O Ses Türkiye Rap: Müzik Tutkunlarını Ekrana Kilitleyen Yarışma

O Ses Türkiye Rap: Müzik Tutkunlarını Ekrana Kilitleyen Yarışma

Popüler kültürün kitle iletişim ortamlarını da etki altında bırakması şaşıracağımız bir şey değil. Çünkü özellikle günümüzde bunun sonuçlarını hep birlikte deneyimleyebiliyoruz. Ve haliyle sosyal medyada da yansımalarını gördüğümüz gibi uzun soluklu sayabileceğimiz bir başka popüler kültür ürünü de O Ses Türkiye Rap isimli yarışma.  

Malum, bu program da başka bir şarkı yarışmasının rap müziği özelindeki formatı; O Ses Türkiye’nin. Hollanda kökenli The Voice şarkı yarışmasının Türkiye versiyonu olan O Ses Türkiye, ilk kez 10 Ekim 2011’de ekranlara gelmişti. Yaklaşık 10 yıldan bu yana televizyon dünyasını domine etmeyi başaran bu programın son versiyonu olan O Ses Türkiye Rap, medya patronu Acun Ilıcalı’nın girişimlerinden biri.  

Okuduğunuz içerik de, son zamanlarda rap müziği tutkunlarının dikkatini çeken bu program hakkındaki bilgileri sıralıyor.

Bu yazımızın ilgili detaylarına geçmeden önce konuyla ilgili olduğuna inandığımız iki öneriyi sunalım.

Öncelikle “” içeriğimizi okuyabilirsiniz. Yine “” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Ilıcalı projesi: O Ses Türkiye Rap yarışması

O Ses Türkiye RapO Ses Türkiye Rap

Yarışma, dijital mecra ürünü olan Exxen isimli platformda 16 Nisan 2021 Cuma günü kütüphaneye eklenmişti. Tv8 kanalının da sahibi olan Acun Ilıcalı’nın bir projesi olan yarışmanın jüri üyeleri ise Hadise, Murda, Mero ve Eypio bulunuyor.

Exxen’in web adresinde yer alan, “Koltuklar bu kez “rap” için dönüyor! Eypio, Murda, Mero ve Hadise’nin jüri üyesi olacağı O Ses Türkiye Rap’te, hem birbirinden iyi performanslara, hem de yarışmacıların rap müziğe nasıl başladıklarına dair hikayelere tanık olun.” ifadeleriyle tanıtılan program, kendi izleyici kitlesinin merak ettiği bir format.  

O Ses Türkiye Rap yarışması izleyicisiyle ne zaman buluşacak?

O Ses Türkiye RapO Ses Türkiye Rap

Rap formatıyla ilgi uyandıran programın yeni bölümü, 23 Nisan 2021 Cuma günü Exxen üzerinden izleyicisiyle buluşacak.

Programın jüri koltuğunda eski üyelerden yalnızca tek isim kaldı

O Ses Türkiye RapO Ses Türkiye Rap

Bildiğimiz gibi yarışma, jüri sistemine dayanıyor. Ancak rap müziği için özel hale gelen yarışmanın jüri üyelerinde değişiklik olduğunu gördük. Rap müziğinden tanıdığımız isimlerin yer aldığı programda eskilerden tek isim kaldı. Hadise, eski isimler arasında koltuğunda oturmaya devam eden tek jüri üyesi oldu.

O Ses Türkiye Rap Hadise

O Ses Türkiye RapO Ses Türkiye Rap

Hadise Açıkgöz, Belçika’da ses getiren Idool 2003 isimli şarkı yarışmasına katılması sonrasında ismini duyurmuştu. Hadise, o günlerde Türkiye’deki medya organlarında fazlaca yer bulmuştu. Genç şarkıcı, bu durumu fark edince kariyerini buraya taşımaya karar vermişti. Ve bu sayede ülkedeki popülerliğini artırmıştı.

“Stir Me Up”, “Deli Oğlan”, “Aşk Kaç Beden Giyer”, “Evlenmeliyiz”, Süperman”, “Düm Tek Tek”… Bu parçalarla akıllarda kalan Hadise, milyonlara ulaşmayı başarmıştı.

Popüler şarkıcı, O Ses Türkiye’nin yayımlanmaya başladığı yıldan bu yana programın jüri üyelerinden biri. Kendisi, 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden isim olmuştu. Genç şarkıcı, “Düm Tek Tek” isimli parçasıyla katıldığı bu yarışmada döndüncülük kazanmıştı.

Hadise, farklı yıllarda 6 defa Altın Kelebek Ödülü ve 3 kez TMF Ödülü başta olmak üzere pek çok ödülün de sahibi oldu.

O Ses Türkiye Rap Mero

Mero ya da Enes Meral, 2000 yılında Almanya’nın Rüsselsheim am Main kentinde dünyaya geldi. Mero, ilk olarak 2017 yılında İnstagram üzerinden yayımladığı videolarla dikkatleri üzerine çekti. Rap kariyerine başlamasının ardından bir müzik firmasıyla anlaşma imzaladı. Ardından (2018 yılının sonlarına doğru) ‘Baller Los’ isimle teklisini çıkarmıştır.

Çalışmalarını sürdüren Mero, 2019 yılının Mart ayında ilk albümünü çıkardı. Bu albüme ise ‘Ya Hero Ya Mero’ ismini verdi. Daha sonra ise Hobby Hobby teklisini piyasaya sürdü. Mero, 2019 Haziran ayında Adana Hürriyet Mahallesi’nde klibini çektiği ‘Olabilir’ isimli parçası ile kısa sürede büyük çıkış yakaladı.

O Ses Türkiye Rap Eypio (A.P.O)

Türkmen bir ailenin çocuğu olarak 1983 yılında dünyaya gelen Eypio’nun gerçek adı Abdurrahim Akça. Akça’nın ailesi 1980 yılında Afganistan’dan Konya’ya göçen Türkmen bir aileye mensup.

On dokuz yaşında Hollanda’ya giden Eypio, burada A.P.O ile ilk kayıtlarını gerçekleştirdi.

Daha sonra tek başına çalışmaya başlayan rapçi, ilk albümünü 2005 yılında çıkardı. Çalışmalarını Hollanda’da sürdüren müzisyen, 2006 yılında RapFabriek’i piyasaya sürdü. Bu çalışmanın hemen ardından, 2007 yılında Hırsız Var isimli albüm geldi. Eypio, yaklaşık 6 yıl Hollanda’da yaşadı. Sonrasında 2008 yılında, Türkiye’ye döndü ve dördüncü underground albümü olan Apollo’yu sevenleri ile buluşturdu. Aynı yıl İstanbul’da kendisine ait Bol Wear isimli HipHop giyim mağazasını açtı.

Eypio, 2009 Haziran’ında kendi müzik stüdyosunu kurdu. Önceleri ‘A.P.O’, ismini kullanan müzisyen, Eypio mahlasını 2013 yılından sonra kullanmaya başladı.  Aynı yıl, ‘Yok’ adlı video klibini paylaşan Eypio, 2014 yılında ‘Beton Duvar’ albümündeki ‘Kral Çıplak’ ve ‘Ay Kızım’ adlı parçalara klip çekti.

Burak King ile birlikte yaptığı “Günah Benim” adlı single parçası 180 milyonu aşan izleme sayısıyla son zamanların ‘en yüksek çıtayı’ belirleyen isim oldu.

O Ses Türkiye Rap Murda

Murda’nın asıl adı Önder Doğan. İlk EP’sini 2008 yılında çıkaran 37 yaşındaki müzisyen, müzik ile yaklaşık 13 yıldır profesyonel düzeyde ilgileniyor.

Murda; Bizzey, Kraantje Pappie ve Ronnie Flex dahil birçok ünlü isim ve Hollandalı Hip hop sanatçısı ile çalışmalar yaptı. Ezhel ile YouTube sayesinde tanıştıklarını biliyoruz. Murda, yaptığı açıklama ile kariyerini Türkiye’ye taşıyacağını ilan etmişti.

“Aya” isimli şarkısı YouTube’da 140 milyon kez izlendi. Ardından Ezhel ve Murda, 2020’nin ocak ayında, “Bi’ Sonraki Hayatımda Gel” isimli bir şarkı daha çıkardı. Ardından gelen “Made In Turkey” isimli parça ile çalışmaları merakla izlenen şarkıcılardan biri oldu.

Yarışmaya katılmak için neler yapılması gerekiyor?

Programın formatı tanıdık zaten. Yarışmacı olmak için ise yapılması gereken oldukça basit. Exxen platformunda yayımlanan bu yarışmaya katılmak isteyen adayların, adresini ziyaret etmeleri ve burada yer alan formu dikkatle doldurmaları yeterli. Sonrası ise formunuzu okuyacak arkadaşların dikkatini çekip çekmediğinize bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir