Ruhunuzu Doyurun: Keyifle İzleyeceğiniz Gelmiş Geçmiş En İyi Konser Performansları

Ruhunuzu Doyurun: Keyifle İzleyeceğiniz Gelmiş Geçmiş En İyi Konser Performansları

İlk çağlardan beri her toplumun kendine özgü bir müziği var. Ancak günümüzde müzik evrensel. Onu duymak ve hissetmek, anlamak için yeterli oluyor. Özellikle duygularımızı yoğun yaşadığımız zamanlarda müzik her şeyin ilacı oluveriyor. Ruhumuzu doyururken kendimizi bambaşka yerlerde hissetmemize olanak sağlıyor. Bir müziği canlı canlı dinlemek ve o müziğin yaratıcısının performansını izlemenin hazzı ise çok başka. Tarihte de pek çok sanatçı binlerce kişiye verdikleri konserlerde bu hazzı doruklarda yaşadı. Bizler tarihteki pek çok ünlü konser performansını kaçırmış olabiliriz ancak bu, o anları göremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Gelin zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde kendimizi müziğin ve canlı performansların büyüsüne kaptıralım, gerçeklerden birkaç dakikalığına da olsa uzaklaşalım…

Siz de favori konser performanslarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

1. Queen – Live Aid, 1985

U2 ve David Bowie’nin de yer aldığı Live Aid konserine çıkan ünlü grup Queen o zamanlar çok kan kaybetmiş ve eski gösterişli günlerini geride bırakmıştı. Ancak performanslarının henüz ilk 20 dakikasında her şeyin değiştiğini tüm seyirciye kanıtlamayı başardılar. Küllerinden yeniden doğan Queen’in solisti Freddie Mercury sahnede oldukça etkileyici bir performans sergiledi.

2. Radiohead – Glastonbury, 1997

Hava oldukça kötüydü, 2 gündür her şey ters gidiyordu. Festivalin 2 sahnesi adeta çamura batmıştı. Her şey kötüye gidiyordu ve Radiohead sahneye çıktığında işler daha da kötü hale geldi. Işıklar doğruca Tom Yorke’un yüzüne vuruyordu, monitör çalışmıyordu ve grup çaldıkları şeyi duyamıyordu. Ancak kaos destansı bir performansın habercisi gibiydi. Grup, tüm zorluklara rağmen orada bulunan binlerce kişinin unutamayacağı bir performans sergiledi. Yorke’un sinirden köpürdüğü ve pes etmek üzere olduğu bir anda kız arkadaşı onu durdurarak seyirciyi dinlemesini istedi. O anda seyircinin büyük bir coşkuyla onlara eşlik ettiğini fark ettiler.

3. James Brown – Boston Garden, 1968

Martin Luther King Jr. suikastinden 1 gün sonra gerçekleşen bu konser aslında iptal edilecekti. Ancak şehrin bu konserin iptaliyle daha büyük bir ayaklanmaya sahne olacağını anlayınca konserin yapılmasına karar verildi. Konser King’e adandı ve konser sırasında kargaşaya sebep olan pek çok olay çıktı. Brown polisle seyirci arasına girerek büyük bir felaket yaşanmasını engellemek için elinden geleni yaptı. Bir müzisyen olarak çıktığı sahneden siyasi bir kişilik gibi indi.

4. The Three Tenors – Baths of Caracalla in Rome, 1990

İspanyol Plácido Domingo ve José Carreras ve İtalyan Luciano Pavarotti’den oluşan popüler opera grubu The Three Tenors, herkesi oldukça şaşırtan bir birleşmeydi. 3 büyük sanatçı ateşli taraftarlarla Dünya Kupası’nde bir araya geldi ve ortaya bu etkileyici görüntüler çıktı.

5. Daft Punk – Coachella, 2006

EDM yani elektronik dans müziği 90’lı yılların sonunda ivme kazanmaya başladı. Ancak canlı performansların etkisi çok daha büyüktü. Işıklandırma ve sahne performansını çok başka bir seviyeye taşıyan Daft Punk, adeta türlerinin ilk örneklerinden biri oldu.

6. Beatles – Shea Stadyumu, 1965

Tam 55,600 yani rekor sayıda biletle Shea Stadyum’unda sahneye çıkan Beatles konser alanına zırhlı bir araçla geldi. Konser sırasında tam 2000 polis görev yaptı. O kadar kalabalıktı ki kalabalığın gürültüsü neredeyse müziği bastırıyordu. Ayrıca bu konser ilk açık hava stadyum konseri olarak tarihe geçti.

7. Led Zepplin – Knebworth Festivali, 1979

Tüm zamanların en iyi rock gruplarından biri olan Led Zepplin, John Bonham’ın ölümünden ve grubun dağılmasından yalnız 1 yıl önce gerçekleşen bu konser onların hala ne kadar mükemmel olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

8. Beyoncé – Glastonbury, 2011

Beyonce 2011 Glastonbury konseriyle, çeyrek asırdan fazla bir süredir festivalde headline’da yer alan ilk kadın oldu. Her şarkıyı adeta son kez söylüyormuş gibi seslendirdiği bu performansı tarihe geçti. 175 bin kişiyle adeta sahnede devleşti.

9. Nirvana – MTV Unplugged, 1993

Akustuk performansların sergilendiği MTV Unplugged’a katılan Nirvana, tarihe altın harflerle yazılacak en ünlü canlı performanslardan biri oldu.

10. Johnny Cash – San Quentin Hapishanesi, 1969

Johnny Cash’in San Quentin Hapishanesi için yazdığı şarkıyı San Quentin Hapishanesinde çaldığını hayal edin. Tarihler 1969’u gösterdiğinde tam olarak bu gerçekleşti ve Cash’in sesi adeta duvarları yıktı.

11. Metallica – Moskova Tushino Havaalanı, 1991

Konseri kaç kişinin izlediği tam olarak bilinmese de 100 binle 1 milyon insanın orada olduğuna dair tahminler var. Ancak sayı ne olursa olsun Rus ordusundan askerlerin bile insanların arasına karıştığı bu konser kesinlikle tarihe yazılıyor.

12. 2Pac – House of Blues, Los Angeles, 1996

Tüm zamanların en iyi rapçilerinden olan 2Pac’un öldürülmeden önce kaydedilen son performansı.

13. Nirvana – Paramount, Seattle, 1991

Tüm zamanların en iyi grubunu bu listeye yalnızca bir kez eklemek elbette büyük bir hata olurdu. Nirvana bir diğer mükemmel performansını 1991’de sergiledi ve bu görüntüler Nirvana’nın 16mm’de çekilen tek görüntüü olarak tarihe geçti.

14. The Jimi Hendrix Experience – Monterey Pop Festival, 1967

Jimi Hendrix liderliğindeki Amerikan-İngiliz grubu The Jimi Hendrix Experience’in Amerika’de kendini gösterdiği ilk konserlerden biriydi. Aynı zamanda Hendrix’in gitarını yaktığı konser.

15. Metallica with The San Francisco Symphony – Berkeley Community Theatre, 1999

16. Prince – Sziget Festival, 2011

Herkes Prince’in eski halinden eser kalmadığını düşünürken Macaristan’daki bu performans herkese gerçek starın kim olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

17. Foo Fighters – Hyde Park, 2006

85.000 kişinin aynı anda Everlong’u dinlemek için bağrıştığı efsanevi konser.

18. David Bowie – Santa Monica, 1972

Efsanevi bir sanatçının en iyi performansını seçmek elbette kolay değil ancak Santa Monica’daki performansın en iddialılardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

19. Led Zeppelin – Royal Albert Hall, 1970

Jimmy’nin 26. yaş gününün de kutlandığı Royal Albert Hall konseri o zamanların en büyük ve en prestijli konseri olarak biliniyor. Aynı zamanda rock tarihinin en efsane 2.5 saati…

20. Queen – Wembley, 1986

Ünlü Live Aid konserinden tam 365 gün sonra Wembley Stadyumu’na geri dönen Queen, tüm dünyaya dünyanın en iyi canlı performans sergileyen gruplarından biri olduğunu bir kez daha kanıtladı.

21. Michael Jackson – Super Bowl, 1993

Şühesiz Michael Jackson’ın en nefes kesici performanslarından biriydi. Pasadena’daki Rose Bowl Stadyumu’nu 13 dakika boyunca nefeslerin tutulmasına neden olan bu performans aynı zamanda Superbowl’da performans sergileyen ilk uluslararası müzik yıldızı olmasını da sağladı.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir