Sherlock Holmes’den Drakula’ya: Kitaplar Yayımlanmadan Hemen Önce İsimleri Değiştirilen 10 Ünlü Kurgusal Karakter

Sherlock Holmes’den Drakula’ya: Kitaplar Yayımlanmadan Hemen Önce İsimleri Değiştirilen 10 Ünlü Kurgusal Karakter

Bir yazar için roman karakteri yaratmak kadar o karaktere isim bulmak da oldukça zordur. Bugün hepsini yakından tanıdığımız bazı kurgusal karakterlerin isimleri, kitaplar piyasaya sürülmeden hemen önce değiştirildi. İşte isimleri sonradan değiştirilen 10 kurgusal karakter…

1. Scarlett O’Hara

Margaret Mitchell’in Pulitzer ödüllü romanı Rüzgâr Gibi Geçti, 20. yüzyılın en çok okunan kitapları arasında yer alıyor. Romandaki ana karakterin ismi aslında Pansy O’Hara’ydı. Mitchell, kitap yayımlanmadan sadece bir hafta önce ana karakterin isminin Scarlett O’Hara olmasına karar verdi. Scarlett o kadar güçlü bir karakterdi ki yapımcılar hemen harekete geçti. Kitap aynı isimle sinemaya uyarlandı. 1940’lı yıllara damgasını vuran bu film, tam 10 dalda Oscar ödülüne layık görüldü.

2. Holly Golightly

Tiffany’de Kahvaltı isimli romanın ana karakteri Holly Golightly’nin ismi, kitabın taslak metninde Connie Gustafson olarak geçiyordu. Yazar Truman Capote, Holly Golightly isminin daha akılda kalıcı olacağını düşündüğü için karakterin ismini değiştirmeye karar vermişti. Yazarın düşündüğü gibi kitap yayımlandıktan kısa bir süre sonra Holly Golightly karakterini tüm dünya tanıdı.

3. Dracula

Bram Stoker, ünlü gotik romanı Dracula’yı ilk yazdığında ana karakterin ismi Kont Wampyr’dı. Ancak yazar, tarih kitaplarında keşfettiği Vlad Dracul ile tanışınca fikrini tamamen değiştirdi. Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Vlad Dracul, acımasız kişiliği ve insanlık dışı işkence yöntemleriyle, Stoker’ı oldukça etkilemişti. Böylece Kont Wampyr’ın ismi Dracula olarak değişti.

4. Sherlock Holmes

Sir ’un yarattığı kurgusal karakter Sherlock Holmes, edebiyat tarihinin en fazla tanınan dedektiflerden biri. Doyle, kitabın ilk taslağını hazırladığında dedektife Sherringford Hope ismini uygun görmüştü. Ancak her şey tamamlandığında ana karakterin ismi konusunda tereddütler yaşamaya başladı. Yeni bir isim arayışına giren Doyle; en sevdiği müzisyen Alfred Sherlock ile ünlü hukukçu Oliver Wendell Holmes’un isimlerini birleştirdi. Böylece Sherlock Holmes ismiyle edebiyat tarihinin en ünlü dedektifini yaratmış oldu.

5. John H. Watson

Sherlock Holmes demişken, bu serinin diğer önemli ismi John H. Watson’ın ismi de ilk başta farklıydı. Holmes’ün hem dostu hem de asistanı olarak bildiğimiz Dr. Watson’ın ismi ilk başta Ormond Sacker’di. Ancak yazar, tıpkı Sherlock’ta olduğu gibi kitabını yayımlamadan önce Ormond Sacker’ın ismini John H. Watson olarak değiştirmeye karar verdi.

6. Bruce Wayne

1939 yılında Bob Kane ve Bill Finger, Detective Comics’in çizgi roman kahramanı Bruce Wayne’ı nam-ı diğer Batman’ı yarattı. İyi kalpli süper kahramanın ismi ilk başta Bruce Adams’tı. Ancak sonradan İskoç vatansever Robert Bruce ile Amerikan Devrimi’nin önemli simalarında Mad Anthony Wayne’nin isimleri birleştirildi ve Bruce Wayne ismi ortaya çıktı.

7. Nancy Drew

kurgusal karakterkurgusal karakter

Edward Stratemeyer’in ilk kez 1929 yılında yarattığı ünlü dedektif karakteri Nancy Drew, farklı yazarlar tarafından pek çok hikayenin ana karakteri oldu. Nancy Drew bugüne kadar; Stella Strong, Diana Drew, Diana Dare, Nan Nelson, Helen Hale ve Nan Drew gibi çok farklı isimlerle okuyucuyla buluştu.

8. Küçük Tim

kurgusal karakterkurgusal karakter

Karakter oluşturma konusunda usta olan , hayatı boyunca tam 959 kurgusal karaktere isim verdi. Onlardan yalnızca biri olan Küçük Tim, Dickens’ın “A Christmas Carol” isimli kısa romanının kurgusal bir karakteridir. Dickens, kitabın taslak metnini oluştururken karaktere Küçük Sam ismini vermişti. Ancak kitabı tamamladıktan kısa bir süre sonra daha uyumlu olduğu gerekçesiyle karakterin ismini Küçük Tim olarak değiştirdi.

9. Küçük Yetim Annie

kurgusal karakterkurgusal karakter

Amerika’nın en ünlü çizgi roman karakteri Annie’nin ismi ilk başta Otto’ydu. Fakat çizer Harold Gray’in üye olduğu gazete sendikası, karakterin isminin değişmesi gerektiğini söyledi. Gray’in çizgi roman karakteri bir kız çocuğuydu. Ancak Otto erkeklere verilen bir isimdi. 20. yüzyılın başlarında böyle bir durum büyük bir tartışma yaratabilirdi. Bu nedenle Gray, karakterinin ismini Annie olarak değiştirmek zorunda kaldı.

10. Luke Skywalker

kurgusal karakterkurgusal karakter

Star Wars evreninin yıldızı Luke Skywalker’ın ismi ilk başta Luke Skykiller’dı. George Lucas, sonradan bu karakterin ismini Luke Skywalker olarak değiştirse de Skykiller ismi, serinin pek çok farklı karakteri için kullanıldı.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir