Yıllar Sonra Ortaya Çıkan Michael Jackson – Prince Çekişmesinin Perde Arkası

Yıllar Sonra Ortaya Çıkan Michael Jackson – Prince Çekişmesinin Perde Arkası

Sadece kendi dönemine değil, tüm zamanlara damga vuran isimlerden biri Michael Jackson. Klasik haline gelen şarkıları ve ikonik danslarıyla ölümünün ardından bile tüm zamanların en iyi sanatçıları arasında anılıyor. Jackson ile aynı dönemlerde popüler olan bir başka isim de “Prince” ismiyle bilinen şarkıcı Prince Rogers Nelson… İki sanatçının müzik tarzları birbirinden farklı olmasına rağmen sürekli olarak karşılaştırıldılar. İki ismin yaşamlarından ziyade kişilikleri, kıyafetleri, tarzları ve yetenekleri 80’lere damga vurdu. Ancak ne yazık ki Jackson 2009, Prince ise 2016 yılında hayata veda etti. Ölümlerinin ardından ise müzik dünyasındaki diğer isimler ikili arasındaki rekabete ışı tutacak bilgiler verdi. İşte Michael Jackson ve Prince arasındaki çekişmenin pek bilinmeyen detayları…

Prince, Michael Jackson’a oldukça garip bir hediye verdi


80’lerin ortalarında Jackson efsane Thriller’ını, Prince de Purple Rain’i piyasaya sürdükten sonra ikili, kariyerlerinin zirvesine tırmandı. Bu yüzden de o dönemde düet yapmalarının harika olabileceğini düşünen yapımcı Quincy Jones ikiliye düet fikrinden bahsetmek için Prince’ı Michael Jackson’ın evine davet etti. Ancak, Jones’un söylediğine göre Prince, Jackson’ın evine gelir gelmez garip bir şekilde etraftaki şeylerle alay etti. Jones bunu şu sözlerle anlatılıyor: “İçeri girdi ve palto giydi. Elinde ‘Camille’ etiketli büyük beyaz bir kutu vardı. Daha fazla tuhaflaşamayacağını düşündüm ama oldu… Kutuda pek çok değişik eşya bulunuyordu. Üzerlerinde ise Tootsie Rolls ile kol düğmeleri bulunuyordu. Michael kutuda bir vudu büyüsü olduğunu sanıyordu. Bu tarz şeylerden korkardı. O kutuyu almak istedim çünkü Michael’ın onu atacağını biliyordum.” Kutuda ne olduğu sorulunca ise Jones şu cevabı verdi: “Jackson, tereddüt etmeden ondan kurtuldu.“

İkili arasında oldukça gergin bir iş toplantısı yaşandı


Jackson’ın evine yapılan aynı ziyarette, Prince ve Michael Jackson, olası iş birliklerini tartışmak için yapımcı Quincy Jones ile birlikte masaya oturdu. Jones, oturdukları masanın 24 kişilik bir yemek masası olduğunu söyledi. Masada onlarla birlikte kaç kişi olduğu bilinmiyor ancak o gün toplantıda olduğunu iddia eden biri, ikili arasındaki rekabet için şöyle konuştu: “Birbirleriyle o kadar rekabet içindeydiler ki, iki taraf da hiçbir koşuldan vazgeçmeyecekti. Çok az konuştular. Rekabetleri, iki güçlü adam arasındaki büyüleyici bir çıkmazdı.”

Yapımcı Jones’un toplantı hakkındaki söyledikleri ise biraz daha renkliydi: “Michael’a dedim ki ‘Yalnızca şurada otur, böylece onunla uğraştığımızı hissetmez.’ Aslında komik başladı. Michael ‘Ben hiç Minnenapolis’e gitmedim.’ dedi. Prince ise öfkeyle ‘Bu Minneapolis!’ dedi. O an ‘Bu iş pek de iyiye gitmiyor.’ diye düşündüm. Ve gerçekten de iyi gitmiyordu.”

Prince “Bad”i tekrar kaydetti ve Michael Jackson’a gönderdi


Prince’in eski nişanlısı Susannah Melvoin, Michael Jackson’ın Prince’ten “Bad” konusunda iş birliği yapmasını istemediğini, ancak Prince’in eski bir parça gönderdiğini iddia ediyor. Michael şarkıyı beğenmiş ve Prince’la birlikte şarkı söylemek istemiş. Ancak Prince bunu reddetmiş.

Prince, Michael Jackson’ın “Bad” videosunda yer almayı da reddetti


Prince sadece “Bad” şarkısını birlikte söyleme fikrini tamamen reddetmekle kalmadı, aynı zamanda müzik videosundaki rolünü de geri çevirdi. Klipteki bu rol ise daha sonra başkasına verildi. Prince bu konu hakkında Chris Rock’a verdiği bir röportajda, ”Beni rahatsız eden konu bir çete üyesini oynamak değildi. Şarkının ilk cümlesi ‘Your butt is mine’dı (Senin popon benim). Bunu nasıl söyleyebilirdim? Tam da orada bir sorunumuz olduğunu düşündüm” dedi.

Michael Jackson iddiaya göre Prince’i “kötü” ve “kaba” olarak tanımladı


Michael Jackson’ın 1988 tarihli otobiyografisi Moonwalk için yaptığı röportajların yayınlanmamış kayıtlarına göre, Jackson’ın Prince hakkında söylenyecek şeyleri vardı ve bunlar pek de hoş cümleler değildi. The Mirror’ın kayıtlarında, Michael Jackson’ın Prince’e atıfta bulunarak “Çok kaba, tanıştığım en kaba insanlardan biri. Prince çok rekabetçi.” dediği duyuluyor. Konu, Prince’le olan sözde rekabeti geldiğinde ise Jackson şu sözleri sarf ediyor: “Prince ile karşılaştırılmaktan hiç hoşlanmıyorum. Ben kendimi çok küçük yaşta kanıtladım. Hiç adil değil.“

Prince, Michael Jackson’un yüzünde bas çaldı


Hem Prince hem de Michael Jackson ile çalışan Black Eyed Peas grubunun üyelerinden ünlü müzisyen Will.i.am, bir zamanlar The Graham Norton Show’da iki efsane arasındaki ilginç karşılaşma hakkında bir hikaye anlattı. Will.i.am’in anlattığına göre Michael Jackson’dan onu görüşmek için aramış. Will.i.am ise o gece Prince konserine gidecekmiş ve Jackson’u da konsere davet etmiş. Jackson daveti kabul etmiş ve ikisi birlikte Prince konserine gitmişler. Bundan sonra olanlar ise oldukça tuhaf. Prince konser esnasında sahneden çekilerek bas gitarını Michael Jackson’un yüzüne karşı çalmış. Michael Jackson ise konserin ardından eve döndükten sonra Will.i.am’i arayarak yarın sabah kahvaltı için onu evine davet etmiş. Will.i.am eve gittiğinde ise ilk söylediği “Prince neden yüzümde bas çalıyordu?” olmuş.

Yalnızca müzikte değil, masa tenisinde de rekabet ettiler


İkisinin de müzikte rekabetçi olduğu söyleniyor ancak birbirleriyle karşı karşıya geldikleri tek alan yalnızca müzik değildi. Görünüşe göre iki yıldız, 80’lerin sonunda aynı Los Angeles stüdyosunda işe başladı ve Prince, Jackson’ı masa tenisi oynamaya davet etti. Jackson nasıl oynandığını bilmiyor olmasına rağmen yine de teklifini kabul etti. Tabii Prince, Jackson’ı bu oyunda yendi. Oyuna tanık olan David Z, verdiği bir röportajda Prince’in “Yapıştırayım mı?” diye sorduğunu, bunun üzerine ise Jackson’ın en kötüsüne hazırlandığını söyledi. David Z, “Michael raketini bıraktı ve ellerini yüzünün önünde tuttu, böylece top ona çarpmayacaktı.“ dedi.

Prince, Michael Jackson’ın ölümünün ardından yas tuttu


Before You Judge Me: The Triumph and Tragedy of Michael Jackson’s Last Days kitabının yazarı talk show sunucusu Tavis Smiley; kitapta Prince’in Jackson’un ölümünün ardından duyduğu üzüntüyü de dile getirdi. Smiley, Conan O’Brien’a Michael Jackson’ın ölümünü duyduktan sonra Prince’in günlerce kendini odasına kilitlediğini, hiç dışarı çıkmadığını ve kimseyle konuşmadığını söyledi.

Smiley ayrıca Jackson’ın ölümünden sonra bir konserin ardından otel odasında Prince’le buluştuğunu ve Prince’le Jackson hakkında özel bir tartışma yaptığını söyledi. Bu tartışmayı ise şu şekilde anlatıyor: “Prince’in uzun saatler boyunca Michael’ın sanatsal dehasına olan saygısını anlatışını dinledim. Bir noktada, çok yakında aramızdan ayrılan Michael gibi, bir gün ölümle kendi dansını yapacağını söyledi. Bunun onu gerçekten etkilediğini anladım ve bu yüzden saatlerce sessizce oturdum… Saatlerce onu dinledim.”

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir