Kindle ve Kobo Hakkında Merak Edilenler Ve En İyi E – Kitap Okuyucular

Kindle ve Kobo Hakkında Merak Edilenler Ve En İyi E – Kitap Okuyucular

E-kitaplar internet çağında her zamankinden daha da yaygın bir hale geldi. Bilgisayar üzerinden kitap okumak yorucu ve gözlere zarar verici olabilir. Klasik tip kitap hayranlığı her zaman devam edecek olsa da modern e-kitap okuyucularının birçok kullanım avantajı bulunuyor. Piyasada öne çıkan iki markası Kindle ve Kobo farklı kullanım artıları ile kitap severlere yeni kapılar aralamakta. Siz de e-kitap okuyucu dünyasında yeniyseniz yazımıza bir göz atın. Birçok kitap sever geleneksel kitapları tercih etse de e- kitap okuyucuların dünyası birçok kullanıcıya hitap edecek düzeyde.

Neden E-kitap okuyucular seçilmeli?

Çok sık seyahat edenlerden fazlaca kitap okuması gereken edebiyat öğrencilerinden tutun da kitap seven herkese kadar geniş bir kitleye hitap eden e-kitap okuyucular binlerce kitabı tek bir cihazda toplamanıza olanak sağlıyor. Onlarca kitabı yanınızda taşımanız neredeyse imkansız fakat e-kitap okuyucular sayesinde istediğiniz her an her yerde okumak istediğiniz kitaba erişim sağlayabiliyorsunuz. İlgi alanlarınıza göre belirlediğiniz kitapları indirebilir, istediğiniz kısımları işaretleyebilir ya da tekrar okumak istediğiniz cümlelerin altını çizebilirsiniz. Hatta dahası da var. Yabancı dilde okuduğunuz kitaplar için istediğiniz sözlükleri sisteme indirebilir ve bilmediğiniz kelimenin üzerine basılı tutarak istediğiniz dildeki karşılığını da öğrenebilirsiniz. Kitap kurtları için bu özellikler heyecan verici. Kitap okurken yeni öğrendiğiniz dilde de kelime hazinenizi genişletebilirsiniz. Okumaktansa dinlemeyi mi tercih ediyorsunuz? E-kitap okuyucuları sundukları sesli kitap özelliği sayesinde binlerce kitabın sesini dinlememize olanak sağlıyor. Eğer bu özellikler size ilgi çekici geldiyse Kindle ve Kobo gibi e- kitap okuyucuları arasında seçim yapmanız gerekiyor. Peki hangi model ve marka daha kullanışlı? Sizin için hem geçmişlerini hem de model özellikleri araştırdık!

E-kitap okuyucu seçerken hangi özelliklere dikkat edilmeli?

Çok fazla modelde çıkan e-kitap okuyucular farklı aralıklarla yeni özellikler eklenerek güncelleniyor ve üst modeller piyasaya sürülüyor. İnternete bağlanan ve hızlı bir kitap okuma tecrübesi sunan modeller kullanım sırasında da okuma rahatlığı sağlıyor. E-kitap okuyucular gerçek kitap deneyimi sunmak için sayfa çevirirken gerçek hayata benzeyen bir tıklama sistemini kullanıyor. Bir e- kitap okuyucu alırken dikkat etmeniz bir diğer özellikte depolama alanları. Her cihaz gibi bu modellerinde belirli bir saklama kapasitesi var. Tek seferde yüzlerce kitaba erişim istiyorsanız depolama alanı yüksek olan modellere yönelebilirsiniz. Tasarım kadar ağırlık da önemli çünkü bu cihazların elde sizi yormaması gerek. Aynı zamanda gece modu bulunan modeller ışık kapalı olsa bile gözleri yormadan yeterli ışıkta okuma deneyimi sağlıyor. İnternet üzerinde kitap indirilecek birçok web sitesi bulunuyor ve desteklenen formatlarda cihazınızda okuyabiliyorsunuz. Aldığınız markanın sizlere sunduğu e-kitap platformları, size özel teklifler ve ücretsiz kitap seçenekleri de bir o kadar önemli.

Kindle ne zaman ortaya çıktı?

Amazon şirketi tarafından Kasım 2007 yılında piyasaya sürülen Kindle, sizlere birbirinden farklı özellikler sunuyor. İnternet çağının hızla günlük hayatımıza girmesi Kindle’ın satışlarını da bir hayli etkiledi. Kitapların her geçen gün internet ortamlarına yüklenmesi ve insanların da kolay bir şekilde ulaşması Kindle’ı daha da cazip bir hale getirdi. İlk çıkış zamanlarında pil ömrü, ekran kalitesi ve saklama alanları şimdiki kadar olmasa da fikir her zaman aynıydı. Konforlu, hafif, gerçekçi bir kitap deneyimi sunmak. Amazon’un başarısı hızla artarken Kindle’da talep artışı yaşamaya başladı. Günümüzde e- kitap okuyucuları farklı renk kılıflar ve aksesuarlarla daha da kişiselleştirilmiş bir hale geliyor. Sunulan teknolojik özelliklerse gelişmiş bir düzeyde. Peki bu özellikler arasında neler var? E-kitap indirme özelliğine sahip olan Kindle sizlere farklı kitap okuma, web tarayıcı tarafından internette istediğiniz bilgi kaynağına ulaşma ve beğendiğiniz bir kitabı indirme imkanı sunuyor. Kindle kablosuz internet özelliğine sahip olmak ile beraber Amazon Whispernet Ağını kullanarak Kindle Store uygulamasından satışa sunulan kitapları belirli bir ücret karşılığında satın alarak okuma imkanınız bulunmakta. Bunun yanı sıra Unlimited servisini kullanarak Amazon’da bulunan bütün kitaplarına erişim sağlayabilirsiniz. Günümüzde birçok farklı modele sahip olan Kindle sayesinde istediğiniz her yerde kitap okuyabilirsiniz.

En iyi Kindle modeli hangisi?

Amazon Kindle’ın son çıkan modelleri sayısız kullanıcının her gün hayatında. Bunun başlıca nedeni de sunulan son dönem özellikler. Bu özellikler arasında 4G hızı, su geçirmezlik, ideal ekran boyutu ve arka ışık sayılabilir. Su geçirmez özellikte olan Kindle Paperwhite diğer modellere göre daha fazla teknik avantaj sunarak kitap okumayı farklı bir boyuta taşıyor. 6 inç ekran boyutu ve 8 ile 32 GB arası depolama özelliğine sahip olan Kindle Paperwhite, uzun pil ömrü ile günlerce kullanılabilir. Kindle Oasis 2019 modelinde ise yüksek çözünürlük gerçek kitap okuma deneyimini bir dokunuş uzaklığa taşıyor. Genç kitap okuyucuları için yerleşik güvenlik özelliklerine sahip Kindle çocuk sürümü modellerini tercih ederek çocuklarına erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Kindle’ın en sevilen modellerine Amazon üzerinden ulaşmak için tıklayabilirsiniz. 

Kullanıcı yorumu: Ürün bana gayet hızlı ulaştı, paketlemesi de gayet güzeldi. Ürünü değerlendirmek için bir ay geçmesini bekledim. Ürünün şarjı çok iyi gidiyor, aldığımdan beri hala şarj etmedim. e-kitap okumaya alışkınsanız Kindle ile kitap okuması daha da zevkli gelecektir. Göz yormayan teknolojisi ile mükemmele yakın diyebilirim, ayrıca kendinden ışığı olması da gece yatağınızda uyumadan kitap okumanıza olanak sağlıyor. Ben severek kullanıyorum.

İyi bir E-kitap okuyucu olarak Kobo

Kanada merkezli Kobo firması ise Kindle’dan farklı olarak ePub kitap sürümünü kullanır. Kindle gibi Kobo’nun da bir uygulaması bulunuyor ve bu platform üzerinden kitap satın alabiliyor ya da Kobo cihazına indirebiliyorsunuz. İlk olarak 2009 yılında kurulan firma çözünürlük seviyelerini arttırarak yerleşik ışık, su geçirmezlik ve geniş kitap indirme platformu ile kendini oldukça geliştirdi. Kitap severleri teşvik etmek amacıyla da birçok ücretsiz kitap da sunuluyor. Her ilgi alanına uygun onlarca dilde bulunan kitapları kendi kitap kütüphanenizde saklayabilirsiniz. Trend olan kitaplar, çok okunanlar ve klasikler her zaman elinizin altında. Havuz başında kitap okumayı sevenler için tasarlanan Kobo su geçirmez modeller her şartta yanınızda. Sevdiğiniz başucu kitaplarına istediğiniz zaman erişim sağlayarak uykuya dalabilirsiniz. Kobo Forma, Libra, Clara ve Nia modelleri sundukları okuma özellikleri ile kitap okumayı her zamankinden daha eğlenceli hale getiriyor. Kobo kitap okuyucunuz için kılıf seçerek istediğiniz renkleri de cihazınızda görebilirsiniz. Kobo’nun en sevilen modellerine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Olağanüstü bellek, pdf veya epub formatında. Tüm okuyuculara tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir