Müziğin İyileştirici Dünyasına Yolculuk: Müzikseverleri Baştan Çıkaracak 21 Müzik Belgeseli

Müziğin İyileştirici Dünyasına Yolculuk: Müzikseverleri Baştan Çıkaracak 21 Müzik Belgeseli

Bugüne dek müzik hakkında pek çok araştırma yapıldı. Bu araştırmalara göre ise müziğin ruh sağlığına iyi geldiği hatta anksiyete gibi problemleri en aza indirgediği biliniyor. Bu nedenle müzik hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Konserler, klipler, radyo yayınları derken ünlü sanatçıların müzikle olan ilişkilerini daha yakından takip etmek için artık sık sık müzik belgeselleri de çekiliyor. Son zamanlarda büyük dünya starlarının, müzisyenlerin hayatları belgesel oluyor. Müzisyenlerin hayatları ve konserlerinin arka planlarının anlatıldığı belgeseller dışında, belirli bir müzik türünün gelişimini anlatan belgeseller de bulunuyor. Biz ise tüm bunları listemizde sizler için derledik. İşte müzikseverlerin kulaklarının pasını silecek 21 müzik belgeseli…

1. Death by Metal

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Death metal türünün vaftiz babası olarak anılan Chuck Schuldiner’in yaşamının anlatıldığı bu belgesel sizi hem hüzünlendirecek hem de kendine hayran bırakacak. En iyi müzik belgeselleri arasında yer alan Death by Metal, beyin tümörüyle savaşan ancak başka bir hastalık nedeniyle hayatını kaybeden Chuck Schuldiner’in geçmişini ve müziğe olan bakış açısını anlatıyor.

2. Homecoming: A Film by Beyoncé

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Dünya starı olan Beyonce’nin 2018 yılındaki Coachella festivalinin perde arkası, festivale hazırlık süreci gibi detaylar yer alıyor. Bu müzikal aynı zamanda; Amerika tarihindeki siyahi üniversiteleri de konu ediniyor. Beyonce’nin efsanevi performansını konu edinen bu belgesel 8 ay gibi bir sürede 150 kişilik ekip ile hazırlandı.

3. Punk’s Not Dead

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
“Punk’s not dead” bu cümleyi bir filmde ya da şarkıda mutlaka duymuşsunuzdur. Bu belgesel ise punk müzik türünün gelişimini 70’lerdeki punk ile günümüzdeki punk arasındaki farkları ve günümüz sanatçılarının geçmişten nasıl etkilendiğine sorularla yanıt veriyor. Belgeseldeki soruları; Sum 41, Green Day, Dead Kennedys gibi ünlü isimler yanıtlıyor.

4. Beats Rhymes & Life: The Travels of a Tribe Called Quest

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Bu belgesel ise, rap müzik severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapım. Rap müziğin tabiatının anlatıldığı bu belgeselde; Pete Rock,Talib Kweli, Busta Rhymes, Common, Dennis Miller, De La Soul, Too $hort, The Roots, Beastie Boys, Mos Def ve Ludacris gibi pek çok isimin bu sektörde yaşadıkları kendi ağızlarından anlatılıyor.

5. Rammstein: Paris

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
“Du Hast”, “Mein Heinz Brent” gibi efsane şarkılarıyla tanıdığımız Alman rock grubu Rammstein’in Paris’teki tartışmalı konserlerinden birini anlatan bu belgesel yönetmen Jonas Akerlund tarafından çekildi ve kurgulandı. Sahne performansları yıllardır konuşulan Rammstein’in Paris konserindeki performansını da mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

6. Don’t Look Back

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
1967 yılında çekilen bu müzik belgeseli, müziğin tarihine ışık tutacak cinste. Tarihin en önemli müzisyenlerinden olan Robert Allen Zimmerman veya sahne adıyla Bob Dylan’ın 1965 yılında çıktığı Birleşik Krallık turnesinde yaşananları konu alan yapım müzikseverlerin mutlaka izlemesi gereken belgesellerden biri. Belgeselde Dylan’ın hayranları ve basınla olan ilişkisi de konu ediniliyor. Belgeselde ayrıca John Mayall, Ginger Baker ve Allen Ginsberg gibi birçok isim de yer alıyor.

7. Gaga: Five Foot Two

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Hayatımıza girdiği günden beri değişik tarzıyla adından söz ettiren Lady Gaga, müzik piyasasında en tepede oturan ünlülerden biri. Ancak bu güçlü duruşunun altında Lady Gaga, müziğini yapmak ve sahne performansını sergilemek için oldukça zorlu bir süreçten geçiyor. Belgesel de tam olarak bunu anlatıyor. Gaga’nın “Joanne” isimli albümünü kaydederken hayatında yaşadığı değişimi, fibromiyalji (kronik ağrı sendromu) adlı hastalığıyla savaşması belgeselin ana konusunu oluşturuyor.

8. Cobain: Montagne of Heck


Genç yaşta yaşama veda eden Nirvana grubunun efsane solisti Kurt Cobain’in yaşamının anlatıldığı bu belgesel en iyi müzik belgeselleri arasında yer alıyor. Belgesel son derece detaylı olarak hazırlandı. Yapımda; Cobain’in konser görüntüleri, orijinal kayıtları, kamera arkası görüntüleri ve kendi çektiği görüntüler kullanıldı.

9. Elvis: That’s the Way It Is

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
1970 yılında çekilen bu belgesel efsane bir isim olan Elvis Presley’i konu alıyor. Kral olarak anılan Elvis Presley’e neden bu lakabın takıldığını öğrenebilmek için yapmanız gereken tek şey bu belgeseli izlemek. Presley’in konserlerine nasıl hazırlandığını anlatan bu belgesel en iyi müzik belgeselleri arasında yer alıyor.

10. Keith Richards: Under The Influence

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Rolling Stones’un efsane gitaristi Keith Richards, bu belgeselde müziğine etki eden isimleri ve neler düşündüğünü anlatıyor. Belgesel oldukça öğretici bir nitelikte. Keith Richards’ın yaşamına etki edenlerin anlatıldığı bu belgesel izleyenleri kendine hayran bırakacak.

11. Gone Too Soon

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Bu belgesel ise 27 yaşında hayatını kaybeden müzisyenlerin ölümlerinin perde arkasına ışık tutuyor. Bu müzisyenler arasından Amy Winehouse’dan Kurt Cobain’e, Jimi Hendrix’ten Jim Morrison’a kadar pek çok isim yer alıyor. Netflix yapımı olan bu belgesel, müzik belgeselleri arasında belki de en farklı olanlarından biri.

12. Poo Bear: Afraid of Forever

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Müzik piyasasında oldukça başarılı olan sanatçıların arkasında birçok başarılı yapımcı bulunuyor. Kimi zaman sokakta yaşayan gençlerden bir star yaratan bu yapımcılardan biri ise Jason “Poo Bear” Boyd. Bu başarılı yapımcının sektörde zirveye ulaşma çabasını konu alan bu belgeselde; Robin Thicke, Scott Storch ve DJ Skee gibi isimlerin de röportajları yer arıyor.

13. Amy

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Genç yaşta hayata veda eden ve R&B/Caz müziğin sevilen isimlerinden olan Amy Winehouse’un yaşamından kesitlerinin olduğu bu belgesel Asif Kapadia tarafından çekildi. Winehouse’un kariyerindeki inişleri çıkışları anlatan bu belgeselde Winehouse’a ait orijinal ses ve görüntü kayıtları da yer alıyor.

14. Get Thrashed: The Story Of Thrash Metal


Bu belgeselde Trash metal türünün en bilinen gruplarından olan Metallica, Slayer, Megadeth gibi dev isimler dünyada bu müzik türünün gelişimini anlatıyor. Belgeselde ayrıca Testament, Anthrax ve Kreator gibi grupların üyelerinin röportajları da yer alıyor.

15. Marley

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Bob Marley hakkında birçok film çekildi, kitaplar yazıldı. Ancak bu belgesel muhtemelen en samimi olanlardan biri. Marley’in hem müzisyen hem de devrimci kimliğini konu alan belgeselde sanatçının aynı zamanda kendinden sonraki nesilleri nasıl etkilediği de konu ediniliyor.

16. Style Wars

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Sundance Film Festivali Belgesel Dalında Jüri Büyük Ödülü kazanan bu belgesel ise; rap kültürünü konu ediniyor diyebiliriz. Belgeselde; raple özdeşleşmiş olan graffiti ve break dance görüntülerine de yer veriliyor. Öte yandan belgeselde The Sugarhill Gang, Fearless Four, Grandmaster Flash ve Rammellzee gibi isimlere kulak vermek mümkün.

17. Miss Americana: Taylor Swift

müzik belgeselleri

müzik belgeselleri
Günümüzün en başarılı sanatçıları arasında gösterilen Taylor Swift’in kariyerinden çok Swift’in bu süreçte neler hissettiğine odaklanan bu belgeselde, hem duygulanacak hem de ilham alacaksınız. 85 dakikalık belgeselin yönetmenliğini Emmy ödüllü Lana Wilson üstlendi. Belgeselde, Taylor Swift’in kendi kariyeri hakkında ne hissettiği ve bu süreçte duygusal olarak yaşadıkları yer alıyor.

18. Tupac: Resurrection


Oscar Ödülleri Töreni’nde “En İyi Belgesel dalında aday olan “Tupac: Resurrection” Hip-hop dünyasının en önemli isimlerinden Tupac Shakur’un sansasyonel hayatını tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. Çarpıcı görüntülerle dikkat çekene belgeselde, efsanevi rapçi Tupac’ın kendi sözleriyle hayatını anlatışını izliyoruz. Öte yandan belgeselde Tupac’ın daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış konser görüntülerine ve günlüğünden alınmış sözlere de yer veriliyor. Filmin müzikleri ise Stevie Wonder, Eminem ve Elton John gibi isimler tarafından yapıldı.

19. What We Started?


Elektronik dans müziğinin ortaya çıkışının ve dünyaya yayılışının anlatıldığı bu belgeselde, Carl Cox ve Martin Garrix gibi elektronik müzik piyasasındaki son derece önemli isimlerin görüşlerine yer veriliyor.

20.


Gelmiş geçmiş en iyi müzik festivali ödülünü alan, 15 – 18 Ağustos 1969’da New York’a yakın Bethel ‘de bir mandırada gerçekleşmişti. Hippi festivali olarak bilinen festivale yaklaşık 80 bin hippi katılmıştı. Hala en iyi müzik festivali olarak anılan Woodstock’ın anlatıldığı bu belgesel Michael Wedleigh tarafından çekildi ve 1970 yılında Oscar ödülü aldı.

21. Michael Jackson: This is It


Pop’un Kralı olarak adlandırılan Michael Jackson’un son günlerine, konser provalarına ve onunla ilgili çok daha fazla bilgiye ışık tutan bu belgesel, en iyi müzik belgeselleri arasında yer alıyor. Dünya çapında milyonlarca hayranı bulunan Jackson’ın yaşamından kesitlerin sunulduğu belgesel, sizi derinden etkileyecek.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir