Sürükleyici Anlatımıyla Okuyucuyu Mest Eden Ayşe Kulin’in En İyi 12 Kitabı

Sürükleyici Anlatımıyla Okuyucuyu Mest Eden Ayşe Kulin’in En İyi 12 Kitabı

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Ayşe Kulin, 1941 yılında İstanbul’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra yayın kuruluşlarında editör, senarist, muhabir, sanat yönetmeni ve sahne yapımcısı olarak çalıştı. 1984 yılında farklı hikayelerden oluşan “Güneşe Dön Yüzünü” isimli ilk kitabı yayımlandı. Bu hikayeler arasından “Gülizar” isimli bölüm 1986 yılında senaryolaştırıldı. Çalışmasıyla Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. Kariyerinin henüz daha başındayken, anlatım dilinin akıcılığı ve sadeliği nedeniyle pek çok ödüle layık görüldü. Özellikle biyografik eserleriyle ön plana çıkan Ayşe Kulin, Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasına girdi. Bugüne kadar öykü, deneme, biyografi, çeviri, şiir, roman ve araştırma türlerinde toplam 45 esere imza attı. Kendini özgü tarzı, hayatının her alanına dokunan hikayeleri ve sürükleyici kalemiyle okuyucuların gönlünde taht kuran Ayşe Kulin’in en beğenilen romanlarını derledik. İşte en sürükleyici Ayşe Kulin kitapları…

1. Sevdalinka (1999)

Ayşe Kulin kitapları
Sevdalinka’nın Ayşe Kulin kitapları arasında özel bir yeri var. Kulin, Türkiye’ye göç etmiş Boşnak kökenli bir ailenin çocuğu. Sevdalinka kelimesi ise Boşnak kültürünün geleneksel müziğine verilen isim. Bu kelime bir müzik tarzını ifade ettiği kadar aşk, tutku ve kelimelere dökülemeyen derin duyguları anlatmak için de kullanılıyor. Hüzünlü bir hikayeyi konu alan Sevdalinka, 1999 yılında ilk kez yayınlandığında edebiyat çevresinde büyük ses getirdi. Kitap; dini, kültürel ve siyasal nedenlerle Boşnak halkının Sırp ve Hırvatlar tarafından sistematik olarak soykırıma tabi tutulmasını konu alıyor. Aynı zamanda bir aşk üçgeni de romanın akışı içinde okuyucuyla buluşuyor.

2. Füreya (2000)

Ayşe Kulin kitapları
Füreya, Türk edebiyatının biyografi türünde yazılmış özel bir örneği. Ayşe Kulin’in bu eserini önemli kılan hem Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’ın hayat hikayesini anlatması hem de bir dönemi tüm çıplaklığıyla yansıtması. Eserin ilk bölümlerinde Füreya’nın babasının Mustafa Kemal Atatürk’le olan bağı, onun işgalden bir ay önce İstanbul’a gelişi, Şişli’de bir ev kiralaması ve şehirdeki faaliyetleri anlatılıyor. Kulin, Füreya Koral’ın hikayesini anlatırken Osmanlı aristokrat aile yapısını okuyucuya gerçekçi bir şekilde yansıtıyor. Füreya’nın bazen zorlu fakat çoğunlukla heyecan ve sevgi dolu hikayesi okuyan herkesi etkileyecek! Füreya en iyi Ayşe Kulin kitapları arasında yer alıyor.

3. Köprü (2001)

ayşe kulin kitapları
Köprü, bir valinin köprü inşa ettirmek için Ankara bürokrasisi ile verdiği çetin mücadeleyi konu alır. Romanın ana karakteri olan valinin hizmet aşkı ve dürüst kişiliği okuyucunun kalbini ısıtır. Ayşe Kulin, eserine Erzincan’ın muhteşem bir doğa tasviri ile başlar. Yazarın tüm kitaplarında olduğu gibi bu romanda da tarih, yer ve karakterler gerçek olaylara dayanarak kurgulanır. Ayşe Kulin’in sürükleyici anlatımıyla, Doğu Anadolu insanının töreye teslim olmuş öyküsü ve valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun mücadelesi kitabın bir solukta okunmasını sağlıyor.

4. Veda: Esir Şehirde Bir Konak (2007)

ayşe kulin kitapları
Veda, Ayşe Kulin’in kendi ailesini üç nesil öncesinden başlayarak yarı kurgusal yarı gerçekçi bir şekilde hikayeleştirdiği üçlemesinin ilk kitabı. Kitapta olaylar 1920’li yılların başlarında İtilaf Devletleri’nin işgali altındaki İstanbul’da geçiyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun son maliye nazırı Ahmet Reşat Bey’in konağı etrafından genişleyen bir olay örgüsü ile başlıyor. Ayşe Kulin, bu romanında hem çökmekte olan bir devletin tarihini hem de Osmanlı aydınının hüzünlendiren öyküsünü birlikte ele alıyor. Gerçek biyografik verilerle roman tekniğinin birleştirildiği bu eser, Kulin’in edebiyattaki ustalığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

5. Umut: Hayat Akan Bir Sudur (2009)


Veda romanının devamı niteliğinde olan Umut, toplumsal ve siyasal olarak son derece sancılı geçen bir döneme ışık tutuyor. Osmanlı İmparatorluğu tarih sahnesinden çekilirken yerini yeni bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti almıştır. Siyasal bunalımın akıp gittiği günlerde, ülkenin atmosferi aşklara, arkadaşlıklara, aile ilişkilerine kısaca hayatın her alanına sirayet etmiştir. Okurken elinizden düşüremeyeceğiniz bu kitap, Ayşe Kulin’in akıcı çizgisinden dışarı çıkmayan bir üsluba sahip.

6. Gizli Anların Yolcusu (2011)

Ayşe Kulin kitapları
Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin kitapları arasında en beğenilenlerden biri. Kitap, eş cinsel bir birlikteliği konu alıyor. Ayşe Kulin psikolojik tahliller içeren bir anlatımla, toplumun kabul etmekte zorlandığı ve yargılamakta ısrar ettiği bir aşkın hikayesini yansıtıyor. Bu romanda tarihi karakterler ve nostaljik hikayeler yerine modern dönemin karakterleri bulunuyor. Kulin tüm eserlerinde olduğu gibi toplumsal alanda tabu olan bir konunun üzerine giderek kalıp yargıları yıkmayı amaçlıyor. Gizli Anların Yolcusu’nda sadece aşkı değil, bizlere dayatılan hayatları, harcanmış gençlik yıllarını ve ailelerinin evlatlarına yaşattığı travmatik hikayeleri de büyük bir heyecanla okuyacaksınız.

7. Hayal (2014)


Hayal, Kulin’in kariyerine başladığı 1983 yılından 2014 yılına kadar geçen süreyi sürükleyici ve ilginç bir anekdotla anlatıyor. İlk kitabının yayımlanma hikayesinden kitaplarındaki karakterleri nasıl kurguladığına kadar yaşadığı tüm deneyimler bu kitapta yer alıyor. Aslında okurlar Ayşe Kulin kitaplarının arka bahçesinde kısa bir gezintiye çıkıyor. Bu nedenle Hayal, yazarlık hayali kuran pek çok kişinin başucundan ayırmadığı bir kitap.

8. Handan (2014)


Ayşe Kulin kitapları listemizde Handan’a yer vermesek olmazdı. Kitap, romana ismini veren ana karakter Handan’ın hayatı üzerine şekilleniyor. Kitabın ismi tanıdık geldi değil mi? Tahmin ettiğiniz gibi Handan isimli o eşsiz romanıyla Kulin’in Handan’ı muhteşem bir şekilde bütünleşmiş durumda. Bu ortak nokta basit bir ismi benzerliği değil. Kitap boyunca iki Handan arasında geçen diyaloglar, hayatlarındaki benzerlikler, zıtlıklar çok ince düşünülmüş bir kurgunun ürünü. Ayşe Kulin aynı zamanda 2013 yılında yaşanan Gezi Parkı olaylarına değinerek okuyucunun dikkatini daima diri tutmayı başarmış. Kulin’in bu romanına başlamadan önce Halide Edip Adıvar’ın kitabının okunması Handan’ı daha iyi anlamanıza yardımcı olacak.

9. Tutsak Güneş (2015)


Tutsak Güneş, sarsıcı bir gelecek kurgusunun yapıldığı distopik bir roman. Ramanis Cumhuriyeti isimli hayali bir devlette, Büyük Saray’da oturan Uluhan isimli diktatörün halkına zulmetmesi konu ediliyor. Ayşe Kulin kadınların toplumsal cinsiyet rollerine hapsedildiği, sonu gelmez sansürün uygulandığı, adaletsiz ve kaosun hâkim olduğu bir düzeni gözler önüne seriyor. Her romanında olduğu gibi Tutsak Güneş’te de okuyucu kendi algısını yaratmaya zorlanmış. Ayşe Kulin, Tutsak Güneş’in yayımlanmasının ardından Ayşe Arman’a verdiği bir röportajında bu kitabı Gezi Parkı sonrası yaşadığı hayal kırıklığının bir ifadesi olarak tanımlıyor.

10. Kanadı Kırık Kuşlar (2016)

ayşe kulin kitapları
Kanadı Kırık Kuşlar, Nazi Almanya’sında yaşayan Yahudi asıllı bir doktorun hayat hikayesine odaklanıyor. Kitabın ana karakteri 1930’lu yılların dünyasında işsizlik, savaş ve ayrımcılığın cenderesinde sıkışmıştır. Onun ve ailesi için tek bir kaçış yolu vardır: Genç bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’ne sığınmak. O yıllarda Türkiye gerçekten de Nazi baskısından kaçan binlerce Yahudi’ye kucak açmıştı. 1930’lu yılların Almanya’sında başlayan roman 2000’li yılların Türkiye’sine uzanırken okuyucu yine tarihsel bir yolculuğa çıkıyor.

11. Kördüğüm (2017)


Kördüğüm, psikoloji kliniğinde kalan ve belleğindeki boşlukları tamamlamaya çalışan genç bir kadının hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Tıpkı Kanadı Kırık Kuşlar’da olduğu gibi Kördüğüm’ün ana karakteri de hayatının hassas bir döneminden geçiyor. Entrikanın, diyaloğun ve aksiyonun bol olduğu bu roman, çarpıcı bir geri dönüş kurgusuyla işleniyor.

12. Son (2018)


Ayşe Kulin kitapları arasında en sürükleyici anlatıma sahip romanlardan biri de Son. Yazarın dilinin sürükleyiciliği bu romanla adeta doruk noktasına ulaşmış. Daha önceki romanlarının tanınan karakterleri bu kitapta kötü bir tesadüfle bir araya geliyor. Tanıdık karakterinin sona eren öyküleri, kitabın baskı sayısından anlaşıldığı kadarıyla büyük beğeni toplamış. Ayşe Kulin okumaya yeni başladım fakat kördüğüm çözmekten büyük keyif alırım diyorsanız bu kitap tam size göre! Keyifli okumalar…

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir