Okurken Gözyaşlarınıza Hakim Olamayacağınız En İyi Kitaplar

Okurken Gözyaşlarınıza Hakim Olamayacağınız En İyi Kitaplar

Tek yapmak istediğinizin, sizi gözyaşlarına boğacak, duygusal açıdan güçlü bir hikaye okumak olduğu günlerden birini yaşadınız mı hiç? Çoğumuz hüzün de dahil olmak üzere birçok düzeyde bize ulaşan hikayelerin büyüsüne kapılmaktan hoşlanırız. Bu hikayeleri severiz çünkü bizi kendi kafamızda hayal ettiğimiz karakterler, koşullar ve duygularla zahmetsizce birleştirirler. Bu listemizde okurken gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız ve sizi derinden etkileyecek kitaplardan en iyilerini sizler için derledik. İşte okurken gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız kitaplar…

Kitap Hırsızı – Marcus Zusak

Ödüllü yazar Marcus Zusak’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası döneminde geçen etkileyici ve dokunaklı kitabı Kitap Hırsızı, Liesel’in bu yıllar hakkında yazdığı kitabı elinde bulunduran Ölüm tarafından anlatılıyor. Kardeşinin mezarının yanında karda gizlenmiş nesneyi alan Liesel’in hayatı değişir. Eline aldığı bu şey, yanlışlıkla orada unutulmuş olan Mezarcının El Kitabı adlı kitaptır. Ve Liesel’in bu kitabı almasıyla ilk kitap hırsızlık eylemi de başlamış olur. Kitaplara duyduğu bu yoğun aşk, kitapların yakıldığı Nazi Almanyası döneminde, Liesel’i nerede kitap bulursa kitapları çalmaya iter. Bu korkunç günlerden yılların yaşandığı günlerden birinde Liesel’in koruyucu ailesi bodrumlarında bir Yahudi’yi saklamaya başladığında Liesel’in dünyası tekrar değişmeye başlar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Tüm dünyada milyonlar tarafından okunan Uçurtma Avcısı kitabının yazarı Khaled Hosseini tarafından kaleme alınan Bin Muhteşem Güneş, Afganistan’ın son otuz yılındaki istikrarsız olaylara -Sovyet işgalinden Taliban’ın saltanatına ve Taliban sonrası yeniden yapılanmaya kadar- bu ülkenin şiddetini, korkusunu, umudunu ve inancını anlatan nefes kesici ve yürek burkan bir hikaye. Bin Muhteşem Güneş, bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden hayatta kalma, aile kurma, mutluluğu bulma mücadelesini anlatırken bir yandan da savaşın trajik etkilerini gözler önüne seriyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

1960 yılında yayımlanan Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek kitabı, yürek burkan hikayesiyle Dünya edebiyatının en önemli klasikleri arasında yer almaktadır. 1930’larda Amerika’nın güneyinde alan Alabama’da yaşayan küçük çocukların gözünden anlatılan Bülbülü Öldürmek, siyah bir adamın beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanması ve o dönemdeki önyargılar yüzünden adamın cezasının neredeyse yargılanmadan önce kesinleşmesine odaklanıyor. Şefkat dolu, dramatik ve düşündürücü Bülbülü Öldürmek okurları insan doğasının köklerine; masumiyet ve deneyime, nezaket ve zulme, sevgi ve nefrete, mizah ve pathosa götürüyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yılanı Öldürseler – Yaşar Kemal

Yılanı Öldürseler, Türk edebiyatının usta isimlerinden olan Yaşar Kemal’in 1976 yılında yayınlanan toplumsal cinnetin bir çocuğu katil olmaya sürüklemesinin anlatıldığı eseridir. Romanın ana kahramanı Hasan, aile onuru uğruna akrabaları ve köylülerin baskısıyla annesini öldürmek zorunda kalır. Dokuz yaşında işlediği bu cinayeti Hasan’ın aklı hiçbir zaman almayacak, kabullenmeyecek ve anlamlandıramayacaktır. Aşk, töre ve anne şefkati üçgeni etrafında şekillenen roman, Yaşar Kemal’in 1950 yılında Kozan hapishanesinde yatarken tanıştığı bir çocuğun başından geçenlerden esinlenmiştir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çizgili Pijamalı Çocuk – John Boyne

İrlandalı yazar John Boyne’nun Nazi soykırımı üzerine yazdığı ve okurları derinden etkileyen Çizgili Pijamalı Çocuk romanı, 9 yaşındaki Bruno’nun babasının tarihteki en büyük toplama kampı olan Auschwitz’e komutan olarak atanmasıyla başlıyor. Auschwitz’e taşındıktan sonra bir gün etrafı keşfe çıkan Bruno, çizgili pijamalar içinde kendiyle aynı gün ve yılda doğan Shmuel ile karşılaşır. Lakin ikisinin arasında demir tellerle örülmüş bir sınır yer almaktadır. Birbirleriyle iyi anlaşan bu iki çocuk, her gün buluşur ve zamanla çok iyi arkadaş olurlar ancak ikisi de aralarında yer alan demir çitin neden orada olduğunu pek anlayamaz. Saf çocuk kalpleriyle okuyucuyu derinden etkileyen bir hikaye Çizgili Pijamalı Çocuk. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Marley ve Ben – John Grogan

Marley ve Ben, zaman zaman gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız dokunaklı bir otobiyografi ve anı kitabı. Genç ve birbirlerine deliler gibi aşık olan John ve Jenny, beraber kuracakları hayatlarına yeni başlarlar ve dünyadaki hiçbir şey umurlarında değildir. Taşındıktan bir süre sonra, eve sarı tüylü bir köpek yavrusu olan Marley’i getirirler. Ve bundan sonra John ve Jenny’nin hayatları asla aynı olmayacaktır. Marley’nin John ve Jenny’e karşı olan sınırsız sevgisi ve sadakati, özellikle hayvansever okurların kalplerini ısıtacak. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Renklerden Moru – Alice Walker

Alice Walker tarafından 1983 yılında yazılan ve yazara Pulitzer Ödülü kazandıran Renklerden Moru, erkek egemen bir dünyada siyahi olduğu için ayrıma uğrayan Celie’nin söylemekten utandığı yaşadıklarını yazarak anlattığı bir kitaptır. 1980’lerin başında geçen hikaye, Celie’nin babası dediği bir adam tarafından tecavüze uğramasını, yaşadığı şiddeti, çocuk yaşta evlendirilmesini, sömürü derecesinde çalışmasını anlatan, Celie’nin yürek burkan hikayesidir. Fakat aynı zamanda, bir gün kendi içindeki gücü ve neşeyi keşfeden Celie’nin dönüşüm öyküsüdür Renklerden Moru. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Beni Asla Bırakma – Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro’nun Beni Asla Bırakma romanı, sürükleyici bir gizem, güzel bir aşk hikayesi ve aynı zamanda insan kibrinin sert bir eleştirisi ve toplumumuzda savunmasız ve farklı olanlara nasıl davrandığımızın ahlaki bir incelemesidir adeta. Hafıza ve geçmişin etkisi temalarına odaklanan Ishiguro, özel çocuklar için yatılı bir İngiliz okulu olan Hailsham’de okumuş olan, şimdi 31 yaşındaki Kathy’nin geçmişe dönük anekdotları ve yaşadıklarını anlatıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yalnız Bir Avcıdır Yürek – Carson McCullers

Carson McCullers’ın olağanüstü ilk romanı, yazar henüz yirmi üç yaşındayken basıldığında anında beğeni topladı. Amerika’nın güneyinin ortasındaki küçük bir kasabada geçen Yalnız Bir Avcıdır Yürek, yalnız bir sağır-dilsiz olan John Singer ve onun nazik, sempatik doğasına çekilen bir grup insanın hikayesini anlatıyor. Singer’ın her gün yemek yediği kafenin sahibi, büyümek için yanıp tutuşan genç bir kız, öfkeli bir ayyaş, hüsrana uğramış bir siyah doktor, kalbini sessiz sırdaşları Singer’a anlatır ve Singer da hayal kırıklığına uğramış bu insanların hayatlarını hayal edemeyecekleri bir şekilde değiştirir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kız Kardeşim İçin – Jodi Picoult

New York Times Çok Satan yazarlardan biri olan Jodi Picoult, çatışan ihtiyaçlar ve insan zayıflığına karşı zafer kazanan tutkulu bir aşk tarafından parçalanan bir ailenin duygusal hikayesini anlatıyor. Çocukluğundan beri lösemi ile mücadele eden Kate ile tam doku uyumu olması için laboratuvar ortamında genleri özel olarak seçilen özel üretim bir çocuk olan Anna, ablası Kate’e ilik verebilmek için dünyaya getirilmişti ve Anna bu durumu şu ana kadar hiç sorgulamamıştı. Ergenlik çağına girmesiyle birlikte kendi kimliğini sorgulamaya başlayan Anna, ablası için ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir karar alır. Yürekleri dağlayan ve kışkırtıcı tartışmalara sebep olan cesur konusu ile Kız Kardeşim İçin, okura düşündürücü bir ahlak öyküsü sunuyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir