Minimalizm ve Sade Yaşam Üzerine Yazılmış 10 Kitap

Minimalizm ve Sade Yaşam Üzerine Yazılmış 10 Kitap

Hayatınızı basitleştirmeyi seçmek ve minimalizmi benimsemek, fiziksel çevrenizde bazı değişikliklere gitmenizi gerektirir. Ancak aynı derecede önemli olan, zihniyetinizi de değiştirmektir. Ve günümüzün tüketici odaklı toplumunda bu her zaman o kadar da kolay bir seçim değildir. Aslında “daha ​​fazlası daha iyidir” zihniyetine hayır demek ve kasıtlı olarak daha azıyla yaşamayı seçmek toplum nezdinde oldukça aykırı bir durumdur. Sizi cesaretlendirecek ve ilham verecek benzer fikirlere sahip seslerle tanışmak ve hikayeler dinlemek de bu noktada seçimizi desteklemek için çok önemlidir. O yüzden minimalizm ve hayatınızı basitleştirmeye doğru giden bu yolculuğunuzda, sizleri motive edebilecek ve ilham kaynağınız olabilecek kitap önerilerini bir araya topladık. İşte sade yaşam ve minimalizmi benimseme yolculuğunuzda motivasyon kaynağınız 10 kitap…

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla – Marie Kondo

“Dünyanın en organize kadını” ve Japon temizlik danışmanı Marie Kondo, ilk kez 2011 yılında yayınlanan kitabı Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla’da bir evi fazlalıklarından arındırmanın ve düzenlemenin yöntemi olarak geliştirdiği KonMari yönteminden bahseder. Beş adımdan oluşan KonMari yöntemi, sadece ihtiyaç duyulmayan eşyaları elden çıkarma üzerine kurulmuş bir metot değil, aynı zamanda sahip olunması istenen ve kişiye mutluluk getiren nesneleri belirleyip onlara gereken değeri vermek üzerine kuruludur. Evinizdeki hangi öğelerin içinizdeki neşeyi kıvılcımlandırdığını ve hangilerinin bir etki yaratmadığını belirlemek için ayrıntılı rehberlik sunan Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla, dağınıklığınızı gidermenize ve düzenli bir evin benzersiz büyüsünün ve sakinliğin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam – Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus

Okuyucuları ve onları takip edenler tarafından “The Minimalists” olarak bilinen Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus, daha az eşyayla daha anlamlı bir hayat yaşamak üzerine fikirlerini içeren Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam kitabını kaleme aldılar. İki iyi arkadaş olan Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus, otuz yaşındayken altı haneli kurumsal kariyerlerinden ayrılır, sahip oldukları maddi varlıkların çoğunu geride bırakır ve minimalizmi keşfetmeleriyle birlikte sağlık, ilişkiler, tutku, büyüme ve katkı sağlama gibi gerçekten önemli olana odaklandıkları bir hayatı yaşamaya başlarlar. Sekiz bölüm ve doksan sekiz ayrı parçadan oluşan Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam, her gün kısa bir süre içinde hayatınızı kökten iyileştirecek küçük eylemlerde bulunmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Walden: Ormanda Yaşam – Henry David Thoreau

İlk kez 1854 yılında yayınlanan Walden: Ormanda Yaşam, Henry David Thoreau’nun Walden Pond’da tenha bir kulübede tek başına yaşadığı zamanın canlı bir anlatımını sunar. Toplumdan ve onun tüm tuzaklarından bıkmış, modern yaşamın asılsız ve yanlış olduğunu anlayan ve özgünlük duygusunu yeniden kazanmak için ormanda tek başına yaşamaya giden bir adam hakkında bir kitap olan Walden, materyalizm ve tüketim kavramlarını sorgular. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İstif Çağı – James Wallman

Zekice kaleme alınmış ve oldukça orijinal bir kitap olan İstif Çağı’nın yazarı ve trend tahmin uzmanı James Wallman, istiflemenin neden zamanımızın en acil sorunu olduğunu açıklıyor ve analiz ediyor ve ardından bu soruna çözüm arayışına giriyor. Büyüleyici karakterler ve zekice anlatılan hikayeler aracılığıyla Wallman, yaşam tarzları yarını nasıl yaşayacağımıza dair ipuçları sağlayan yenilikçileri okurlara tanıtıyor ve dünyanın en mantıksız, radikal ve dünyayı değiştiren fikirlerinden bazılarını ilham verici hissettiriyor ve bu fikirlerin hepimiz için mümkün olmasına yardımcı oluyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dijital Minimalizm – Call Newport

Minimalizm, bir nevi ne kadarının yeterli olduğunu bilme sanatıdır. Dijital minimalizm ise, bu fikri kişisel teknoloji kullanımımıza uygular. Gittikçe gürültülü bir dünyada odaklanmış bir yaşam sürmenin anahtarı olan ve sayısız hayatı iyileştirmiş veya daha iyi bir konuma getirmiş bir teknoloji kullanımı felsefesi olan Dijital Minimalizm’de Cal Newport, dijital minimalistlerin ortak uygulamalarını ve onları destekleyen fikirleri tanımlar. Dijital minimalistlerin sosyal medya ile ilişkilerini nasıl yeniden düşündüklerini, çevrimdışı dünyanın zevklerini yeniden keşfettiklerini ve düzenli yalnızlık dönemleri aracılığıyla kendi içleriyle yeniden bağlantı kurduklarını gösteriyor. Daha sonra, binlerce kişinin daha az bunalmış ve daha fazla kontrol sahibi hissetmesine yardımcı olan otuz günlük bir “dijital temizlik” süreciyle başlayarak, bu uygulamaları hayatınıza entegre etmek için stratejiler paylaşıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sadeleş Rahatla: Japon Minimalizmi Danshari – Fumio Sasaki

Sadece stresli ve sürekli kendini başkalarıyla karşılaştıran sıradan bir adam olan Fumio Sasaki, bir gün kesinlikle ihtiyaç duymadığı her şeye veda ederek hayatını değiştirmeye karar verir. Üç gömlek, dört pantolon, dört çift çorap ve başka pek bir şeye sahip olmayan Sasaki, Tokyo’da küçük bir stüdyo dairede yaşamaya başlar. Bunun üzerine hem kendi sadeleşme yolculuğunu anlattığı hem de minimalizmi benimseyen kişinin içten dışa nasıl değiştiği üzerine konulara değindiği Sadeleş Rahatla kitabını kaleme alır. Minimalist hayatın mutlu bir hayat olduğu mottosuyla ilerleyen Sadeleş Rahatla, pratik ipuçları ve kişisel hikayelerin iyi bir karışımını sunar okura. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Azla Mutlu Olmak – Francine Jay

Minimalizm ve sade yaşam tarzında daha az eşyaya sahip olmak mutluluğun en temel anahtarlarından biridir. Çünkü çoğu zaman sahip olduklarımızın bizi bunalttığını ve yaşam alanımızı daralttığını hissederiz. Hem pratik hem ilham verici tavsiyelerle dolu olan Azla Mutlu Olmak, minimalizmi seçmenin faydalarından daha azını seçmenin hayatınıza nasıl daha fazla neşe getirebileceğine kadar birçok farklı konuya değinen bir kitaptır. Dört ayrı bölümden oluşan kitapta; minimalizmin felsefesi, Francine Joy’un dağınıklığı gidermeye yönelik pratik yaklaşımı STREAMLINE yöntemi, her oda için ayrı bir düzenleme kılavuzu ve son olarak da bir hayat tarzı olarak minimaliz parçaları yer alır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Alışveriş Yapmadığım Yıl – Cait Flanders

Alışveriş Yapmadığı Yıl, Cait Flanders’ın bir yıl boyunca süren alışveriş yasağını ve bu yasağın ona ne öğrettiğini belgelediği bir anı kitabıdır. Yirmili yaşlarının sonlarında kendisini “daha çok kazan-daha çok harca-daha çok iste” üçgeni etrafında şekillenen bir tüketim döngüsünün içinde bulan Flanders, bir yıl boyunca alışveriş yapmamaya karar verir. On iki aylık bir süre içinde sadece mutfak giderleri, tuvalet malzemeleri ve arabası için benzin alan Flanders, alışveriş yapmamanın yanı sıra hayatındaki diğer şeyleri de daha az tüketme hedefini koyar kendisine. Sahip olduğu eşyaların %70’inden kurtulan Cait Flanders, aynı zamanda sıfır atık uygulamasına geçebilmek için ciddi anlamda araştırmalar yapar. Para, yaşam, alışkanlıklar, bağımlılık, aşk, duygularımızla yüzleşmek ve bizim için gerçekten neyin önemli olduğunu bulmak hakkında çok değerli dersler içeren Alışveriş Yapmadığım Yıl, sahip olduğunuz alışkanlıkları ve kalıpları sorgulamak ve meydan okumak istiyorsanız, tam sizin için bir kitap! Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Basit Yaşam Sanatı – Shunmyo Masuno

100 gün boyunca günde bir tane olmak üzere anlaşılabilir, pratik ve takip etmesi kolay derslerle ünlü Budist keşiş Shunmyo Masuno, Zen’in özünün modern hayata nasıl uygulayacağını okuyucuya göstermek için yüzyılların bilgeliğinden yararlanıyor Basit Yaşam Sanatı’nda. Negatif duyguları yok etmek için derin nefes almayı, sadece düşüncelerinizi temizlemek için evinizi düzenlemeyi, zihninizi düzene sokmak için geceleri ayakkabılarınızı dizmeyi, tek bir çiçek dikip büyümesini izlemeyi, kontrol edemediğiniz şeyler için daha az endişelenmeyi ve çok daha fazlasını öğreneceğiniz Basit Yaşam Sanatı; Zen sanatıyla hayatınızı basitleştireceğiniz, daha tatmin olmuş ve huzurlu bir yaşamın el kitabıdır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sadeliğin Dayanılmaz Hafifliği – Courtney Carver

MS hastalığı teşhisi konduktan sonra yazmaya başladığı Sadeliğin Dayanılmaz Hafifliği adlı kitabında Courtney Carver, sağlığımızı iyileştirmek, daha anlamlı ilişkiler kurmak ve profesyonel ve kişisel hayatımızda stresi azaltmak için basitliğin gücüne odaklanır. Sadeliğin Dayanılmaz Hafifliği hayatı sadeleştirme üzerine bazı ipuçları içermesine rağmen pratik bir kitap olmanın çok ötesindedir ve sadeliğe yapılan geçişte zihinsel dönüşümün önemini vurgular. Pratik minimalizmi takip eden Carver, daha azla aslında daha çok alana, zamana ve hatta sevgiye sahip olabileceğimizi savunur. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir