en çok kazanan yazarlar listelist

Kalemiyle Servet Elde Eden Yazarlar: Edebiyat Dünyasının En Çok Kazanan 16 İsmi

Yazarlık sandığımız kadar kazançlı bir meslek değil. Ayrıca bu durum, sadece bizim ülkemiz için değil diğer ülkeler için de geçerli. Yazmak ne yazık ki pek para getirmiyor. Çoğu yazar işleri sayesinde rahat bir yaşam sürdürmek için mücadele ediyor. Ancak bunlar arasından sıyrılıp edebi yeteneklerinden servet kazananlar da var. İşte tüm zamanların en çok kazanan yazarlar listesi✍️

16. Jeffrey Archer – 195 milyon dolar

Jeffrey Archer en çok kazanan yazarlar listelistJeffrey Archer en çok kazanan yazarlar listelist

Hem siyasetle hem yazarlıkla haşır neşir olan Jeffrey Archer’ı, “Kane and Abel”, “Only Time Will Tell” gibi eserleriyle biliyoruz.

15. Dave Ramsey – 200 milyon dolar

Dave Ramsey en çok kazanan yazarlar listelistDave Ramsey en çok kazanan yazarlar listelist

Asıl mesleği radyo programcılığı olan Dave Ramsey, aynı zamanda televizyon, sinema ve yazarlıkta da kendisine edinmiş bir isim. “The Total Money Makeover”, “Financial Peace” gibi kitaplar yazan Ramsey, özellikle para kazanma ve parayı kullanma üzerine verdiği önerilerle öne çıkıyor.

14. John Grisham – 220 milyon dolar

John Grisham en çok kazanan yazarlar listelistJohn Grisham en çok kazanan yazarlar listelist

Yazarlığın yanı sıra siyasetçi ve hukukçu yönü de olan John Grisham, daha çok adli gerilim tarzında eserler veriyor. “A Time for Mercy”, “A Time To Kill” gibi kitaplar yazan Grisham, çok kazanan birçok yazar gibi eserleriyle sinema sektörüne de destek vermiştir.

13. Nigel Blackwell – 292.5 milyon dolar

Nigel Blackwell en çok kazanan yazarlar listelistNigel Blackwell en çok kazanan yazarlar listelist

İngiltere doğumlu yazarı, daha çok “Licensed to Thrill” ve “Fatal” serisi ile tanıyoruz. Öte yandan “By The Light”, “Paris Love Match” adında kitapları da bulunuyor. Kitaplara özel bir sevgisi olan Nigel Blackwell, aynı zamanda fiziksel kimya üzerine doktora yapmış bir yazar.

12. Grant Cardone – 300 milyon dolar

Grant Cardone en çok kazanan yazarlar listelistGrant Cardone en çok kazanan yazarlar listelist

Uyuşturucu bağımlılığından dolayı tedavi gören Grant Cardone, rehabilitasyondan sonraki beş yıl içinde milyoner olan bi yazar. Aynı zamanda bir motivasyon konuşmacısı olan Cardone, The New York Times ve Amazon da dahil olmak üzere çok sayıda en çok satanlar listesine giren, aralarında “If You’re Not First, You’re Last” adlı kitabının da olduğu 5 kitap yazmıştır.

11. Barbara Taylor Bradford – 300 milyon dolar

Barbara Taylor Bradford en çok kazanan yazarlar listelistBarbara Taylor Bradford en çok kazanan yazarlar listelist

İlk romanı A Woman of Substance’la bile büyük sükse yapan (bu kitap 30 milyondan fazla satmıştı) Barbara Taylor Bradford; aslında o zamanlarda dünyada en çok kazanan yazarlar listesinde yer alacağının ilk sinyallerini vermiş olmalı. Bu zamana kadar Atlantik’in her iki tarafında en çok satan 35 romanın yazarı olan Bradford; “A Secret Affair”, “Everything to Gain” gibi filmlerin öyküsüne de imza atmıştır.

10. Danielle Steel – 310 milyon dolar

Danielle SteelDanielle Steel

Asıl adı Danielle Fernandes Dominique Schuelein-Steel olan Amerikalı yazar Danielle Steel, en çok satan roman yazarları listesinde tüm zamanların en iyi sekizinci en fazla satan yazarı oldu. Danielle Steel’in romanları 800 milyon kopyadan fazla sattı. Daha çok “Yankılar”, “Sığınak”, “Dostluk Tüm Mevsimlerin Adıydı” gibi eserleriyle öne çıkıyor. Aynı zamanda “The Perfect Stranger”, “Kaleidoscope”, “Zoya”, “The Ring” gibi filmlerin öyküsünde de imzası bulunuyor.

9. Pleasant Rowland – 310 milyon dolar

Pleasant Rowland en çok kazanan yazarlar listelistPleasant Rowland en çok kazanan yazarlar listelist

Yazarlığın yanı sıra girişimcilik ve hayırseverlik faaliyetlerinde de bulunan Pleasant Rowland, en çok kazanan yazarlar arasındaki bir diğer isim. American Girl, Rowland Reading Foundation gibi organizasyonları kuran Rowland, özellikle çocuklar için yazdığı kitaplarla öne çıkıyor.

8. Nora Roberts – 390 milyon dolar

Nora RobertsNora Roberts

Asıl adı Eleanor Marie Robertson olan Amerikalı yazar Nora Roberts, J. D. Robb, Jill March ve Sarah Hardesty gibi takma adlar kullandı. Daha çok aşk ve macera üzerine eserler veren yazarın 225’ten fazla aşk romanı bulunuyor. Aynı zamanda Ölüm Serileri (In Death) adında polisiye aşk romanları ile de tanınıyor. Öte yandan Nora Roberts’ın yazdıkları Montana Sky, Angels Fall gibi sinema filmlerine de konu oldu.

7. – 400 milyon dolar

Korku, gerilim ve suç türündeki eserleriyle tanınan Stephen King ise, en çok kazanan yazarlar arasında yer alan başka bir isim. “Mahşer”, “O”, “Göz” gibi eserlerle öne çıkan yazarın öyküleri aynı zamanda sinemaya da uyarlandı. Örneğin “The Shawshank Redemption”, “The Shining” gibi kült filmlerin öyküleri Stephen King imzası taşıyor. Yazarın kitapları 350 milyondan fazla satmıştır💰

6. Michael Crichton – 400 milyon dolar

Michael Crichton en çok kazanan yazarlar listelistMichael Crichton en çok kazanan yazarlar listelist

Bir düzineden fazla eseri sinemaya uyarlanan Michael Crichton, daha çok tıp dramaları, bilim kurgu ve tekno gerilim türünde eserler kaleme alıyor. Kitapları dünya üzerinde 200 milyondan fazla satılan Crichton, aynı zamanda yapımcılık, yönetmenlik ve senaristlik de yapıyor. Eserleri arasında en popüler olanları ise “Jurassic Park”, “Sphere”, “Kongo” ve “Rising Sun”.

5. Paulo Coelho – 500 milyon dolar

Paolo Coelho en çok kazanan yazarlar listelistPaolo Coelho en çok kazanan yazarlar listelist

Yazar olmaya henüz genç yaştayken karar veren Paulo Coelho, daha çok “The Pilgrimate” (Hac) ve “The Alchemist” (Simyacı) adlı kitaplarıyla tanıdığımız bir yazar. Özellikle , yaşayan bir bir yazara ait en çok tercüme edilen kitap olduğu için Guinness Dünya Rekoru’na sahip. Hatta kitap, dünya çapında 65 milyon kopya sattı. Ayrıca yazarı kitapları bugüne kadar 150 milyondan fazla sattı.

4. James Patterson – 560 milyon dolar

James Patterson en çok kazanan yazarlar listelistJames Patterson en çok kazanan yazarlar listelist

Daha çok  Amerikalı psikolog Alex Cross ile ilgili eserleriyle tanınan James Patterson, yazdığı gerilim romanları ile büyük üne kavuşmuş bir isim. Aynı zamanda yazdıkları “Alex Cross”, “Along Came a Spider” gibi filmlere de konu oldu. Ancak yazar, sanıldığının aksine film ve televizyon yapımlarından değil kitaplarından para kazanıyor. Bu ise, James Patterson’ı diğer yazarlardan ayıran bir özellik.

3. – 1 milyar dolar

J K Rowling harry potter J K Rowling harry potter

En çok kazanan yazarlar listesinin ikinci sırasında ise gişe rekorları kıran Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling var. Aslında kendisi bir kadın olduğu için başlangıçta ismini gizlemek zorunda kaldı. Yayınevi Harry Potter’ın büyücülük hikayesini bir kadın yazardan okumayacağını söyleyince Rowling “J.K.” mahlasını kullanmak zorunda kaldı. Nitekim o, günümüzde en çok kazanan ikinci yazar unvanını elde etti💪

Gerçek adı Joanne Rowling olan yazarın, 2016-2017 bütçe döneminde dakikada 181 dolar veya ortalama yazma hızına bağlı olarak kelime başına 4,37 dolar kazandığı tahmin ediliyor.

2. Elisabeth Badinter – 1,3 milyar dolar

Elisabeth Badinter en çok kazanan yazarlar listelistElisabeth Badinter en çok kazanan yazarlar listelist

Feminizm ve kadının toplumdaki yeri üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan Fransız filozof Elisabeth Badinter; dünyanın en çok kazanan yazarları arasında dikkat çeken bir isim. Özellikle “The Conflict: How Modern Motherhood Undermines the Women of Women” (Çatışma: Modern Annelik Kadınların Kadınlarını Nasıl Zayıflatıyor?) da dahil olmak üzere feminizm üzerine kitaplarıyla tanınıyor.

Elisabeth Badinter, aynı zamanda babasının kurduğu bir reklam ve halkla ilişkiler şirketi olan Publicis Groupe’un da hisselerinin büyük kısmına sahiptir. Böylece yazar, Fransa’nın en zengin vatandaşlarından biri oldu.

1. MacKenzie Bezos – 36 milyar dolar

MacKenzie Bezos MacKenzie Bezos

Dünyanın en zengin ikinci kadını olan MacKenzie Bezos; hem yazarlık yapmakta hem de girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ayrıca Jeff Bezos’un eski eşi olan MacKenzie Bezos, 2006’da Amerikan Kitap Ödülleri’nde ödül almıştır. MacKenzie Bezos’un kitapları şunlardır: “Trap”, “The Testing of Luther Albright: A Novel”.

BONUS: Yazarlarla ilgili ilginç bir yazı daha okumak isteyenleri şöyle alalım➡️

Kaynak: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir