Komutan Sun Tzu’dan Savaşın Görünmeyen Tarafı: Savaş Sanatı Kitap İncelemesi

Komutan Sun Tzu’dan Savaşın Görünmeyen Tarafı: Savaş Sanatı Kitap İncelemesi

Resim, müzik, edebiyat, sinema, mimari, dans, tiyatro… Hepsinin ortak noktası, bir sanat dalını temsil ediyor olmaları. Ancak savaşın da bir sanat olduğunu söylesek ne dersiniz? ‘’Savaşın sanatı mı olur?’’ dediğinizi duyar gibiyiz ancak komutan Sun Tzu tam tersini söylüyor.

Savaşın görünmeyen kısımlarını ve ne denli ince planlandığını anlatan Savaş Sanatı kitabı, ‘’askeri bir deha’’ olarak nitelendirilen komutan Sun Tzu tarafından M.Ö. 6. yüzyılda yazıldı. Her bir savaşın farklı öykülerini ve tekniklerini anlatan bu kitap; yazıldığı günden bu yana birçok askere, generale ve imparatorluğa öncülük etmiştir. Aynı zamanda tarihi birçok bilgiyi de barındıran Savaş Sanatı, günümüzde ekonomi dahil birçok konuda rehber olmaya devam ediyor.

Kitabın sayfalarını çevirdikçe, okuyucuyu şaşkına uğratan birçok bilgi ortaya çıkıyor. Derin bir felsefe barındıran eser, size günlük hayatınızda dahi kullanabileceğiniz öğretiler kazandırıyor. Yazar, Savaş Sanatı kitabında ‘Savaş’ kelimesini resmen bir metafor olarak kullanmış gibi. Savaşın yıkıcı olduğunu bilmenize rağmen kitabı okurken bir ressamın boş bir tuvale resim yapmasını izliyor olacaksınız. Hazırsanız tarihi bir yolculuğa ilk adımımızı atalım.

Savaş Sanatı konusu nedir?

SavaşSavaş

Sun Tzu’nun kaleme aldığı Savaş Sanatı adlı kitap toplam 13 bölümden ve 43 sayfadan oluşmaktadır. Kitap, stratejilerin yanı sıra bilgelik, hikmet, hakikat ve sabır gibi evrensel konulara dair tespitler de yapmaktadır.

Eserin ilk bölümü olan Hesaplama, bir savaşı mutlak kazanmanın beş yolundan bahseder. Bu şartlar sırasıyla gök, yol, komutan, kural ve mekandır. Yol, savaşta izlenmesi gereken stratejileri anlatırken Gök tabiri Tanrı’nın bir sembolüdür.

Yer, savaşın yapılacağı mekan ve savaşta kullanılan silahları kapsar. Komutan ise savaşların en temel taşıdır. Çünkü komutan iyi bir plan yapamazsa, birlikte fikir ayrılıkları ortaya çıkabilir.

İkinci bölüm olan Savaş’ta ise düşman ordusuna karşı hangi taktiklerin uygulanacağı anlatılır. Devamında Taktik Saldırı’dan bahseden eser, başarılı olan bir komutanın hem kendini hem de karşısındakini tanıması gerektiğini vurgular. Savaşların inceden planlanması gerektiğini sıkça ifade eden Sun Tzu, gizliliğin ve asker moralinin başarıya giden yolda ne derece önemli olduğunu belirtir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Savaş Sanatı kısa özeti

SavaşSavaş

Başarılı bir Çin komutanı olan Sun Tzu, kitabında üstü kapalı bir biçimde aslında hayatın ne denli yollar ve varyasyonlar içerdiğini anlatmaktadır. Savaşta zafer olsa bile, geçen uzun zaman asker ve komutanları yıpratmakta ve psikolojik birçok hasar bırakmaktadır. Savaş’ta esas olan galibiyet değil, kaybedilen vakittir. Çünkü hem ekonomik koşullar hem de halk direnci, zamanla seyrin en önemli iki unsuru haline gelir.

Orduyu iyi idare eden kişi savaş gücünü ülkesinden, ikmalini düşmandan sağlar. Akıllı komutan yiyecek teminatını düşmandan almalıdır. Eğer sefer uzaktaysa, halk yoksullaşır. İşgalin en başarılısı ise savaşmadan düşmana boyun eğdirmektir. Bu nedenle en iyi askeri strateji taktiksel saldırıdır.

Askerlikte kural, “10 katıysan kuşat, 5 katıysan saldır, 2 katıysan dağıt, eşitsen yenmeye çalış, az isen çekil, zayıf isen savaşmaktan kaçın.”dır. Kuşatma gerçekleştiğinde düşmanın arkası mutlaka boş olmalıdır. Düşman eğer arkasına nehirleri, dağları veya yamaçları almışsa ölümüne mücadele edebilir.

Komutanın ise beş kaçınılmaz sonu vardır. Eğer bir komutan, ölümüne savaşırsa düşman tarafından yok edilebilir. Eğer korkak davranırsa karşı tarafın esiri olur. Paniğe kapılıp kaçarsa aşağılanır. Kendisine çok güvenirse utanç duruma düşebilir ve eğer ordusuna düşkünse, duygusal zorluk yaşayabilir.

Eğer düşman, konuşmalarında alttan alıyorsa saldırı için hazırlık yapıyordur. Eğer yüksek perdeden konuşuyorsa, korkup geri çekilecek demektir. Ortaya bir barış teklifi atılırsa, mutlaka bir art niyet vardır. Kaçarken bile düzeni koruyorsa, ölümüne savaşacak demektir.

Düşman askerleri dik duramıyorsa aç kalmışlardır. Eğer avantajlı taraftayken saldıramıyorlarsa yoruldukları anlamına gelir. Çadırların üzerinde kuşlar görünürse, orası terk edilmiştir. Hayvanlarını kesip yiyorlarsa, askerler bir daha kamplarına dönmeyecek demektir.

Savaşta beş çeşit casus kullanılabilir. Bunlardan ilki olan yerel casus, düşman topraklarında yaşamaktadır. Taraf değiştirmiş casus ise düşmanın kullandığı bir kozdur. Ölü casus, düşmana yanlış bilgiler ileterek kafa karıştırmakla görevlidir. Canlı casus ise düşmandan doğrudan bilgi getirendir. Kısacası sanat bir yaratıcılıksa, Savaş yegane bir sanattır.

Savaş Sanatı kitap analizi

SavaşSavaş

Geçmişte gerçekleşen birçok savaşta, tanınan tarihi kişiliklerin başucunda yer alan eserin bu yüzyılda neden okunması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Asıl önemli olan, planların etraflıca düşünülmesi ve mücadelelere karşı sağlam kalınabilmesidir.

İş hayatında, okul hayatında hatta dünyanın dört bir yanında her eylem bir mücadele için yapılmaktadır. İyi bir kariyer yapmak istiyorsanız, tüm hazırlıklarınızı yapmalı, kendinizi ve hedefinizi tanımalı ayrıca çıkmanız gereken basamakları önceden belirlemelisiniz. İş hayatınızda terfi alabilmek ve çok para kazanmak istiyorsanız, öncelikle tıpkı hükümdar misali patronunuza güvenmelisiniz. Her projenizi makul bir zemine oturtarak, adımlarınızı karşı tarafa göre atabilmelisiniz.

Yaşam mücadelesi olarak tabir ettiğimiz varoluş, aslında tamamen hayata karşı açılmış bir savaş gibidir. Bir taraf galip ya da mağlup olabilir. Hayata karşı yorgun düşebilir, moralinizi yüksek tutamayabilir ya da somut şeylerin eksikliğini yaşayabilirsiniz.

İşte tam bu noktada Savaş Sanatı taktiklerini, kendi iç savaşınıza göre yorumlayabilmelisiniz. Unutmayın, hayatınızı siz komuta ediyorsunuz. Bu yüzden düşmanınız da dostunuz da sizin eserinizdir. Yalnızca okuyan, düşünen ve tartışanlar galip gelebilir.

Savaş Sanatı kitap yorumları

“Büyük liderlerin baş ucu kitabı. Büyük İskender, Fatih, Atatürk ve niceleri. Sun Tzu ünlü Çinli komutan. Asla verdiği akıllar asırlar boyunca eskimemiş. Gündelik hayatta olsun savaş meydanında ordu yönetin veya elinizde kılıçla savaşın verilen akıllar hep aynı. Baş ucu kitabınız olmalı.’’

Yazan: @glsmozdmr

Kitaptan alıntılar

“Savaş bir ülkenin baş sorunu, ölüm kalım yeri, var olma ya da yok olma yoludur; muhasebesiz olmaz.”

‘’Savaşabileceğini ya da savaşamayacağını bilen kazanır.’’

‘’Savaşta duygularını, hareketlerini, amacını düşmandan gizle. Kazanırsın.’’

‘’Kargaşa düzenden doğar, korku cesaretten doğar, zayıflık güçten doğar.’’

‘’Öfke yeniden neşeye, kızgınlık yeniden mutluluğa dönüşebilir ama yok olmuş bir ülke yeniden var olamaz, ölen yeniden dirilemez.’’

“Hızın rüzgar gibi, yavaşlığın orman gibi olmalı. Ateş gibi saldırıp yağmalamalı, dağ gibi kıpırdamaz olmalı. Karanlıklar gibi bilinmez, hareketin yıldırımlar, şimşekler gibi olmalı.’’

Savaş Sanatı orijinal kaç sayfa?

Ünlü Komutan Sun Tzu’nun ölümsüz eseri Savaş Sanatı kitabı 13 bölümden ve 43 sayfadan oluşan kısa bir eserdir. Bu 43 sayfanın içinde tam 384 tane savaş teorisini anlatmıştır.

Savaş Sanatı kaç yaşında?

Savaş Sanatı M.Ö. 6. yüzyılda yani günümüzden 2.500 yıl önce yazılmıştır. Sun Tzu’nun ölümsüz eseri olan bu muhteşem kitap onca yıl sonra bile hala popüleritesini korumaktadır.

Savaş Sanatı terimi nedir?

Savaş Sanatı ifadesiyle anlatılmak istenen savaş sırasında kullanılan teknikler ve prensiplerdir. Bu teknikler sadece savaş için değil, günlük hayat için de geçerli olabilir.

İlginizi çekebilir:

Gabriel García Márquez’den Yaşanmış Bir Cinayetin Hikayesi: Kırmızı Pazartesi Kitap Analizi

Ray Bradbury’den Bir Distopya Klasiği: Fahrenheit 451 Kitap İncelemesi

Bir cevap yazın