Zamanda Yolculuk Teması Üzerine Yazılmış 10 Roman

Zamanda Yolculuk Teması Üzerine Yazılmış 10 Roman

Zaman yolculuğu, bilimkurgu kategorisinde yer olan, derin ve geniş bir alt kategoridir. Macera, gizem, tarihi romantizm, fantezi, mizah ve sosyal konularla harmanlanan zamanda yolculuk alt kategorisi, ayrıca başlangıçtan bu yana insanların ilgisini çeken en önemli konulardan biridir. Zamanda yolculuk üzerine yazılmış kurgusal eserlere ilgiliyseniz, o zaman doğru yerdesiniz. Bu listede zamanda yolculuk kavramı üzerine yazılmış en iyi 10 romanı sizler için seçtik. 

Otostopçunun Galaksi Rehberi: Evrenin Sonundaki Restoran – Douglas Adams

1978 yılında ilk olarak BBC Radio 4’te radyo komedi yayını olan Otostopçunun Galaksi Rehberi, daha sonra roman, çizgiroman, televizyon dizisi, film gibi farklı formatlara uyarlanmış bir eserdir. Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde yer alan tüm kitaplar uzay ve zaman temaları etrafında şekillense de serinin ikinci kitabı olan Evrenin Sonundaki Restoran, zamanda yolculuk temasının açık bir şekilde işlendiği eserdir. En yakın restorana götürülmek için basit bir istekte bulunan kahramanlarımız Arthur, Trillian ve Ford kendilerini uzayda en yakına götürülürken bulurlar, ancak bu yakınlık zaman kavramı için iç de geçerli değildir. Hatta kendilerini beş yüz yetmiş altı bin yıl sonra efsanevi bir lokantada bulurlar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelecek Seneyi Bekle – Philip K. Dick

Kitabın Tanıtımdan: İki uzaylı uygarlığın, insanımsı Lilistarlılar ve böceğimsi Reegler arasındaki savaşın ortasında kalmış Dünya gezegeni, bu Dünyanın hastalık hastası lideri Gina Molinari ve savaşta silah olarak kullanılmak üzere tasarlanmış, tek kullanışta bağımlılık yaratan süper uyuşturucu, JJ-180. Doktor Eric Sweetscent mutsuz evliliğinden kaçmak isterken kendini hiç beklenmedik bir biçimde olayların tam ortasında bulur. Üstelik karısı Kathy, kullananları zamanda geçmişe ya da geleceğe götürebilen bu yeni uyuşturucunun bağımlısı olmuştur. Gino Molinari’nin özel doktoru olan Eric Sweetscent çok geçmeden kendini aynı uyuşturucunun bağımlısı olarak, cevapları her şeyi değiştirecek sorularla karşı karşıya bulur. Dünya gerçekten de savaşta doğru tarafta mıdır? Uyuşturucunun ona gösterdiklerini, gelecekte olanları değiştirebilecek midir? Bu kadar acı varken yaşam yaşanmaya değer midir? Gelecek Seneyi Bekle, mutsuz evlilikler, uzaylılar, paranoya, uyuşturucular, zamanda yolculuk, intihar ve hayatın anlamına dair bir Philip K. Dick romanı. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yabancı – Diana Gabaldon

Diana Gabaldon’un Yabancı serisinin ilk kitabı olan Yabancı, tarihi fantezi kategorisinde yer almasının yanında zamanda yolculuk temasını işleyen bir romandır. İkinci Dünya Savaşı sırasında savaş alanında hemşire olan Claire Beauchamp, savaş sonrasında, kocası Frank Randall ile birlikte ikinci balayını geçirmek için İskoçya’da Inverness’e gider. Craig na Dun tepesinde yer alan taş anıtları ziyaretleri sırasında, ürpertici bir ses duyan Claire taşlardan birine dokunur ve uyandığında kendisini 18. Yüzyıl İskoçya’sında Birleşik Krallık’ın İskoçya’yı esareti altına almasına karşı çıkan İskoç Jakobit isyancılar ile İngiliz askerleri arasında bulur. Birkaç türün karışımı olan Yabancı, tarihi kurgu, romantizm, macera ve fantezi unsurlarına sahiptir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Zaman Tüneli – Michael Crichton

2008 yılında vefat eden Amerikalı yazar ve yönetmen Michael Crichton’ın 1999 yılında yayınlanan bilimkurgu eseri Zaman Tüneli, profesörlerini kurtarmak için 14. Yüzyıl Fransa’sına seyahat eden bir grup tarih öğrencisinin hikayesini anlatır. Kitabın Tanıtımından: Zaman makinesine girdiğinizi, kendinizi ‘kuantum-köpük bir solucan deliği’nden 1357 yılı derebeylik Fransa’sına gönderdiğinizi düşünün. Bu gerçekten çok korkutucu olmalı. Ziyaretiniz başladıktan tam 37 saat sonra geri çağrılmazsanız kuantum otobüsünü kaçıracaksınız ve kendinizi boğazınızı kesmeye can atan keşişlerin, kızgın lordların ve köylü eşkıyların arasında geçen bir iç savaşın ortasında bulacaksınız. Üstelik ‘Crey Kasabı’nı kızdırmaktan da kaçınmalısınız, yoksa, geniş kılıcını hışımla savurup bir çırpıda kellenizi uçurabilir ya da sizi, ‘Leydimin Banyosu’ adı verilen ve mahkumları yemesi için içeriye canlı sıçan atılan karanlık bir zindana hapsedebilir. Ama korkmanıza gerek yok. Kitabın kahramanlarından biri değilsiniz çünkü. Kitabın kahramanları kim mi? Bill Gates’ten bile daha tuhaf davranışları olan teknoloji dehası bir milyarderin entrikayla kandırdığı bir grup tarihçi… Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonsuzluğun Sonu – Isaac Asimov

Sonsuzluğun Sonu, Amerikalı yazar Isaac Asimov’un zamanda yolculuk ve toplum mühendisliği konularında gizem ve gerilim unsurları içeren 1955’te yayınlanan bilim kurgu romanıdır. Romanın ana odağında olayların ve nedenlerin bir döngü oluşturduğu bir tür zamansal paradoks olan nedensel döngü yer almaktadır. Sonsuzluğun Sonu’nda zamanı değiştiren organizasyon olan Sonsuzluk’un üyeleri, Sonsuzluk’un kurulmasına yol açan koşulların, tarihin söylediği gibi gerçekleşmesini sağlamaya çalışırlar. Kitabın kahramanı Andrew Harlan, işi geçmiş ve şimdiki yüzyıllar arasında gezinmek, izlemek ve gerektiğinde Zaman’ın sayısız sebep-sonuç ilişkisini değiştirmek olan bir Sonsuz’dur. Ancak Harlan Sonsuz olmayan bir kadınla tanışıp aşık olduğunda, Sonsuzluk üyelerinin sahip olduğu müthiş güçleri ve teknikleri kullanarak zamanı kendi amaçları için çarpıtmaya çalışır, böylece o ve aşkı birlikte hayatta kalabilir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

22/11/63 – Stephen King

Eğer bir Stephen King hayranıysanız, konusu ne olursa olsun muhtemelen yazarın her kitabı seveceksiniz. Buna ek olarak da zamanda yolculuk temasına ilginiz varsa, 22/11/63 okumak isteyeceğiniz King romanlarından biri. 35 yaşında bir lise İngilizce öğretmeni olan Jake Epping, kendisini 1958’e götürebilecek bir portal olduğunu öğrenir. Bu kapıyı bilen diğer tek kişi tarafından geri dönüp ABD Başkanı John F. Kennedy’nin suikastını önlemeye çalışmak üzere eğitime alınır. Fakat hiçbir şey göründüğü kadar basit değildir. Zamanı değiştirmenin belli sonuçları vardır. Jake zamanda geriye gider ve yılların ilerleyişinin onu 1958’deki geçmiş giriş zamanından Kennedy’nin suikastının olacağı 22 Kasın 1963 tarihine götürmesini beklerken lise kütüphanecisi Sadie Dunhill’e aşık olur. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mezbaha Beş – Kurt Vonnegut

Bir Amerikan edebiyatı klasiği sayılan Kurt Vonnegut tarafından kaleme alınan ve 1969’da yayınlanan Mezbaha Beş, savaş karşıtlığı üzerine yazılmış en başarılı kitaplardan biridir. Mezbaha Beş, Billy Pilgrim’in ilk yıllarından, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Amerikan askeri ve papaz yardımcısı olarak geçirdiği zamana ve Billy’nin ara sıra zamanda yolculuk yaptığı savaş sonrası yıllara kadar olan yaşamını ve deneyimlerini işler. İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekleşen Dresden’deki İngiliz-Amerikan havadan bombalama saldırısını merkeze alan Mezbaha Beş, Billy Pilgrim’in zamanda yolculuğu, bize en çok korktuğumuz şeyde anlam ararken kendi bölünmüş hayatlarımızın efsanevi yolculuğunu yansıtıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Zaman Yolcusunun Karısı – Audrey Niffenegger

Son derece özgün ve yaratıcı olan Audrey Niffenegger’in ilk romanı Zaman Yolcusunun Karısı, yaşam, aşk ve zamanın ilişkiler üzerindeki etkisini gündeme getiren bir eserdir. Bu olağanüstü, büyülü roman, Clare altı, Henry otuz altı yaşından beri birbirlerini tanıyan ve Clare yirmi iki ve Henry otuz yaşındayken evlenen Clare ve Henry’nin hikayesini anlatmaktadır. İmkansız ama gerçek olan durum, Henry’nin Krono-Yer Değiştirme Bozukluğu hastalığından kaynaklanmaktadır. Periyodik olarak genetik saati sıfırlanan ve kendini aniden geçmişe veya geleceğe çekilmiş bulan Henry’nin andaki kaybolmaları aniden gerçekleşiyor. Kimi zaman eğlendiren kimi zaman üzen Zaman Yolcusunun Karısı, zaman yolculuğunun Henry ve Clare’in birbirlerine olan tutkulu aşkları üzerindeki etkilerini tasvir ediyor. Ne önleyebilecekleri ne de kontrol edebilecekleri bu güç karşısında Henry ve Clare’in normal bir hayat sürdürme mücadelesi okuyucuya son derece hareketli ve unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Zaman Makinesi – H. G. Wells

Bilimkurgunun babası sayılan H. G. Wells tarafından yazılan ve 1895 yılında ilk kez yayınlanan Zaman Makinesi, yeni bir yüzyılın girişinde herkesi büyülemiş bir kitaptır.  Viktorya dönemi İngiltere’sinde geçen Zaman Makinesi, bir bilim adamının zaman makinesi icat etmesiyle birlikte kendisini MS 802.701 yılına itmesini ve burada acının yerini güzellik ve memnuniyetin temsili olan insanın soyundan gelen bir elf türü olan Eloi’lerin aldığını görmekten mutluluk duyar. Ancak burada geçirdiği zaman boyunca bilim adamı, eve dönüşünü tehdit eden ve yeraltında yaşayan kötü niyetli Morlock’larla karşılaşır. Günümüzde Zaman Makinesi zamanda yolculuğun ve spekülatif evrimin işlendiği bir eser olmanın yanında Wells’in Viktorya döneminde artan eşitsizliğe ve sınıf ayrımına yönelik güçlü bir eleştirisi olarak da yorumlanmaktadır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hayat, Sil Baştan – Kate Atkinson

Kate Atinson’ın 2013 yılında yayınlanan Hayat, Sil Baştan eseri Todd ailesinin hikayesini anlatan iki romanın ilk kitabıdır. Alışılmışın dışında bir yapıya sahip olan Hayat, Sil Baştan, 20. Yüzyılın en çalkantılı olayları yaşanırken hayatını tekrar ve tekrar yaşayan Ursula Todd’un hikayesini anlatmaktadır. 1910 yılında soğuk ve karlı bir gecede varlıklı bir İngiliz bankacı ve karısının çocuğu olarak doğan Ursula, daha ilk nefesini alamadan ölür. 1910 yılında İngiltere’de bir kar fırtınası sırasında aynı bebek tekrar doğar. Zaman felaket bir İkinci Dünya Savaşı’na doğru ilerken büyüyen genç kadın, çeşitli şekillerde ve nedenlerle tekrar ve tekrar ölür. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir