şarkı

Tüm Hayranları Heyecanla Beklediği Halde Ünlü Şarkıcıların Konserlerinde Söylemeyi Reddettiği 11 Hit Şarkı

Hit bir parça çıkarmak, hemen hemen her şarkıcının hayalidir. Bu hit parçalar öylesine tutar ki yıllarca, hatta on yıllarca bile dinlendikleri olur. Tabii bir müzisyenin ya da müzik grubunun böyle bir parçasının olması, hayranların da konser beklentilerini arttırır. Sevdiği sanatçıların konserlerine giden hayranlar, bu sanatçıların özdeşleştiği parçaları duymak için can atarlar. Gelin görün ki kimi müzisyenler, imza parçalarını söylememek için ellerinden geleni yaparlar. 😊 Hayranları ne kadar ısrar etse de hit şarkılarını seslendirmeyen müzisyenleri sizler için araştırdık ve derledik. İşte ne kadar ünlü olursa olsun müzisyenlerin canlı olarak seslendirmekten kaçındığı şarkılar.

1. Smells Like Teen Spirit – Nirvana

Biliyorsunuz ki Nirvana’nın en unutulmaz şarkılarının başında Smells Like Teen Spirit geliyor. Nevermind albümünde yer alan bu şarkı, 90’lı yıllara damgasını vurmuştu desek abartmış olmayız. Grup, Saturday Night Live’daki canlı performanslarının ardından bu efsanevi şarkıyı tekrar söylemeyi reddettiler. Ancak hayranlar, konserler ısrarcı davranmaya devam etti. İşler o kadar çığırından çıktı ki Buenos Aires’te verdikleri bir konserde hayranlar, müzisyenleri yuhalamaya başladı. Bunun üzerine grup, şarkının girişini defalarca çalarak devamını getirmedi. Bu da onların seyirciyle alay etme ve saygısızlıklarına karşılık verme yöntemleri oldu.

2. (You Gotta) Fight For Your Right (To Party) – Beastie Boys

Amerika’nın frat boylar’ına karşı yazılan bu şarkının bu kadar ünlü olması hiç beklenmiyordu. Beastie Boys’un da hala bu duruma şaşkın olduğunu söyleyelim. 😊 Frat Boylar’ı eleştiren bu şarkı, bir süre sonra onların da hoşuna gitmeye başladı. Bunun üzerine grup, şarkıyı konserlerinde söylemeyi reddetti.

3. Big Me – Foo Fighters

Grubun kendi adını taşıyan 1995 tarihli albümün en unutulmaz parçalarından biri olan Big Me, listemizdeki diğer şarkılara göre biraz daha ilginç bir hikayeye sahip. 😊 Foo Fighters, bu şarkıyı konserlerinde çaldığında hayranları onlara şeker fırlatıyordu. Bunun sebebi de şarkının Mentos reklamlarında kullanılmış olmasıydı. 😁 Bunun üzerine grup, 6-7 yıl kadar şarkıyı konserlerinde çalmaktan kaçındı.

4. Stairway To Heaven – Led Zeppelin

Led Zeppelin’in imza şarkısı olan Stairway to Heaven, gelmiş geçmiş en efsanevi parçalardan biri desek yeridir. Robert Plant’in kendi yolunu çizmesi üzerine taraflar, bu harika şarkıyı konserlerinde çalmaktan kaçındılar. Tabii bu da hayranlar için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Yine de şarkının 1985, 1988 ve 2007 yıllarında reunion konserlerinde çalındığını da söyleyelim.

5. Nothing Compares 2U – Sinead O’Connor

Bu hüzünlü ancak bir o kadar da güzel şarkıyı mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Bir zamanların efsanevi şarkıcısı Sinead O’Connor, 2015 yılında artık bu şarkıyla kendini özdeşleştiremediğini söyledi. Facebook üzerinden yaptığı açıklamada konserlerine gelen hayranlarının böyle bir beklentiye girmemesi gerektiğini söyleyerek özür diledi. Ancak kendisi 2016 yılında Prince için yapılan bir anma törenin şarkıyı yeniden seslendirdi.

6. Mr. Roboto – Styx

“Domo arigato” sözleriyle hafızalara kazınan bu şarkı, oldukça sıra dışı bir parça desek yalan söylemiş olmayız. Bu şarkının yıllardır seslendirilmemesinin sebebi ise pek de şaşılacak cinsten değil. Zira grup üyelerinin arasında çıkan çeşitli tartışmalar, grubun dağılmasına ve bu şarkıyı da çalmamalarına neden olmuştu.

7. Don’t Worry Be Happy – Bobby McFerrin

Adeta tüm dünyanın bildiği bir şarkıyla devam edelim: Don’t Worry, Be Happy! İçimizi neşeyle dolduran bu şarkı, müzik tarihine adını altın harflerle yazdırdı desek yeridir. Bobby McFerrin, bu şarkıyı söylemekten o kadar ama o kadar yorulmuş ki 2013 yılında artık bu şarkıyı söylemeyeceğini açıkladı.

8. Creep – Radiohead

Radiohead’in en unutulmaz şarkılarından olan Creep, 1992 yılında piyasaya sürülmüştü. Şarkı o kadar popüler hale geldi ki grup üyeleri bu şarkıyı çalmaktan sıkılmaya başladı. Üstelik kimi izleyiciler Creep’i dinledikten sonra kalkıp salonu terk ediyordu. Bunun üzerine grup, uzun yıllar boyunca şarkıyı çalmayı reddetti. Ancak 2017 yılında bir festivalde işler değişti. Bunun üzerine grup üyeleri, “Kendimizi iyi hissettiğimiz takdirde çalabiliriz…” şeklinde bir açıklama yaptı.

8. Shiny Happy People – R.E.M.

R.E.M.’in en unutulmaz şarkılarından biri olan Shiny Happy People, dinleyiciler tarafından oldukça sevilse de grup içerisinde büyük anlaşmazlıklara yol açtı. Grup, bu şarkıyı konserlerde çalmayı reddetti, üzerine bir de en iyiler albümünde yer vermedi. Anlayacağınız oldukça olaylı bir parça!

10. My Same – Adele

My Same, Adele’in 2008’de çıkardığı ilk albümü 19’un en sevilen parçalarından biriydi. Kendisi bu şarkıyı 16 yaşında başlayan bir arkadaşlığından ilham alarak yazmıştı. Bir noktada ikili arasında bir anlaşmazlık yaşandı ve Adele, konserlerinde bu şarkıyı söylemeyi reddetti. İkili, 2011 yılında arayı düzelttikten sonra Adele, My Same isimli parçasını yeniden listelerine dahil etti.

11. 1999 – Prince

Bir bin yılın bitişi için özel olarak yazılan bu şarkı, adından da anlaşılabileceği üzere 2000’li yıllara hitap etmiyordu. 😊 En azından Prince’in düşüncesi bu yöndeydi. Bu nedenle Prince, 1999 yılında bu şarkıyı söylerken bunun son söyleyişi olduğunu belirtti. Tabii hayranları bu şarkıyı o kadar sevdi ki Prince’in peşini bırakmadılar. 😊 Kendisi 2007 Super Bowl devre arası şovunda ve ondan sonraki konserlerinde 1999 parçasını seslendirmeye devam etti.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir