Verimlilik ve Üretkenlik Üzerine Okuyabileceğiniz 8 Kitap

Verimlilik ve Üretkenlik Üzerine Okuyabileceğiniz 8 Kitap

Verimlilik aslında oldukça büyük bir konudur. Üretken olmak ve yeterli olmakla alakalı olan verimlilik kavramı, farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Bu farklılık sizin bireysel olarak neyi başarmak istediğinize göre değişiklik göstermektedir. Fakat ister işte ister evde olsun neyi başarmak isterseniz isteyin, verimlilik, öz yönetimle gelen bir başarıdır. Ve öz yönetimin artması, motivasyon, zaman yönetimi, odaklanma becerisi ve düşünme sanatının mükemmel bir harmoni oluşturmasıyla mümkündür. Bireysel verimliliğinizi artırma yolculuğunuzda verimlilik, zaman yönetimi, odaklanma, düşünme ve alışkanlıklar üzerine yazılmış en iyi kitapları bu içeriğimizde sizler için derledik. İşte verimlilik ve üretkenlik hakkında okuyabileceğiniz 8 kitap…

Alışkanlıkların Gücü: Özel ve İş Hayatımızda Davranışlarımızın Ardında Neler Yatar? – Charles Duhigg

Ödüllü iş muhabiri Charles Duhigg, Alışkanlıkların Gücü adlı kitabında bizi alışkanlıkların neden var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceğini açıklayan bilimsel keşiflerin heyecan verici sınırına götürüyor. Muazzam miktarda bilgiyi sürükleyici anlatılar aracılığıyla damıtarak okuyucuya sunan Duhigg, bu kitabında insan doğasına ve potansiyeline dair yepyeni bir anlayış sunuyor. Alışkanlıkların nasıl çalıştığını anlayarak daha üretken ve daha başarılı olabilmemiz üzerine kurulu olan bu anlayış sayesinde işlerimizi, ilişkilerimizi ve yaşamlarımızı dönüştürebiliriz. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Drive: Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz? – Daniel H. Pink

Çoğu insanın motive etmenin ve motive olmanın en iyi yolunun ödüllendirmeden geçtiği inanışına rağmen Daniel H. Pink Drive: Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz? adlı kitabında, işte, okulda ve evde yüksek performansın ve memnuniyetin sırrının, kendi yaşamlarımızı yönlendirmek, yeni şeyler öğrenmek ve yaratmak ve kendimiz ve dünyamız için daha iyi şeyler yapmak için derin bir insan ihtiyacı olduğunu iddia ediyor. İnsan motivasyonu üzerine kırk yıllık bilimsel araştırmalardan yararlanan Pink, bilimin bildiği ile iş dünyasının yaptığı arasındaki uyuşmazlığı ve bunun hayatın her yönünü nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. Pink, gerçek motivasyonun üç unsuru olan özerklik, ustalık ve amaç kavramlarını inceliyor ve bunları eyleme geçirmek için nasıl düşündüğümüzü ve nasıl yaşadığımızı değiştirecek akıllı ve şaşırtıcı teknikler sunuyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Pür Dikkat: Odaklanma Becerisini Nasıl Yitirdik, Nasıl Kazanabiliriz? – Cal Newport

Cal Newport’un kitabı Pür Dikkat, modern dünyanın dağınıklığını, gürültüsünü ve dikkat dağıtıcı unsurlarını ortadan kaldırmaya odaklanırken kişinin bilişsel olarak zorlu bir göreve dikkati dağılmadan odaklanma yeteneğini tekrar kazanabilmesini sağlamaya çalışıyor. Teknolojinin hayatımızın her noktasına nüfuz ettiği günümüzde, Newport gerçekten kesintisiz odaklanma yeteneğimizi kaybettiğimizi ve buna bağlı olarak da üretkenliğimizi ve yaratıcılığımız yitirdiğimizi tartışıyor. Newport kitabı Pür Dikkat’te, yaşamımızda ve işimizde doyuma ulaşmak için dikkatimizi toplamanın ve yaptığımız işte mükemmelleşmenin yollarına dair bilimsel kanıtlar ve ipuçları veriyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ye O Kurbağayı! – Brian Tracy

Mark Twain’in bir zamanlar söylediği “Sabah ilk iş canlı bir kurbağa ye, böylece günün geri kalanında daha kötü hiçbir şey olamaz.” sözü, Brian Tracy’e Ye O Kurbağayı! kitabını yazarken ilham kaynağı oluyor. “Ye O Kurbağayı!” sözünü günün en zorlu görevinin üstesinden gelmek için bir metafor olarak kullanan Brian Tracy, erteleme olasılığı en yüksek olan ama aynı zamanda hayatımız üzerinde en büyük olumlu etkiye sahip olabilecek olan bir işi ertelemeyip hemen halletmemiz için bizi motive etmeye çalışıyor. Tracey’in kendi olağanüstü başarısını yaratmak için kullandığı 21 ipucuna bölünmüş olan kitap, kritik görevlere nasıl odaklanacağımızı ve günümüzü nasıl organize edeceğimizi gösteriyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İş Bitirici: Stressiz Üretkenlik Sanatı – David Allen

“İnsanlar genellikle işlerini yapmalarını engelleyen kesintilerden şikâyet ederler. Ancak hayatta kesintiler kaçınılmazdır.” der David Allen İş Bitirici: Stressiz Üretkenlik Sanatı adlı kitabında. Yayımlandığı günden bu yana en çok satan verimlilik ve üretkenlik kitaplarından biri olan İş Bitirici’de Allen, üretkenliğimizin rahatlama yeteneğimizle doğru orantılı olduğunu ve beynimizin fikirleri depolamak için değil geliştirmek için olduğunu öne sürer. İş Bitirici, Allen’ın geliştirdiği GTD (Get Things Done) metodunu uygulamaya yönelik ayrıntılı bir kılavuzdur. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Blink: Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü – Malcolm Gladwell

Verdiğiniz her kararı anlama şeklinizi değiştirecek ve asla eskisi gibi düşünmeyi düşünmemenizi sağlayacak olan Blink: Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü’nde Malcolm Gladwell, içimizdeki ve etrafımızdaki dünyayı nasıl anladığımızı yeniden tanımlıyor. Düşünmeden yaptığımız seçimlerin aslında göründüğü kadar basit olmadığı üzerine yazılmış olan Blink: Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü, bu seçimlerin ince ince düşünülmüş kararlar kadar iyi olabileceğini incelerken her zamanki gibi madalyonun diğer yüzüne bakmayı ihmal etmiyor ve içgüdülerimizin bize ihanet ettiği anları da sorguluyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Akış: Mutluluk Bilimi – Mihaly Csikszentmihalyi

Mihaly Csikszentmihalyi’nin kaleme aldığı Akış: Mutluluk Bilimi, tamamen meşgul olduğunuz, işinize ve akışa odaklandığınız zihin durumuna giden yolu kapsayan ilginç bir kitaptır. Yıllarca süren psikolojik araştırmalara dayanan Akış: Mutluluk Bilimi’nde Mihaly, bu akışın nasıl mutluluğun ve aynı zamanda üretkenliğin anahtarı olduğunu savunurken günlük deneyimlerin nasıl an be an neşe ve kendini gerçekleştirme fırsatına dönüştürülebileceğine dair fikir veriyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sabah Mucizesi – Hal Elrod

2012 yılında yayımlanan Sabah Mucizesi adlı kitabında Hal Elrod, ölümcül bir araba kazasının ardından hayatını kurtaran teknikleri açıklıyor. Kaza sonrasında başarılı ve tatmin edici bir yaşamın anahtarının her gün kendimizi geliştirmeye biraz zaman ayırmak olduğunu fark eden Elrod, günlerimize hızlı bir başlangıç ​​yapmamıza ve doyumlu bir yaşam yolunda ilerlememize yardımcı olmak için her sabah atabileceğimiz altı önemli adımı ayrıntılarıyla anlatıyor Sabah Mucizesinde. Hal Elrod’un S. A. V. E. R. S. olarak adlandırdığı bu altı adım, sessizlik (silence), onay (affirmation), görselleştirme (visualization), egzersiz (exercise), okuma (reading) ve not alma/günlük tutmadan (scribing) oluşmaktadır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir