Sizin İçin Seçtik: Bir Solukta Okuyabileceğiniz Son Dönemlerin En İyi 20 Kitabı

Sizin İçin Seçtik: Bir Solukta Okuyabileceğiniz Son Dönemlerin En İyi 20 Kitabı

Kitaplar asırlardır hem insanlığa rehberlik ediyor hem de ufkumuzun sınırlarını ortadan kaldırıyor. Kitaplarda, bazen hüzünlü bir hayat hikâyesine tanıklık ederiz, bazen de insanlığın binlerce yıllık gelişim hikâyesine. Bu nedenle kitaplar, insanın yaşama olan bakışını geliştiren, değiştiren ve dönüştüren unsurların başında geliyor. Okumak, yorulmadan yapabileceğiniz ve kişisel gelişiminize katkı sağlayabilecek en önemli aktivitelerden biri. Ancak bazen yeni çıkan kitaplar arasından hangilerinin okunmaya değer olduğuna karar vermek güçleşebiliyor. Bu sebeple sizler için güncel bir okuma listesi hazırladık. İşte, sıkılmadan ve büyük bir keyifle okuyabileceğiniz yeni çıkan kitaplar.

1. İlber Ortaylı – İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? sevilen tarihçi İlber Ortaylı’nın son kitabı. Bu kitabı özenle hazırlanmış bir “yaşam rehberine” olarak tanımlayabiliriz. İlber Ortaylı, çok kıymetli tarih çalışmalarının yanı sıra insan ve yaşam odaklı kitaplarıyla da oldukça başarılı eserlere imza atıyor. “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?”, yaşamın bütün anlarında hayatın nasıl bir şey olduğunu derinlemesine ele alıyor. Öte yandan kitap, insanın “gelecek inşa etme” sürecinde nelerle karşılaşabileceğini Ortaylı’nın büyük tecrübesi ve geniş görgüsüyle birlikte ele alıyor. Bir gelecek inşa etmek, gerçekte kendini inşa etmektir! Ortaylı, bu son eserinde sağlam bir geleceğin nasıl inşa edilebileceğinin yöntemleri hakkında okuyucuya altın değerinde tavsiyeler veriyor. Yaşamak için bir hedef belirlemek, o hedefi gerçekleştirmenin yollarını aramak, eğer yol yoksa yeni bir yol yaratmak, Ortaylı’nın kıymetli tavsiyelerinden bazıları. “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?” okuyucunu yaşam serüveninde kendi potansiyelini nasıl açığa çıkaracağı ve yaşamı nasıl anlamlı hale getirebileceği hakkında yazılan, son derece önemli bir eser. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Stephan King – Yükseliş

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

Modern edebiyatın en önemli romancılardan Stephan King bu sefer “Yükseliş” isimli eseriyle okuyucularını kendi gizemli dünyasına götürüyor. King’in edebiyat evreniyle daha önce tanışmış olanların yakından bileceği Castle Rock isimli kurgusal kasabada geçen hikâye, geniş bir okuyucu kitlesi tarafından oldukça beğenildi. Yükseliş, Castle Rock sakinlerinden Scott Carey’nin ilginç ve ürkütücü hikâyesine odaklanıyor. Carey, sürekli kilo kaybetmeye devam ettiği halde zayıflamayan bir adamdır ve üzerine giydiği veya kavradığı eşyalar adeta ağırlığını kaybetmektedir. Modern edebiyatın en önemli ve üretken yazarlarından birisi olan Stephan King, Yükseliş isimli romanında, tuhaf koşullar altındaki insanların, ortak bir şekilde yürüttükleri yaşam mücadelesini büyük bir ustalıkla okuyucuya aktarıyor. Korku ve gerilim edebiyatının usta ismi King’in kısa süre önce dilimize kazandırılan ve yeni çıkan kitaplar listemizde bulunan Yükseliş’ini büyük bir heyecanla okuyacaksınız. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Genevieve Gornichec – Cadının Yüreği

Yeni çıkan kitaplar listemizdeki Cadının Yüreği, mitolojiye özellikle de İskandinav mitolojisine ilgi duyanlar için eşsiz bir kitap! Amerikalı yazar Genevieve Gornichec, eserinde İskandinav mitolojisinin pek bilinmeyen fakat en önemli karakterlerinden birisi olan cadı Angrboda’nın hikâyesini anlatıyor. Angrboda, İskandinav mitolojisindeki en önemli figürlerden birisi olan Loki’nin tanrılardan gizlediği eşi. Çağlar boyunca, sevdiklerini korumak için büyük fedakârlıklar yapan cadı Angrboda’nın geçmişi büyük işkencelerle ve acılarla dolu. Angrboda, tanrılar tarafından öldürülmek istenir ve üç defa yakılır. Ancak üçüncü yakılmasından sonra ölmek üzere olan Angrboda’ya, Loki’nin kendi kalbini verdiği söylenir. Angrboda, Loki’ye âşık olur. Bu aşkın sonunda Fenrir, Hel ve Jormungundr dünyaya gelir. Ve cadı Angrboda canavarların annesi olarak anılır. İskandinav mitolojisindeki bütün karakterlerin kaderini şekillendirecek olaylar, böylece başlamış olur. Cadının Yüreği, kadim İskandinav mitolojisindeki efsanevi olayların sürükleyici hikâyesine, tutkulu bir kadının gözünden bakan, destansı bir roman. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Yuval Noah Harari – Sapiens: Grafik Tarih

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

Yuval Noah Harari’nin eserleri yayımlandıkları ilk andan itibaren büyük bir ilgi görüyor, tüm dünyada öne çıkan kitaplar arasında yer alıyor. Harari, Sapiens kitabındaki eğlenceli üslubu ve akıcı diliyle, milyonlarca okuyucunun insanlık tarihine daha yakından bakmasının sağlamıştı. Sapiens ile başlayan “insanlık” yolculuğu, Sapiens: Grafik Tarih ile bütün hızıyla devam ediyor. “Sapiens: Grafik Tarih: Uygarlığın Sütunları”nda insanlık, avcı-toplayıcı dönemden, yerleşik tarım dönemine geçiyor! Toprağı, bitkileri, hayvanları ve yaşamı evcilleştiren atalarımız, insan medeniyetinin en önemli ve en büyük adımlarından birisini atıyor. Yaşamı evcilleştirmek, yaşamla beraber insanı da temelden değiştiren bir adım. Ancak aynı zamanda büyük adaletsizlikler ve kötülükler için de atılan ilk adım. Harari, binlerce yıl önce, “gerçekten ne olduğunun” cevabını arıyor. İnsanlığın yerleşik hayata geçen ilk atalarının sürükleyici macerasını öğrenmeye niyetiniz varsa, bu kitap sizin için eşsiz bir hazineye dönüşebilir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Sarah Jio – Londra’dan Sevgilerle

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

Son dönemin en popüler yazarları arasında bulunan Sarah Jio, Londra’dan Sevgilerle isimli kitabında kalbi kırık bir kadının hikâyesini anlatıyor. Zorlu geçen bir boşanma sürecinin sancılarıyla mücadele eden Valentina, annesinin ölüm haberiyle daha da zorlu bir dönem geçirmeye başlar. Valentina ve annesinin yıllardan beri pek de iyi olmayan bir ilişkileri olsa da annesinden Valentina’ya son bir hatıra kalmıştır. Annesi, Valentina’ya Londra’da “Kitap Bahçesi” isimli bir kitabevi miras bırakmıştır. Bunun üzerine Valentina, Amerika’dan İngiltere’ye uzanan bir yolculuğa çıkar. Her girenin içerisinde huzur bulduğu, masalsı bir yer olan Kitap Bahçesi, Valentina’yı da bir hayli etkiler. Üstelik bu masalsı kitabevi Valentina için annesi tarafından hazırlanmış pek çok sürprizle doludur. Fakat Kitap Bahçesi, bütün güzelliklerine rağmen Valentina’nın yaşamında yeni sorunlara sebep olacaktır. Jio’nun muhteşem yazarlık yeteneğinin ve dokunaklı hikâye kurgusunun tadını çıkartmak için, yeni çıkan kitaplar listemizdeki bu eseri mutlaka okumalısınız. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6. Gülseren Budayıcıoğlu – Hayatın Sesi

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

Ünlü psikiyatr ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu bir kez daha çarpıcı insan hikâyeleri ile okuyucunun karşısına çıkıyor. Hayatın Sesi, zorlukların üstesinden gelmek için hayatın sesini duymaya ve anlamaya rehberlik edecek bir kitap. Hayatın Sesi, doğası gereği “huysuz” olan hayatın, onunla mücadele etmeyi sürdürdükçe nasıl da değişebileceğini okuyucunun gözleri önüne seriyor. Üstelik bunu yaparken yine gerçek insan hikâyelerinden ve yaşamın kendisinden yola çıkıyor. Budayıcıoğlu, kadın erkek her yaştan okuyucunun sıkılmadan okuyabileceği ve içerisinde kendinden bir parça bulabileceği harika bir kitap sunuyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Haruki Murakami – Bir Kediyi Terk Etmek

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

Son dönemin en önemli edebiyatçıları arasında gösterilen Japon yazar Haruki Murakami, kişisel anılarından yola çıkarak babasıyla olan ilişkisinin anlatıyor. “Bir kediyi terk etmekle başlayan” bu anılar, yazarın kişisel yaşamına olduğu kadar, babasının temsil ettiği neslin büyük zorluklarla dolu yaşamına da ışık tutuyor. Murakami, kendisiyle beraber babasının ve Japonya’nın tarihini de mercek altına alıyor. “Yalnız insanların” romancısı olarak bilinen Murakami, Bir Kediyi Terk Etmek’te, bir anlamda iki kişilik bir yalnızlık hikâyesi anlatıyor. Murakami’nin şimdiye kadarki en kişisel anlatısı olan bu kitap, usta yazarın diğer eserlerinde olduğu gibi eşsiz bir edebiyat deneyimi vadediyor. Yeni çıkan kitaplar listemizdeki bu anı kitabı, büyük yazarın kişisel yaşamına yakından bakmak isteyenlere önemli bir fırsat sunuyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

8.  Kolektif – II. Dünya Savaşı: En Kapsamlı Görsel Rehber

“II. Dünya Savaşı: En Kapsamlı Görsel Rehber” isimli kitap, tarihin gördüğü en büyük yıkımlardan birisi olan II. Dünya Savaşı’nın “gerçekten ne olduğunu” görmek isteyenler için! Kitap, içerisindeki tarihi ve çarpıcı görsellerle yıkımın boyutlarını gözler önüne seriyor. Savaşa dair görsellerin yanı sıra önemli açıklamaların da bulunduğu bu kitap, II. Dünya Savaşı hakkında pek çok noktayı gerçekçi bir şekilde gün yüzüne çıkartıyor. “II. Dünya Savaşı: En Kapsamlı Görsel Rehber”, insanlık tarihindeki en korkunç yıkımı hem savaşa katılan askerlerin hem de savaşın korkunç boyutlarıyla yüzleşmek zorunda kalan sivillerin gözünden aktarıyor. II. Dünya Savaşı’na dair son dönemde hazırlanan en önemli kaynaklar arasındaki bu kitap, bütün dünyayı etkisi altına alan savaştaki muharebe alanlarına dair belgelerle savaşın “gerçek görünümünü” okuyucuya başarılı bir şekilde aktarıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

9. Gene Wolfe –  Özerkin Hisarı

Amerikalı bilim kurgu ve fantastik roman yazarı Gene Wolfe tarafından yazılan Özerkin Kitabı, okuyucuyu günümüzden binlerce yıl sonrasına götürüyor. John W. Campbell En İyi Bilim Kurgu Romanı Ödülü’ne layık görülen Özerkin Hisarı, “Yeni Güneşin Kitabı” serisinin dördüncü ve son romanı. “Yeni Güneşin Kitabı” serisi, yayımlandığı ilk andan itibaren, pek çok bilim kurgu okuyucusunun beğenisini kazandı. Dünyanın en iyi bilim kurgu edebiyatçıları da bu seriden büyük ölçüde etkilendi. İşkencecinin Gölgesi” isimli kitap ile ortaya çıkan bu fantastik evren ve hikâye, “Uzlaştırıcının Pençesi” ve “Liktorun Kılıcı” ile devam ediyor. “Özerkin Hisarı’nda” ise, bu eşsiz bilim kurgu evrenindeki gizemli olaylar açığa kavuşuyor ve Severian’ın hikâyesi sona eriyor. Severian’ın, uzun soluklu macerası, şimdiye kadarki en iyi bilim kurgu evrenlerinden birinde geçiyor. Güneşin sönmek üzere olduğu, karmaşanın ve savaşların arasında geçen bu evrende son derece ilginç olaylar yaşanıyor. Sönmekte olan güneş, bir kez daha doğacak mı? Severian, çıktığı zorlu maceranın sonunda kendi kaderiyle yüzleşerek bir “kurtarıcıya” dönüşebilecek mi? İnsanlık yıldızlara yeniden erişebilecek mi? Özerkin Hisarı, tüm bu soruların cevaplarının açığa çıktığı, eşsiz bir bilim kurgu macerasının sonu. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

10. Nil Keskin – Yeni Dişil

Nil Keskin’in yazdığı Yeni Dişil, kadının bedeni ile ruhu arasındaki dengenin nasıl kurulması gerektiği hakkında rehber bir kitap. “Dişil Enerji’yi” keşfettiğinizde, yaşama farklı bir gözle bakmanız mümkün. Yeni Dişil, kadınlar için bir “iyileşme” rehberi. Kadınların bireysel olarak iyileşmesi adına bir rehber olarak hazırlanan Yeni Dişil, bu sayede evrensel bir iyilik halinin ortaya çıkacağını savunuyor! Çünkü Dr. Nil Keskin, kadının iyileşmesi halinde, dünyanın da iyileşeceğini savunuyor. Yeni Dişil, tarihsel süreçte kadının bedeni ile ruhu arasındaki dengenin nasıl bozulduğunu ortaya koyuyor. Kadınların, günümüzde yaşadığı pek çok bedensel ve ruhsal sorunun bozulan denge sebebiyle meydana geldiği düşüncesinden hareketle, kadın ruhu ile bedeni arasındaki dengenin nasıl yeniden kurulabileceğinin yöntemleri okuyucuya aktarılıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

11. Tuna Kiremitçi – Perinin Ölümü

Ülkemizin sevilen sanatçılarında Tuna Kiremitçi, Perinin Ölümü’nde soluksuz okuyacağınız bir polisiye hikâye anlatıyor. Kiremitçi’nin ilk polisiye romanı Mezun Cinayetleri ile tanıdığımız Başkomiser Perihan Uygur, bir kez daha gizemli bir maceranın içine dalıyor! İlk olarak ünlü bir romancının eski eşinin intiharıyla başlayan hikâye, intiharın aslında bir cinayet olduğunun anlaşılmasıyla karmaşık bir hal alıyor. Bu gizemli ölümün bir intihar değil, bir cinayet olduğunu anlaşılmasıyla, cinayeti aydınlatma vazifesi “Bacılar Bölüğü’ne” veriliyor. Cinayeti aydınlatmak için gece gündüz çalışan Başkomiser Perihan Uygur, isimsiz tehditler almaya başlar. Hatta bu tehditlerin boyutu daha da ileri gider. Fakat, Bacılar Bölüğü’nün başında bulunan Perihan Uygur’u korkutmak, o kadar da kolay değildir! Başkomiser Perihan Uygur ve yardımcısı Ayla, sonu karanlık ve tehlikeli suç örgütlerine kadar uzanacak olan bu gizemli cinayeti aydınlatmaya kararlıdır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

12. Richard Martin – Meraklısına Klasik Mitoloji

Antik Yunan dönemindeki büyülü dünya ilginizi çekiyorsa, “Meraklısına Klasik Mitoloji” mutlaka okumanız gereken bir kitap. Meraklısına Klasik Mitoloji, bu kadim dönem hakkındaki güncel tartışmaları ve fikirleri akıcı bir dille okuyucuya sunuyor. Kitap, günümüzde sanattan siyasete, spordan kültüre kadar pek çok alanda izleri bulunan Antik Yunan mitolojisi hakkında bilgi sahibi olmak için oldukça güzel bir başlangıç. Richard Martin, Yunan medeniyetinin ilk günlerinden günümüze kadar pek çok insanın yaşamın dolaylı ve doğrudan etkileyen mitolojinin kökenlerine iniyor. Antik metinlerde anlatılan efsaneler nasıl ortaya çıktı, kudretli tanrılar ve korkunç karakterler nereden geliyor. Martin, Meraklısına Klasik Mitoloji isimli kitabıyla bu ve benzeri daha pek çok soruya yanıt arıyor. Bu sayede, kadim efsanelerin izinde modern dünyanın mitolojileri hakkında da okuyucuya yeni bir bakış açısı kazandırmayı başarıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

13. Craig Wright – Dâhilerin Gizli Alışkanlıkları

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

Dâhiler, bütün dünyayı değiştiren oldukça önemli insanlar. Onları çoğu zaman sarsılmaz iradeleri ve çalışma azimleri ile hatırlıyoruz. Ancak, dâhiler sürekli çalışan ve başka bir şey yapmayan insanlar mıydı? Elbette hayır, örneğin resim sanatını büyük ustalarından Picasso, alfabedeki harflerin sırasını hatırlayamıyordu! Müziğin gelmiş geçmiş en büyük dehâlarından birisi olarak kabul edilen Beethoven ise sayıları toplamakta zorlanıyordu! Ayrıca çarpma ve bölme işlemlerini hiçbir zaman öğrenemedi! Tüm zamanların en büyük mucitlerinden Edison, sınıfındaki en başarısız öğrencilerden birisiydi. Albert Einstein ise, 5 kişilik fizik bölümünü ancak 4. olarak bitirebilmişti… Bugünün başarı kriterlerine göre değerlendirildiğinde, tarihin en önemli dahileri bile son derece başarısız görünebilir. Craig Wright, son derece rasyonel bir şekilde hazırladığı Dâhilerin Gizli Alışkanlıkları adlı eseriyle dâhilerden “gerçekten” öğrenmemiz gereken şeylerin neler olduğunu ortaya koymayı amaçlıyor. Craig Wright tarafından kaleme alınan Dâhilerin Gizli Alışkanları, okuyucuya dâhilerin “öteki yüzünü” gösteren oldukça eğlenceli bir kitap. Yeni çıkan kitaplar listemizde yer alan Dâhilerin Gizli Alışkanlıkları’nı öğrendikçe, günümüzün başarı kriterleri hakkında önemli sorgulamalar yapacaksınız. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

14. Emma Chase – Onay

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

Amerikalı yazar Emma Chase’in kaleme aldığı Onay, başarılı bir savunma avukatı olan Jake Becker’in hikâyesine odaklanıyor. Ketum ve işinden başka bir şey düşünmeyen bir adam olan Becker’in yaşamı Chelsea McQuaid ile tanıştığı anda tepetaklak olur! Çünkü McQuaid’in bakımını üstlendiği 6 küçük yeğeni var ve kalabalık aile tablosu, Becker’in hayatında isteyeceği son şey! Ancak yine de, Backer’in soğuk mahkeme koridorlarında geçen yaşamı bir anda okul toplantılarında ve çocuk hastanelerinde geçmeye başlıyor. Onay’da karakterlerinin birbirleriyle olan ilişkilerini son derece başarılı ve eğlenceli bir şekilde okuyucuya aktarılıyor. Onay, hem yaşam tarzları hem de yaşama bakışları son derece uyumsuz olan bir çiftin kaotik fakat duygusal hikâyesiyle beraber, soğuk ve “sevgisiz” bir adam olan Jake Becker’in gerçek sevgi karşında geçirdiği “dönüşüme” odaklanıyor. Yeni çıkan kitaplar listemizdeki dikkat çekici kitaplardan birisi olan Onay, sevgi ve inanç sayesinde en zorlu değişimlerin bile mümkün olduğunu gözler önüne seriyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

15. Mehmet Yalçınkaya – Esnaf

Sevilen şef Mehmet Yalçınkaya’nın eşsiz tarifleri ile dolu “Esnaf” yeni çıkan kitaplar listemizin en “lezzetli” kitabı! Mutfakta vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız veya yeni ve birbirinden güzel yemek tarifleri öğrenerek mutfak kültürünüzü geliştirmek istiyorsanız, bu kitap tam size göre! Esnaf, içerisinde 81 farklı ve birbirinden lezzetli yemek tarifi barındırıyor. Esnaf’ta, Şef Mehmet Yalçınkaya’nın kendi tariflerinin yanı sıra, en sevdiği esnaf lokantası yemeklerini de bulabilirsiniz. Üstelik kitaptaki tarifler evde kolayca hazırlanabilir ve çok lezzetli! Yalçınkaya, birbirinden kıymetli yemek tariflerini özenle bir araya getiriyor. Yalçınkaya, kitabında yer verdiği eşsiz tarifleri uzun yıllara dayanan tecrübesinden damıtılarak okuyucuya ulaştırıyor. Böylece, mutfak kültürünü geliştirmek ve mutfaktaki hünerlerini artırmak isteyen okuyucular için bulunmaz bir eser ortaya çıkıyor. Esnaf, aynı zamanda birbirinden kıymetli yemek tariflerini geçmişten geleceğe aktaran önemli bir köprü vazifesi görüyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

16. Julie Smith – Neden Bunu Bana Daha Önce Kimse Söylemedi?

Klinik psikolog Dr. Julie Smith zihin sağlığınızı kolay ve pratik bir şekilde nasıl koruyabileceğiniz hakkında, size daha önce kimsenin söylemediği önemli şeyler söylüyor! Özellikle pandemi döneminde sosyal medya aracılığıyla geniş kitlelere ulaşan Simith, daha fazla insanın yaşamını değiştirebilecek tecrübelerini bu kez “Neden Bunu Bana Daha Önce Kimse Söylemedi? isimli kitabıyla aktarıyor. Dr. Julie Smith, daha önce pek çok danışanın yaşamını mucizevi biçimde değiştiren yöntem ve önerilerini, ihtiyacı olan milyonlarca insan ile paylaşıyor. Hepsi gerçek terapi seanslarında ortaya konulan bu yöntem ve öneriler, bir sebeple terapiye gitme imkanı bulamayan insanlar için oldukça önemli bir yol haritası çiziyor. Smith’in aktardığı yöntem ve öneriler son derece açık ve anlaşılır. Üstelik farklı zihinsel zorluklara göre tasnif edilmiş! Bu sayede, hangi sebepten olursa olsun zorlu bir psikolojik süreçten geçen okuyucu, “Neden Bunu Bana Daha Önce Kimse Söylemedi?” kitabını bir “ilaç kutusu” olarak kullanabilir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

17. Zafer Algöz – Ken Taç Dis

yeni çıkan kitaplaryeni çıkan kitaplar

Sevilen oyuncu Zafer Algöz, zaman zaman hüzünlü zaman zaman eğlenceli anılarını paylaştığı üçüncü kitabıyla da okuyucuya keyifli vakit geçirme imkânı sunuyor. Usta oyuncu, “Haşırt Dı Blekbord,” “Keş On Dı Teybıl” ile yakaladığı büyük başarıyı Ken Taç Dis’de de devam ettirecek gibi görünüyor. Zafer Algöz, birbirinden eğlenceli anılarını aktardığı önceki iki kitabıyla da okuyucularının sürekli bir “kahkaha” halinde bulunmasına neden olmuştu. Ken Taç Dis, bu kahkaha halinin devam etmesini sağlıyor. Fakat bir taraftan da okuyucunun zaman zaman hüzünlenmesine de sebep oluyor. Algöz, tıpkı diğer iki kitabında olduğu gibi, okuyucuyu hem kendi yaşamına hem de sanat dünyasının birbirinden kıymetli isimlerinin yaşantısına yakından bakmaya çağırıyor. Okuyucunun Ken Taç Dis ile yakaladığı bir başka fırsat ise acı tatlı olayları ve hikayeleriyle oldukça renkli bir döneme tanıklık etmek! Ken Taç Dis, Algöz’ün çocukluk döneminden yetişkinliğine kadar geçen süreyi, bütün çıplaklığıyla okuyucuyla buluşturuyor. Üstelik Algöz’ün hikâyesinde, dönemin en sevilen sanatçıları da kitabın önemli karakterleri arasında. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

18. Marc Klein – Arada Bir Yerde

“Arada Bir Yerde,” Marc Klein’in kaleminden, okuyucunun kalbine uzanan hüzünlü bir hikâye. Neredeyse bütün çocukluğunu koruyucu ailelerin yanında geçiren Tessa Jacobs, yetişkinliğe yaklaşırken sevgi ve yaşam üzerine önemli sorunlarla boğuşmaktadır. Ne koruyucu ailesinin ne de okuldaki arkadaşlarının sevgilerini hak etmediğine inanıyordur. Ancak tesadüfen tanıştığı Skylar, Jacobs’un bütün yaşamını değiştirecektir. Tessa Jacobs, Skylar sayesinde yeniden sevgiye ve sevgiyi hak ettiğine inanmaya başlar. Ancak Tessa’nın sevgi dolu günleri uzun sürmez ve oldukça trajik olayların ortasında kalır. Bir sabah hastanede gözlerini açan Tessa, buraya nasıl gediğinden ve neler yaşandığından habersizdir. Ancak Tessa için gerçek yıkım, Skylar’ın ölüm haberini aldığı anda başlar. Tessa’nın yaşamı, bir kez daha bu sefer Skylar’ın ruhu ile karşılaştığı anda değişir! Başlangıçta, sevginin ne olduğundan habersiz bir kız olan Tessa, Skylar’ı son bir defa daha görebilmek için ölüme göze alır ve “arada kalmak” pahasına zamana karşı zorlu bir mücadeleye girişir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

19. Daniel R. Headrick – Teknoloji Tarihi

Amerikalı tarihçi Daniel R. Headrick, bir taraftan teknoloji tarihini incelerken, diğer taraftan bütün bir insanlığın binlerce yıllık macerasını ele alıyor! Tarihsel süreçte teknoloji nasıl ve ne yönde gelişti, teknoloji farklı coğrafyalarda hangi şekillerde ortaya çıktı. Headrick bunun gibi pek çok sorunun cevabını bulmaya çalışıyor. Ayrıca teknolojinin binlerce yıl içerisinde nasıl değiştiğiyle beraber, “neden” değiştiği de Headrick’in cevap aradığı en önemli sorulardan. Binlerce yıl önce yaşayan insan toplulukları, teknolojiyi hayatta kalmak ve sadece yaşamsal bir araç olarak kullanıyorlardı. Ancak insan geliştikçe teknoloji de gelişti ya da teknoloji geliştikçe insan da gelişti! Teknoloji sayesinde doğaya hükmetme gücü bulan insan, teknolojiyi binlerce yıl önceki kullanımdan kopartma imkanı buldu. Ancak, büyük bir hızla gelişmeye devam eden teknoloji, insanlığa sadece iyilik mi getirdi? Yoksa, teknolojinin insanlar arasındaki büyük adaletsizlikte bir payı var mıydı? Teknoloji sayesinde doğaya hükmedebilen insan, yine teknoloji sayesinde doğayı yok etmeye de mi başladı? Teknolojinin baş döndürücü hızını takip etmek ve bu hız karşısında insanın, doğanı ve bütün canlıların konumu daha iyi öğrenmek isteyenler, Teknoloji Tarihi sizin için oldukça faydalı bir kitap! Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

20. Sally Rooney – Güzel Dünya Neredesin?

Yeni çıkan kitaplar listemizdeki son eser, İrlandalı yazar ve senarist Sally Rooney’e ait. “Güzel Dünya Neredesin?” pek çok otoriteye göre, Rooney’in en iyi romanı! Kitap, iki arkadaşın başından geçen, oldukça tanıdık bir arayış hikâyesine odaklanıyor. 30’lu yaşlarına yaklaşan iki arkadaş Allice ve Eilen kendi yaşamları ve arkadaşlıkları üzerinden yaşama dair pek çok sorgulama yaparlar ve yeni bir dönemin yaklaşmakta olduğunu hissederler. Genç bir edebiyatçı olan Allice, yeni tanıştığı bir adamla yakınlaşırken Eilen sona eren ilişkisinin yaralarını sarmaya çalışır. İki arkadaşın sanat, edebiyat ve gelecekteki belirsizlik üzerine yaptıkları sohbetle ikilinin giderek karamsar bir ruh haline bürünmesine neden olur. İki arkadaş için umutsuzlukla dolu ve karanlık günler oldukça yakın gibidir. Fakat bu hislerden, kaygılardan uzaklaşmak mümkün olabilir mi? Güzel bir dünya, gerçekten mümkün mü? Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

“Şimdi Ne Okumalı?” Diyenlerin Mutlaka Göz Atması Gereken Dünya Edebiyatı Kitapları

Yirminci Yüzyıldan Günümüze En İyi 20 Alman Edebiyatı Romanı

Sürükleyici Anlatımıyla Okuyucularını Mest Eden Amin Maalouf ve Kitapları

Bir cevap yazın