K-pop Grupları: Şarkıları ve Danslarıyla Müzik Dünyasında Hipnoz Etkisi Yaratan 44 Grup

K-pop Grupları: Şarkıları ve Danslarıyla Müzik Dünyasında Hipnoz Etkisi Yaratan 44 Grup

K-pop grupları, şüphesiz ki müzik endüstrisinin son dönemde parlayan yıldızı. Kore popu diye bilinen bu müzik türü, son yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Güney Kore’nin ekonomisine de büyük katkı sağlayan k-pop (key pop diye okunuyor) grupları, hem danslarıyla hem de müzikleriyle tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Her şarkısıyla listeleri altüst eden kpop grupları arasında merak edebileceklerinizi sizler için derledik 🎶.

Eğer K-pop nedir diyor ve bu müzik türü hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

1. K’Pop

Erkek k-pop grubu olan K’pop, ilk çıkışını 2001’de gerçekleştirdi. Ancak grup, üçüncü albümleri Memories’den sonra 2004’te dağıldı. Ardından grup, 14 yıl sonra yani 2018’de “Two Yoo Project – Sugar Man” adlı müzik üzerine yapılan bir televizyon programında tekrar bir araya geldi. Programın 2. sezon 3. bölümünde ekran karşısına çıkan grup, 그림자 yani Türkçesi “Gölge” olan şarkılarını seslendirmişti.

K’Pop grubu üyeleri:
– Joomin (ana Rapçi)
– Donghwa (Rapçi)
– Youngwon (ana vokal)
– Yoobin (Rapçi)
– Woohyun (şarkıcı)

2. Blackpink


Blackpink EXO gibi gruplar kpop türü müziğin en merak edilen grupları arasında yer alıyor. Birazdan EXO’dan da bahsedeceğiz ama önce Blackpink’i tanıyalım. Grubun ismi BLACKPINK ve BLΛƆKPIИK şeklinde yazılabiliyor. Hemen her k-pop grubunda olduğu gibi Blackpink’in de fandomlarının özel bir adı bulunuyor: Blink. Blackpink Blink, Black’in bl’si ve pink’in ink’i bir araya getirilerek oluşturulmuş bir isim ve “parlamak” anlamına geliyor.

Blackpink, 2016’da YG Entertainment tarafından kurulan bir k-pop kız grubu. YouTube’da en çok abonesi olan blackpınk, k-pop’un kız grupları arasında en bilinenlerinden biri. Grup, “Playing with Fire” adlı şarkısıyla Billboard dijital şarkılar dünya listesinde birinci olarak başarısını kanıtladı.

Ayrıca grubun dünyaca ünlü sanatçılarla yaptığı düetler de büyük beğeni kazandı. Black pink Lady Gaga, Cardi B, Selena Gomez gibi sanatçılarla düet yapmıştı. Ayrıca o efsane düetler arasında Dua Lipa Blackpink düeti “Kiss and Make Up” da yer alıyor🎤! Öte yandan bu yaz Ariana Grande Blackpink düeti geleceği iddia edilmişti ancak projeyle ilgili henüz bir gelişme yaşanmadı😔

Düetlerin yanı sıra Blackpink 2018 – 2020 yılları arasında yaptığı dünya turuyla da bilinen bir grup. Özellikle Blackpink 2019 dünya turu performansları büyük beğeni kazanmıştı. Bu kadar önde olan bir grup zaman zaman “benzerleriyle” kıyaslanıyor. Blackpink Twice ikilisi arasında yapılan kıyaslamalar takipçilerin sert tepkisiyle karşılaşabiliyor. Örneğin bir defasında bir Fransız yayını Blackpink’e “özel”, Twice grubuna ise “sıradan” dediği için linç edilmişti.

Blackpink grubu, üyeleriyle de dikkat çekiyor. Bunlardan en merak edilenleri arasında ise sahne adı Lisa olan sanatçı Lalisa Manoban yer alıyor

Jennie Kim, Kim Jisoo, Park Chaeyoung ve Lalisa Manoban’dan oluşan grup, üyeleriyle epey dikkat çekiyor. Örneğin normalde k-pop gruplarının aşk hayatları hakkında pek bir şey duymayız çünkü idoller müzik şirketiyle genelde bu yönde anlaşma imzalar; ama Blackpink Lalisa Manoban (sahne adıyla Lisa), BTS grubundan Jungkook ile olan ilişkisiyle biliniyor. Hatta Jungkook Lisa ikilisinin bir de şarkısı var: Say It! Ayrıca çocukluk arkadaşı oldukları için Lisa ile GOT7 grubundan Bambam’ın ilişkisi de merak ediliyor. Lisa Bambam ikilisi en son AIS markasının 30. yıl kutlama etkinliğinde bir araya gelmişlerdi. Bu, iki idolün hayranları için büyük bir buluşmaydı!

Blackpink’in en genç üyesi olan Lisa, eğitim hayatıyla da merak edilen bir isim. Meraklıları için söyleyelim; Lisa Prapamontree 2 School adlı Tayland’daki bir eğitim kurumunda eğitimini tamamladı. Ayrıca dans etmeye 5 yaşında, vokal eğitimlerine ise ortaokulda başladı. Tüm bunlar ise sonuç olarak Lisa’ya YG Tayland 2010 seçmelerinden geçen tek kişi unvanını getirdi.

Konu Lisa’ya gelmişken Blackpink Jennie’den bahsetmesek olmaz

Pek çok kişi arama motorlarında “Blackpink Jennie kim” diye arayabiliyor, belki bunlardan biri siz bile olabilirsiniz 🙂 Jennie Chanel markasının 2019’da uluslararası elçisi olmuştu. Bu olay, k-pop dünyasında Jennie’nin en çok konuşulan isimlerden biri olmasını sağladı. Ayrıca Blackpink’ten Jennie Lisa ikilisinin arasındaki güçlü dostluğun da altını çizelim. Pek çok k pop takipçisi Lisa ile Jennie’nin arasındaki “kankalığı” hayranlıkla takip ediyor. Öte yandan Exo Kai Jennie ikilisinin yaşadığı aşk da bir dönem çok konuşulmuştu. Ancak sonra Jennie’nin Exo grubundan Kai ile beraberliği kısa sürede noktalanmıştı. Kai Jennie ayrılığı iki sanatçının hayranlarını epey üzmüştü :/

Blackpink grubuyla k-pop grupları arasında en popüler olanlardan BTS arasındaki ilişki de merak edilen bir konu…

Blackpink BTS ilişkisi aslında daha çok iki grubun birbiriyle kıyaslanması üzerinden ilerliyor. Blackpink, kız k-pop grupları arasında en popüler olanlarından biri iken BTS ise erkek k-pop grupları arasında en revaçta olanlardan! Bu sebeple iki grup zaman zaman birlikte anılabiliyor. Ayrıca iki grup birbiriyle sürekli yarış içinde! Zira yeri geliyor BTS rekor kırıyor, ardından Blackpink BTS’nin rekorunu kırıyor. Ancak her şeye rağmen bu rekabet son derece heyecan verici!

Blackpink, sosyal medyasının güçlü olmasıyla da öne çıkıyor

Örneğin blackpinkofficial Instagram hesabı şimdilik 32 milyondan fazla takipçiye sahip. Twitter Blackpink hesabı ise yine milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. Ayrıca Blackpink Rose da (Park Chae-young) Instagram’da açtığı roses_are_rosie hesabı ile en çok takip edilen k-pop sanatçıları arasında yer alıyor.

Güney Kore’de pek çok ünlü sanatçının hayranlarıyla buluşmasına olanak tanıyan VLive uygulamasını Blackpink de aktif kullanıyor

Blackpink Vlive uygulamasında en çok takip edilen gruplardan biri. Uygulamada grup üyeleri hayranlarıyla canlı sohbet edebiliyor, realite şov yapabiliyor, ödül- performans şovları sergileyebiliyor. Tüm bu videolar Vlive uygulamasında canlı yayınlanıyor.

“Blackpink’le ilgili her şey bu kadar sınırlı olamaz” diyorsanız grupla ilgili daha çok bilgiyi tıklayarak öğrenebilirsiniz.

3. Exo

k-pop grupları exo

k-pop grupları exo
EXO Blackpink gibi gruplar, Kore pop müziği denildiğinde akla gelen ilk isimler arasında yer alıyor. EXO, SM Entertainment tarafından 2011 yılında kuruldu ancak 2012’de EXO-K (Korece ağırlıklı şarkı söyleyen grup) ve EXO-M (Çince ağırlıklı şarkılar söyleyen grup) şeklinde iki alt gruba ayrıldı.

İlk stüdyo albümleri olan “XOXO” ile bu iki alt grup ortak bir başarı yakaladı ve Güney Kore ile Çin’de online müzik sitelerinde zirveye yerleşti. Ayrıca bu albümle 1 milyondan fazla satış yaparak “en hızlı satış yapan k-pop grubu” unvanını aldılar. Grubun şimdiye kadar 6 albümü ve 6 EP’si bulunuyor. Bazı medya kuruluşları EXO’yu “dünyanın en büyük erkek grubu” olarak tanımlıyor.

EXO ayrıca sosyal yardım projelerine destek vermesiyle de biliniyor. Örneğin 2015’te SM Entertainment ile UNICEF’in ortak projesi olan “Smile for U” için “Sing For You” ve “Ex’Act” adlı albümlerinin gelirini bağışladılar.

Exo grubu üyeleri:
– Kai (vokal)
– Park Chan- yeol (vokal)
– Byun Baek-hyun (ana vokal)
– D.O.
– Oh Se-hun (ana Rapçi)
– Chen (ana vokal)
– Suho (ana vokal)
– Tao (sağlık sorunları sebebiyle gruptan ayrıldı)
– Xiumin (ana vokal)
– Lay (vokal)
– Luhan (ana vokal)
– Kris Wu (gruptan ayrıldı)

4. Seventeen

Seventeen kpop grupları

Seventeen kpop grupları
Pledis Entertainment tarafından 2015’te kurulan bu erkek k-pop grubu, kısaca SVT adıyla da biliniyor. Vokal, performans ve hiphop grubu şeklinde üç alt grubu olan Seventeen, 13 üyeden oluşuyor. “17 Carat” adlı albümleriyle ilk çıkışlarını yapan grup, bu zamana kadar 45 tane ödül aldı.

5. TWICE

twice

twice
JYP Entertainment tarafından 2015’te kurulan TWICE adlı k-pop kız grubu, toplamda 9 üyeden oluşuyor: Momo, Sana, Tzuyu, Nayeon, Jeongyeon, Dahyun, Mina, Jihyo ve Chaeyoung. Kurulduktan bir yıl sonra yayınladıkları “Cheer Up” adlı tekli şarkılarıyla ünlenen TWICE, Gaon Digital Chart’ta “Yılın En İyi Single’ı” seçildi. Ardından Twicecoaster: Lane 1 adlı EP albümleri, 2016 yılının en çok satılan k pop kız grubu albümü oldu. Grubun Japonca albümleri de bulunuyor. TWICE Blackpink ile sık sık anılan bir grup çünkü her iki grup da diğer birçok k-pop grupları arasındaki rekabetten başarıyla ayrılıyor.

6. iKON

iKON k-pop grupları listelist

iKON k-pop grupları listelist
iKON, YG Entertainment tarafından kuruldu ve ilk stüdyo albümü “Welcome Back”i 2015’te piyasaya sürdü. Grup, “My Type” adlı şarkısıyla 2015 Melon Müzik Ödülleri’nden 5 ödülle birden döndü. Grubun fanlarına (fandom) ise “ICONIC” deniyor.

iKON grup üyeleri:
– Bobby (Rapçi)
– Jinhwan (ana vokal)
– Yunhyeong (vokal)
– Junhoe (ana vokal)
– Donghyuk (vokal)
– ChanWoo (vokal)
– Song (ana vokal)
– B.I (Kim Han Bin) (yasadışı uyuşturucu satın aldığı haberleri çıktıktan sonra gruptan ayrıldı)

7. Big Bang

big bang

big bang
K-pop grupları arasında MTV ödüllü Big Bang’i saymasak olmazdı. 2011’de MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Sanatçı ödülünü kazanan Big Bang, “Sunset Glow”, “Last Farewell” “Tonight” gibi pek çok hit şarkıya imza attı. YG Entertainment tarafından 2000’de kurulan grup, bir süre kariyerlerine solo devam etse de 2013’te tekrar bir araya geldi. Ayrıca Big Bang’in iki dünya turu da bulunuyor.

Big Bang grup üyeleri:
– T.O.P (ana Rapçi)
– Taeyang (ana vokal, ana dansçı)
– G-Dragon (lider Rapçi)
– Daesung (vokal)
– Seungri (vokal)

8. Red Velvet


S.M. Entertainment tarafından 2014’te kurulan kpop kız grubudur. “Red” kelimesiyle grubun cesur ve canlı yönü simgelenirken “Velvet” ise zarif ve feminen tarafını temsil eder. Örneğin “Ice Cream Cake”, “Dumb Dumb” gibi şarkılar grubun “Red” tarafını temsil ederken; “One of These Nights”, “Automatic” gibi şarkılar ise grubun “Velvet” yönünü simgeler. İki kez dünya turu yapan grup, ilk albümü “The Red” ile “Billboard 2015 En İyi 10 K-pop Albümü” listesinde yer aldı.

Red Velvet grup üyeleri:
– Irene (vokal)
– Seulgi (baş vokal)
– Wendy (ana vokal)
– Joy (baş Rapçi)
– Yeri (lider Rapçi)

9. Kara

Kara kpop

Kara kpop
DSP Medya tarafından 2007’de kurulan Kara, kız k-pop grupları arasında yer alıyor. Kara, ismini Yunanca “chara” (tatlı melodi) kelimesinden alıyor. İlk çıkışını “Break It” ile yapan grup başta beklentileri karşılayamadı. Daha sonra grupta üye değişiklikleri yaşanınca adeta yükselme devri başladı. Özellikle kendi ülkelerinde ve Japonya’da ödüller ve liste başarıları elde eden grup, 2016’da DSP Medya’daki sözleşmeleri bitince dağıldı.

Kara grubu üyeleri:
– Gyuri (lider vokalist)
– Seungyeon (ana vokalist)
– Hara (vokalist, lider Rapçi)
– YoungJi (ana vokalist)

10. Girls Generation

Girls Generation listelist k-pop grupları

Girls Generation listelist k-pop grupları
S.M. Entertainment tarafından 2007’de kurulan k-pop kız grubudur. Dünya çapında en çok tanınan k-pop grupları arasında yer alan Girls’ Generation’ın Korece kısaltması SNSD’dir. Grup, 2009’da “Gee” adlı şarkılarıyla Güney Kore’de son 10 yılın en ünlü şarkısına imza attı. 2012’de 30 milyon dijital tekli ile 4,4 milyon albüm satışı gerçekleştirerek büyük bir başarıya elde etti. Aynı yıl grubun bir alt grubu “Girls’ Generation-TTS” adıyla kuruldu.

Girls Generation grup üyeleri:
– Taeyeon (lider, ana vokalist)
– Sunny (lider vokalist)
– Tiffany (lider vokalist ve lider Rapçi)
– Hyoyeon (ana Rapçi, alt vokal)
– Yuri (lider Rapçi, alt vokal)
– Sooyoung (Rapçi, alt vokal)
– Yoona (Rapç, alt vokal)
– Seohyun (lider Rapçi)
– Jessica (ana vokal) (Gruptan 2014’te ayrıldı)

11. Got7


“Girls Girls Girls” adlı şarkılarıyla 2014’te ilk çıkışlarını yapan Got7, çok uluslu erkek k-pop grupları arasında yer alıyor. JYP Entertainment’tan çıkan ikinci erkek k-pop grubu olmasıyla bilinir. Got7 grubu, zaman zaman televizyon dizilerinde de rol aldı. Grup, 2014 yapımı çalışmalarıyla Seul Müzik Ödülleri’nde “en iyi sanatçı grubu ödülü“nü kazandı.

Got7 grubu üyeleri:
– Mark Yien Tuan (Rapçi)
– JB (Im Jae-bum) (lider ve vokal)
– Jackson Wang (Rapçi)
– Park Jin-young (vokal)
– Youngjae (Choi Youngjae) (ana vokal)
– BamBam (Kunpimook Bhuwakul) (Rapçi)
– Kim Yugyeom (ana vokal, Rapçi)

12. Super Junior

Super Junior k-pop grupları listelist

Super Junior k-pop grupları listelist
Super Junior, 2005’te SM Entertainment’ın yapımcısı Lee Soo Man tarafından kurulan bir k-pop erkek grubu. 2009’da “Sorry Sorry” adlı albümleri ve şarkıları ile uluslararası arenada tanınmaya başlayan grup, MTV Asya Ödülleri’nden “Kore’nin Favori Artist Ödülü“nü aldı. Grup, bu zamana kadar altı kez “Super Show” adı altında turlar düzenledi. Ayrıca tüm dünyada 100 konser veren ilk Koreli grup olmayı başardı.

Super Junior grubu Leeteuk, Heechul, Yesung, Sungmin, Kyuhyun, Kangin, Shindong, Siwon, Donghae ve Eunhyuk’dan oluşuyor. Grupta daha önce Hankyung ve Kim Kibum adlı iki üye de yer alıyordu. Ancak Hankyung SM Entertainment ile imzalayacağı kontratın hukuksuz ve acımasız olduğunu iddia ederek gruptan ayrıldı ve şirkete dava açtı. Kim Kibum ise oyunculuğa yönelmek istediği için gruptan ayrıldı.

13. Mamamoo

mamamoo k-pop grupları listelist

mamamoo k-pop grupları listelist
Rainbow Bridge World bünyesinde kurulan bu k-pop kız grubu, çıkış şarkıları “Mr.Ambiguous” ile eleştirmenlerin desteğini aldı. Grup, 2016’da ilk stüdyo albümleri olan “Melting”de yer alan “I Miss You” adlı şarkısını ön satışa sundu ve şarkı, ilk 24 saat içinde Kore müzik listelerini ele geçirdi.

Mamamoo grup üyeleri:
– Solar (lider ve ana vokal)
– Moonbyul (ana Rapçi, vokal)
– Wheein (lider vokal)
– Hwasa (lider vokal, lider Rapçi)

14. SHINee


S.M. Entertainment tarafından 2008’de kurulan Shinee kpop erkek grupları arasında yer alıyor. İlk çıkışlarını “Replay” şarkılarıyla yapan grup, hızını alamadı. Bu zamana kadar 4’ü Japonca ve 5’i Korece olmak üzere toplam 9 albüm, 3 konser albümü ve 5 mini albüm çıkardılar. Ayrıca zaman zaman bazı Korece şarkılarını Japoncaya çevirip yayımladılar.

Ayrıca müziğin yanı sıra giyim tarzlarıyla “SHINee Trendi” adında bir moda akımı bile yarattılar: renkli kazak, boğazlı spor ayakkabı, dar kot pantolon… Öte yandan grubun kendi reality şov programları da vardı. Çok sayıda ödülün sahibi olan grup, bu zamana kadar 4 konser turu düzenledi.

SHINee grup üyeleri:
– Lee Jinki (Onew) (lider, vokalist)
– Kim Jonghyun (Jonghyun) (ana vokal) (2017’de intihar ederek yaşamını sonlandırdı)
– Kim Kibum (Key) (ana vokal, Rapçi)
– Choi Minho (Minho) (ana Rapçi, vokalist)
– Lee Taemin (Taemin) (2. ana vokalist)

15. 2NE1

2NE1

2NE1
İsmi “to anyone” ya da “twenty one” olarak okunan 2NE1, YG Entertainment tarafından kurulan bir kız k pop grubu. Grup, ilk çıkışını 2009’da Big Bang ile seslendirdikleri “Lollipop” adlı teklisiyle yaptı. Her ne kadar bir reklam şarkısı olsa da o yıl listelerde zirveye oturdu. 2NE1, daha sonra elde ettiği başarılarla tüm dünya çapında “en iyi kız grupları” arasında gösterilmeye başladı. Grup, en son 2017’de yayımladığı “Goodbye” şarkısıyla kariyerini noktaladığını açıkladı.

2NE1 grup üyeleri:
– CL (lider, vokalist, Rapçi)
– Sandara (vokalist)
– Minzy (vokalist, Rapçi)
– Bom (lider vokalist)

16. Monsta X

monsta x

monsta x
Starship Entertainment tarafından 2015’te kurulan Monsta X, erkek k-pop grupları arasında yer alıyor. “Trespass” adlı EP albümleriyle ilk çıkışlarını yapan grup, bu yıl Şubat ayında çıkardığı “All About Luv” albümüyle Billboard Top 200 listesinde 5’nci olmayı başardı🎊. Korece, Japonca ve İngilizce albümleri olan Monsta X, bazı animasyon ve reality şovlarda da ekran karşısına çıktı. 5 yıl içerisinde 4 konser turu yapan grup, başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Monsta X grup üyeleri:
– Shownu (vokalist)
– Minhyuk (vokalist)
– Kihyun (vokalist) (tam adı Yoo Kihyun)
– Hyungwon (vokalist)
– Joohoney (Rapçi) (tam adı Lee Jooheon)
– I.M (Rapçi)
– Wonho (vokalist) (Gruptan ayrıldı. Şimdi ise kariyerine Highline Entertainment bünyesinde solo olarak devam ediyor.)

17. Miss A

miss a k-pop grupları listelist

miss a k-pop grupları listelist
Anlamı “Miss Asia” olan “Miss A” grubu, JYP Entertainment tarafından 2010’da kuruldu. 7 yıl boyunca etkin faaliyet gösteren grup, ilk çıkışını “Bad Girl Good Girl” şarkısıyla yapmıştı. Gaon Digital Chart’ta 1 numaraya yükselen şarkı, o yıl boyunca listelerde en iyi performans gösteren şarkı oldu. Son olarak Billboard, 2017’de “Son On Yılın En İyi 10 K-pop Kız Grubu” listesinde Miss A’yı 10 numaraya yerleştirdi. Kariyerleri boyunca pek çok konser veren grup, 2017’de resmi olarak dağıldı.

Miss A grup üyeleri:
– Wang Fei Fei (ana vokal)
– Lee Min Young (lider vokal, lider Rapçi)
– Bae Su-ji (lider vokal)
– Meng Jia (vokal, ana Rapçi) (gruptan resmi olarak ayrılan ilk üye)

18. Sistar


Starship Entertainment tarafından 2010’da kurulan Sistar, bir k-pop kız grubu. Grup, ilk çıkışını 2010’da “Push Push” şarkısıyla yaptı. Ardından dördüncü teklisi “So Cool” ile Gaon Digital Chart’ın yanı sıra Billboard K-Pop Hot 100 listesine 1 numaradan giriş yaptı. 2017’de dağılmadan önce Sistar grubu, arka arkaya 9 kez bir numaraya ulaştı. Grup ayrıca bazı televizyon dizilerinde de rol aldı. Sistar, 7 yıllık müzik hayatı boyunca 45 tane ödül aldı🎖️

Sistar grup üyeleri:
– Hyolyn (lider vokal)
– Bora (ana Rapçi, vokal)
– Soyou (ana vokal)
– Dasom (vokal)

19. (G)I-DLE

(G)I-DLE kpop

(G)I-DLE kpop
Cube Entertainment tarafından 2018’de kurulan bir k-pop kız grubudur. “I Am EP” ile çıkış yapan çiçeği burnunda grup, şimdiye kadar 3 adet EP albüm yayımladı. Ayrıca bu yıl “(G)I-DLE World Tour – I-LAND” isimli bir dünya turu düzenleyecekken etkinlik, koronavirüs sebebiyle iptal edildi. Çok yeni kurulmuş olmasına rağmen (G)I-DLE grubu pek çok ödül kazandı.

(G)I-DLE grup üyeleri:
– Miyeon (ana vokal)
– Minnie (ana vokal)
– Soojin (vokalist)
– Soyeon (lider, Rapçi)
– Yuqi (lider vokalist)
– Shuhua (Rapçi)

20. 4Minute

k-pop grupları sistar listelist

k-pop grupları sistar listelist
4Minute, Cube Entertainment tarafından 2009’da kurulan bir k-pop kız grubu. “Hot Issue” adlı teklileriyle ilk çıkışını yapan grup, daha sonra ilk mini albümü “Muzik” adlı şarkısıyla ödül aldı. Grup, 2016’da dağılana kadar toplamda 8 ödül kazandı. Ayrıca televizyon şovları ve belgeselleri yayımlanan 4Minute grubu, 7 yıllık kariyer hayatına Japon ve Kore dillerinde pek çok şarkı sığdırdı.

4Minute grup üyeleri:
– Ji Yoon (lider Rapçi, ana vokal)
– HyunA (ana Rapçi)
– Ji Hyun (lider, alt vokal)
– Ga Yoon (ana vokal)
– So Hyun (alt vokal)

21. CNBLUE

CNBLUE

CNBLUE
FNC Entertainment tarafından 2009’da kurulan bu erkek k-pop grubunun isminin özel bir anlamı var. “CN”, “code name”in (kod adı) kısaltması iken; “BLUE” ise grup üyelerinin simgelediği profil isimlerinin baş harfinden oluşuyor. Grubun fandomlarına ise “Boice” deniyor. “Now or Never” adlı mini albümüyle Japonya’da ilk çıkışını yapan grup, “I’m a Loner” şarkısıyla Kore’deki ilk çıkışını yaptı. Bu zamana kadar 31 albüm çıkaran grubun bir de 7 adet soundtrack (film müziği) albümü bulunuyor. Ayrıca grubun şimdiye dek 42 adet ödülü bulunuyor.

CNBLUE grup üyeleri:
– Jung Yong-hwa (lider, ana vokal)
– Kang Min-hyuk (baterist)
– Lee Jung-shin (Rapçi)
– Kwon Kwang-jin (bas) (gruptan ayrıldı)
– Lee Jong-hyun (vokal) (gruptan ayrıldı)

22. GFriend

gfriend

gfriend
GFriend Source Music tarafından 2015’te kurulan GFriend, kız k-pop grupları arasında bulunuyor. “Season of Glass” adlı EP’leriyle çıkışını yapan grup, ilk zamanlarında birkaç ödül aldı ve sonrasında küçük ölçekte bir şirkete bağlı olmasına rağmen büyük ivme yakaladı. GFriend, ilk uzun albümünü ise 2016’da “LOL” adıyla yayımladı. 3 ayrı konser turu yapan grup, bu zamana kadar 29 ödül aldı.

GFriend grup üyeleri:
– Sowon (lider, ana Rapçi)
– Yerin (vokal)
– Eunha (lider vokal)
– Yuju (ana vokal)
– SinB (vokal)
– Umji (lider Rapçi, vokal)

23. TVXQ

TVXQ k-pop grupları

TVXQ k-pop grupları
SM Entertainment tarafından 2003’te kurulan erkek k-pop grubu olan TVXQ, başka adlarıyla da biliniyor: Tohoshinki, DBSK ve TVfXQ. Grubun ismi kabaca “Doğu’nun Yükselen Tanrıları” anlamına geliyor. Başlangıçta beş kişiden oluşan grup, sonradan üç üyenin kontratlarına itiraz etmesi sonucu iki kişiye düştü. Günümüzde hala etkin olan TVXQ’u bu zamana kadar 9’u Korece, 10’u Japonca olmak üzere toplamda 19 adet albümü var. Ayrıca diğer pek çok kpop grubu gibi TVXQ’un da bazı film ve dizilerde rol aldığını söyleyebiliriz.

TVXQ grup üyeleri:
– Hero (ana vokal) (ayrıldı)
– U-Know (lider)
– Micky (bas-bariton) (ayrıldı)
– Xiah (baritenor) (ayrıldı)
– Max (tenor)

24. 2PM

2PM kore pop müzik grupları listelist

2PM kore pop müzik grupları listelist
2008’de kurulan erkek k-pop grubu 2PM, JYP Entertainment tarafından yönetiliyor. “10 Jeom Manjeome 10 Jeom” (Türkçesi “10 Üzerinden 10” demek) şarkısıyla ilk çıkışını yapan grup, “Again & Again” adlı şarkısıyla ilk defa liste başı oldu. Zaman zaman anlaşmazlıklarla gündeme gelen 2PM grubu, her şeye rağmen günümüzde bile ayakta olan k-pop grupları arasındaki yerini koruyor💪! Ayrıca 2Pm’in bu zamana kadar 10 adet konser turu bulunuyor.

2PM grup üyeleri:
– Jun.K (baş solist)
– Nichkhun (vokalist)
– TaecYeon (baş Rapçi)
– Wooyoung (solist)
– Junho (solist)
– Chansung (vokalist, Rapçi)
– Jaebum (baş solist, Rapçi) (gruptan ayrıldı)

25. EXID

EXID k-pop grupları listelist

EXID k-pop grupları listelist
Yedang Entertainment tarafından 2012’de kurulan kız k-pop grubu EXID’in ismi de özel bir anlam taşıyor. “Exceed in dreaming”in kısaltması olan EXID, “hayalleri aşmak ya da hayalleri aşmış” anlamına geliyor. 2012’de “Whoz That Girl” şarkısıyla ilk çıkışını yapan grup, “Up & Down” şarkısının canlı performansına bir hayranının çektiği video sayesinde viral olarak dört hafta boyunca Gaon Singles Chart’ta bir numarada kalmayı başardı. Aynı zamanda bazı televizyon yayınlarında da boy gösteren grubun bu zamana kadar 13 tane ödül kazandıklarını da ekleyelim.

EXID grup üyeleri:
– Solji (lider, ana vokal)
– LE (aa Rapçi)
– Hani (lider vokal)
– Hyelin (lider vokal)
– Jeonghwa (lider Rapçi, vokal)

26. T-ara

T-ara kore

T-ara kore
Core Contents Media MBK tarafından 2009’da kurulan k-pop kız grubu “T-ara”, ilk çıkışını “Good Person” şarkısıyla yaptı. Şarkı, daha sonra “Cinderella Man” dizisinde kullanıldı. Grup, 2011’de yayımladıkları “”Roly-Poly” şarkısıyla ülke çapında asıl ününü kazandı. Zaman zaman bazı çekişmeler sebebiyle popülerliği düşse de grup Çin’deki en popüler kız gruplarından biri olarak görülüyor. Gruba 2013’te “T-ara N4” ve “QBS” adlı iki adet alt grup kuruldu.

T-ara grup üyeleri:
– Park Ji-yeon (vokal)
– Ryu Hwayoung (vokal)(ayrıldı)
– Ham Eun-jung (vokal)
– Park So-yeon (lider vokal) (ayrıldı)
– Hyomin (vokal)
– Jeon Boram (vokal) (ayrıldı)
– Lee Qri (vokal)
– Lee Areum (vokal) (ayrıldı)
– Yang Jiwon (vokal)
– Hana (vokal) (ayrıldı)

27. F(x)

F(x)

F(x)
SM Entertainment tarafından 2009’da kurulan k-pop kız grubu F(x), kariyer hayatı boyunca sürekli farklı tarzlar denediği için “K-pop’ta risk alabilen en güvenilir grup” olarak biliniyor. F(x), uluslararası arenada tanınırlık elde etmeyi kaldırabilen az sayıdaki k-pop grupları arasında gösteriliyor.

Grubun üyeleri bir ara kariyerlerine solo devam ettiler. Ancak grup sonradan tekrar bir araya geldi ve hala günümüzde müzikal çalışmalarına ve televizyon programlarına devam ediyor. Sayısız ödüle sahip olan olan grubun Çince ve Korece şarkıları bulunuyor.

F(x) grup üyeleri:
– Victoria (lider, vokalist)
– Amber (ana Rapçi, lider vokalist)
– Luna (ana vokalist)
– Krystal (lider vokalist)
-Sulli (alt Rapçi, vokalist) (kariyerine oyunculuktan devam etmek istediği için gruptan ayrıldı)

28. Wonder Girls

Wonder Girls

Wonder Girls
2007’de MTV tarafından yeni bir grup olarak duyurulan Wonder Girls de kız k-pop grupları arasında yer alıyor. 2017’ye kadar etkin faaliyet gösteren grup, JYP’nin yaptığı açıklamaya göre 26 Ocak 2017’de resmi olarak dağıldı. Bu zamana kadar 41 ödül alan grup, “Nobody”, “Be My Baby”, “Why So Lonely” gibi şarkılarıyla biliniyor.

Wonder Girls grup üyeleri:
– SunMi (lider vokal, vokal)
– Yeeun (ana vokal, lider vokal)
– Yubin (ana Rapçi, vokal)
– Hyerim (vokal, Rapçi)
– Hyuna (ana Rapçi, vokal)
– Sohee (vokal)
– Sunye (ana vokal, lider)

29. VIXX

VIXX k-pop grupları

VIXX k-pop grupları
Jellyfish Entertainment’in bünyesinde kurulan erkek k-pop grubu VIXX’in adının da özel bir anlamı var. Açılımı “Voice, Visual, Value in Excelsis” olan VIXX, “en iyi ses, en iyi görüntü, en değerli” şeklinde Türkçe’ye çevriliyor. “Super Hero” ile ilk çıkışını M!Countdown’da yapan grup, “Jekyll” adlı repackaged albümlerindeki “G.R.8.U” şarkısıyla Bugs, Naver Music ve Soribada listelerinde 1. sıraya yerleşti. VIXX, “Love Equation” şarkısıyla müzik programlarında 8 defa birinci seçilmesiyle bilinir.

Ayrıca grubun en merak edilen üyesi Ken. Tam adı Lee Jae-hwan olan VİXX Ken, aynı zamanda oyunculuk da yapan bir isim. Ken’in bir de VİXX’ten bağımsız olarak çıkardığı bir mini solo albümü bulunuyor: “Greeting”. Grupta solo çıkış yapan isimlerden VİXX Ravi ise aynı zamanda GROOVL1N adlı bir plak şirketinde CEO. 27 yaşındaki sanatçının 4 EP’si, 15 teklisi, 4 mixtape’i ve 1 albümü bulunuyor.

VIXX grup üyeleri:
– N (lider, vokal)
– Leo (ana vokal)
– Ken (ana vokal)
– Ravi (ana Rapçi)
– Hongbin (vokal) (ayrıldı)
– Hyuk (maknae, vokal)

30. Ateez

Ateez k-pop grupları

Ateez k-pop grupları
2018’de KQ Entertainment tarafından kurulan erkek k-pop grubu Ateez, ilk çıkışını “Treasure EP.1: All to Zero” albümüyle yaptı. Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı tarafından “4. Nesil Liderler” olarak adlandırılan grup, Kore kültürü ve turizminin resmi küresel elçileri seçildi. 2 yıllık kariyerine pek çok başarı sığdıran Ateez, reality şovlarda da boy gösterdi. Grubun şu ana kadar 4 ödülü bulunuyor.

Ateez grup üyeleri:
– Kim Hong-joong (lider, Rapçi)
– Park Seong-hwa (vokal)
– Jeong Yun-ho (vokal)
– Kang Yeo-sang (vokal)
– Choi San (vokal)
– Song Min-gi (Rapçi)
– Jung Woo-young (vokal)
– Choi Jong-ho (lider, vokal)

Wooyoung Ateez grubundaki dikkat çeken isimler arasında yer alıyor. Ayrıca özellikle Ateez Yunho da gruptaki üyeler arasında en konuşulan sanatçılardan biri

BigHit’te daha önce staj yapan Wooyoung, daha sonra Millennium Dans Kompleksi tarafından seçildi. Gruptaki üyelerden Yunho, Wooyoung için sahnede seksi olduğunu ama sahne dışında eğlenceli ve havalı olduğunu söylüyor. Ateez Yunho ise daha önce BIG BANG’dan Seungri tarafından yönetilen Seungri’nin Dans Akademisi’ne katılırken; sonradan yolu bu gruba düştü ve Yunho, kariyerine hız kesmeden devam ediyor.

31. Itzy

Itzy

Itzy
JYP Entertainment tarafından kurulan bir diğer k-pop kız grubu ise Itzy! Fanlarına ise Midzy deniyor. Grup, tüm bu saydıklarımıza göre çok daha yeni bir tarihte, 12 Şubat 2019’da kuruldu. Çıkışını ise “It’z Different” albümüyle yaptı. Çok yeni bir grup olmasına rağmen şimdiye kadar 12 ödül aldı bile, bakalım ilerleyen zamanlarda hangi başarılara imza atacaklar?

Itzy grup üyeleri:
– Yeji (lider vokalist)
– Lia (ana vokalist)
– Ryujin (ana Rapçi)
– Chaeryeong (alt vokal, alt Rapçi)
– Yuna (lider Rapçi, alt vokalist)

Pek çok grupta olduğu gibi Itzy’de de üyelerin özel hayatları merak ediliyor. Ryujin İtzy grubunun en öne çıkan isimlerinden biri

Itzy Yeji ile oda arkadaşı olan Itzy Ryujin, BTS’nin Love Yourself Highlight Reel filminde rol aldı. Bunun dışında başka yapımlarda da ekran karşısında gördüğümüz Ryujin’in keşfedilmesi ise GOT7 grubunun hayran buluşmasında gerçekleşti.

İtzy Lia ise hayranlar tarafından Blackpink Jisoo ve Red Velvet’ten Irene’in karışımı gibi göründüğü söylenen bir isim olduğu için dikkat çekiyor

Sahnede “Julia” ismini kullanan Lia, ünlü olmadan önce müzik ve dans eğitimi aldı. Lia, aynı zamanda İtzy Shin Yu Na ile oda arkadaşı. Shin Yu Na’nın sahne adı ise “Yuna”.

İtzy Chaeryeong da grubun en sevilen isimlerinden biri olarak dikkat çekiyor

Küçük yaşlardan beri hep yarışmalara katılan Chaeryeong, 2012’de ise kız kardeşiyle Fantagio adlı şirketin seçmelerine girdi ancak elendi. Yine de pes etmeyen Chaeryeong, sonuçta JYP Entertainment tarafından kurulan Itzy grubunun kadrosuna dahil oldu.

32. Super M

super m

super m
Capitol Music Group ve SM Entertainment tarafından 2019’da kurulan erkek k-pop grubu Super M, ilk çıkışını grubun adını verdikleri bir mini albümle yaptı. Albüm, kısa sürede Billboard Top 200 listesinde 1 numaraya ulaştı. Böylece grup, ilk albümle ABD albüm listesinde zirveye çıkan ilk Asyalı sanatçı oldu. Baekhyun, Taemin, Kai, Taeyong, Ten, Lucas ve Mark’tan oluşan grup, k-pop’un Avengers’ı olarak görülüyor.

33. Everglow

Everglow k-pop grupları listelist

Everglow k-pop grupları listelist
Everglow kpop gruplarından yeni çıkanlar arasında son dönemde en çok konuşulan gruplardan biri. Yuehua Entertainment tarafından kurulan grup, çıkışını “Arrival of Everglow” adlı albümüyle yaptı. Bir yıl içinde pek çok şarkı çıkaran Everglow grubu, çeşitli müzik ödüllerinde 13 kez aday gösterildi ancak ödül alamadı. Grup; E:U, Sihyeon, Mia, Onda, Aisha ve Yiren olmak üzere 6 kişiden oluşuyor.

34. SM Town

SM Entertainment’a bağlı çalışan SM Town, 2000’lerden önce kurulan k-pop grupları arasında bulunuyor. Bu yönüyle saydığımız diğer gruplardan ayrılan grup, ilk çıkışını 15 Aralık 1999’da yayımladığı “Christmas In SMTown” albümüyle yapmıştı. SM Town Live konser serisiyle 1 milyondan fazla izleyici üyesine ulaşan grup, bu zamana kadar 6 konser turu düzenleyerek farklı ülkelere Kore müziğini ulaştırdı. Ayrıca grupta dikkat çeken isimlerden biri ise BoA. BoA kpop müzik denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri şüphesiz ki… Kendisi kpop’un kraliçesi olarak kabul ediliyor👑

35. Block B

Block B kore

Block B kore
Block B, Cho PD tarafından 2011 yılında kurulan bir erkek kpop grubu. Şimdi ise KQ Entertainment (Seven Seasons) tarafından yönetilen grup, “Kore’nin Eminem’ini Oluşturma Projesi” kapsamında ortaya çıktı. Grup toplam 7 üyeden oluşuyor: Taeil, B-Bomb, Jaehyo, U-Kwon, Park Kyung, Zico ve P.O. İlk şarkıları “Freeze!” Kore televizyonları için fazla seksi bulunduğu gerekçesiyle yasaklansa da grup sonraki yıllarda arka arkaya 10 konser turu yaparak başarısını kanıtladı.

Ayrıca grupta dikkat çeken isimlerden birinin Zico olduğunu söyleyebiliriz. 2011’de Block B grubunun lideri olarak ilk çıkışını yapan Zico kpop kariyerinde ilk solo çıkışını ise 2014’te gerçekleştirdi. Ayrıca Zico, hem ana akım Rap hem de underground (yeraltı) kültürü arasında bir geçiş sağladığı için de önemli bir yerde duruyor.

36. The Boyz

The Boyz k-pop grupları listelist

The Boyz k-pop grupları listelist
Cre.ker Entertainment tarafından 2017’de kurulan erkek k-pop grubu The Boyz, ilk çıkışını “Boy” şarkısıyla yaptı. Görece yeni bir grup olmasına rağmen 14 ödül alan grup, kimi zaman bazı televizyon programlarına da çıktı. Başlangıçta 10 kişiden oluşan grubun sayısı daha sonra The Boyz Hwall sağlık sorunları sebebiyle gruptan ayrılınca 9’a düştü.

The Boyz grubu üyeleri:
– Sangyeon (lider, ana vokalist)
– Jacob (vokalist)
– Younghoon (vokalist)
– Hyunjae (vokalist)
– Juyeon (vokalist)
– Kevin (ana vokalist)
– New (ana vokalist)
– Q (ana vokalist)
– Ju Haknyeon (Rapçi, vokalist)
– Sunwoo (ana Rapçi)
– Eric (Rapçi)

37. CLC

CLC k-pop grupları listelist

CLC k-pop grupları listelist
2015’te Cube Entertainment tarafından kurulan CLC, kız k-pop grupları arasında bulunuyor. CLC’nin açılımı “CrystaL Clear” ise “kristal berraklığı” anlamına geliyor. Epey kalabalık olan grup başta 6 kişiyle kuruldu, sonradan 2016’da 2 üye daha gruba dahil oldu. İlk Ep’leri “First Love” ile çıkışlarını yapan grup, ilerleyen yıllarda ABD listelerine bile girdi. CLC, diğer k-pop grupları gibi pek çok reality şov programında boy gösterdi.

Ayrıca grupta hem vokalistlik hem de Rapçilik yapması itibariyle dikkat çeken CLC Yeeun’un kimi zaman rüyalarında bile Rap yaptığı söyleniyor! Kendi Rap dizelerinden birkaçının yazarlığını da yapan CLC Yeeun, The Show için MC seçilen isimler arasında yer alıyor. Ayrıca Yeeun, BTS Jungkook’un sınıf arkadaşı.

CLC grubu üyeleri:
– Seunghee (vokalist)
– Yujin (vokalist)
– Seungyeon (vokalist, lider)
– Sorn (vokalist)
– Yeeun (vokalist, Rapçi)
– Elkie (vokalist)
– Eunbin (vokalist, Rapçi)

38. LOONA

LOONA

LOONA
LOONA, Blockberry Creative ve Polaris Entertainment tarafından kurulan bir k-pop kız grubu. 2016’da grup olarak çıkış yapmadan önce üyeler solo şarkılarıyla çıkış yaptı. Daha sonra grup olarak 2018’de “Favorite” ve “Hi High” ile çıkış yaptılar. Bu zamana kadar 8 ödül alan LOONA kpop kız grupları arasında gizemli bir grup olarak kabul ediliyor. Grubun son derece kalabalık olduğunu da söyleyelim: HeeJin, HyunJin, HaSeul, YeoJin, ViVi, Kim Lip, JinSoul, Choerry, Yves, Chuu, Go Won ve Olivia Hye 🧿

39. TST

TST k-pop grupları listelist

TST k-pop grupları listelist
JSL Company tarafından kurulan TST kpop erkek grupları arasında yer alıyor. Daha önce “Top Secret” adıyla bilinen grup, 2017’de “Time’s Up” ile ilk çıkışını yaptı. Grubun iki EP’si, 6 adet single’ı bulunuyor. TST, son zamanlarda grup üyelerinden Yohan’ın ani ölümüyle öne çıktı.

TST grup üyeleri:
– Ain (lider, vokalist)
– Junghoon (Rapçi)
– Yonghyeon (ana vokalist, maknae)
– K (lider vokalist)
– Wooyoung (vokalist, Rapçi)
– Kyeongha (Rapçi) (gruptan ayrıldı)
– Yohan (vokalist) (Bu sene hayatını kaybetti)

40. NU’EST

NU'EST kpop grupları

NU'EST kpop grupları
Pledis Entertainment tarafınfan kurulan Nuest kpop erkek grupları arasında yer alıyor. 5 üyeden oluşan grup (JR, Aron, Baekho, Minhyun, Ren) ilk çıkışını 2012’de “Face” adlı teklisiyle yaptı. Promosyon dönemlerinde ve yılın geri kalanında Japonya, Avustralya, Asya’nın diğer bölgeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde etkinlikler düzenleyerek küresel pazarda kendilerini gösterdiler. Grubun “NU’EST-M” ve “NU’EST W” şeklinde iki alt grubu da var. Dünyanın farklı yerlerinde şimdiye kadar 9 konser turu düzenleyen NU’EST’in toplam 26 ödülü bulunuyor.

Özellikle grup üyelerinden Ren kpop sanatçıları arasında dış görünüşüyle ilgi çekiyor. Çoğu kişi onun kadın olduğunu düşünse de o aslında erkek 🤷🏻‍♂️. Özellikle ilk yıllarında bu konuda insanlara sürekli kendisini anlatmak zorunda kalan Ren, sonradan imaj değişikliğine giderek tüm soru işaretlerine yanıt vermiş oldu.

41. Bestie

bestie k-pop grupları kore listelist

bestie k-pop grupları kore listelist
YNB Entertainment tarafından kurulan Bestie kpop kız grupları arasında bulunuyor. İlk çıkışlarını 2013’te “Pitapat” adlı teklileriyle yapan grubun macerası kısa sürdü. Grup, başlangıçta Hyeyeon, Uji, Dahye ve Haeryung olmak üzere dört üyeden oluşuyordu. Sonra Uji ve Dahye, Eylül 2017’de YNB Entertainment ile yollarını ayırdı; Hyeyeon’un da Star Entertainment’a katılması haberinin ardından grup 2018’de dağıldı. Grubun tek ödülü ise 2015’te düzenlenen Golden Disk Awards Ödülleri’nde kazandığı “Next Generation Award” (yeni nesil ödülü) oldu.

42. ANS

ans k-pop grupları

ans k-pop grupları
ANS kpop grupları arasında pek de öne çıkan bir grup değil. ANS Entertainment çatısı altında kurulan grup, 2019’da “Boom Boom” adlı albümleriyle ilk çıkışını yaptı. Grubun konsepti ise masumiyet ve girl crush (kızların bile hayran olduğu şey demek). Grubun müzikal yolculuğu maalesef çok kısa sürdü. Bu yıl Haena dışındaki tüm üyeler, grubun fancafe hesabından acenteleriyle olan sözleşmelerini feshettiğini ve grubun dağıldığını duyurdu. Ayrıca, ajansın tüm çalışanlarının Mart ayında işten çıkarıldığını da bildirdi.

ANS grup üyeleri:
– Lina (lider vokalist)
– J (lider Rapçi, vokalist)
– Royeon (lider vokalist)
– Dalyn (ana Rapçi, vokalist)
– Raon (vokalist)
– Bian (ana vokalist)
– Dam I (vokalist)
– Haena (vokalist, maknae)

43. 3YE

3YE kore

3YE kore
GH Entertainment tarafından 2019’da kurulan 3YE kpop kız grupları arasında yer alıyor. 21 Mayıs 2019’da “DMT” adlı ilk teklisini piyasaya süren grubun bu zamana kadar 1 Ep’si, 5 teklisi ve 1 de ödülü (KY Star Awards’tan) bulunuyor. 3YE, diğer k-pop gruplarına göre daha az üyeye sahip. Üç kişiden oluşan grupta ana vokalde ve Rap’te Yuji, vokalde Yurim ve ana Rap’te ve vokalde ise Haeun yer alıyor.

44. BTS


Big Hit Entertainment tarafından 2013’te kurulan BTS, k-pop grupları arasında en bilinenlerden biri. Hemen her şarkısıyla dünya üzerinde pek çok ülkenin müzik listesine giren BTS kpop müziğinde pek çok alanda en’lerin ve ilk’lerin sahibi oldu: “en yüksek liste başarısı ve en fazla satan kpop albümü sahibi“, “24 saat içinde en fazla izlenen K-Pop müzik videosu“, “U.K. Official Albums Charts’a girmeyi başaran ilk sanatçı” gibi…

Şimdilerde ise Grammy’ye aday gösterilen BTS, bu zamana kadar aldığı 51 ödülle adından söz ettirmeye devam ediyor. Kısa sürede büyük başarılara imza atan grup için ülke askerlik yasasını yeniden gözden geçirdi. Güney Kore parlementosunun verdiği karara göre, BTS üyeleri 30 yaşına kadar askerlikten muaf tutulacak.

Eğer BTS ile ilgili ilgi çekici bilgiler öğrenmek istiyorsanız grubu uzun uzuun anlattık 🙂

BONUS 1: M! Countdown, k-pop grupları gösterileri için son derece önemli olduğundan bahsetmesek olmazdı 🙂

mnet

mnet
M! Countdown, Mnet tarafından M Countdown On Air adlı internet sitesi üzerinden uluslararası canlı yayın yapan Koreli bir müzik programı. Canlı performansların ve şovların olduğu yayınlar kpop hayranları arasında oldukça popüler! Mnet kpop grupları konserlerine ev sahipliği yapılmasında, müzikle ilgili programların düzenlenmesinde rol oynayan küresel bir platform.

BONUS 2: UHSN ise yine k-pop grupları hayranlarının buluşmasını sağladığı için kritik bir yerde duruyor ✨

ushn k-pop

ushn k-pop
Konu Kore pop müziği ise hayranlar da en az idoller kadar önemli diyebiliriz. Mnet tarafından üretilen UHSN adlı bu reality şov programı; kpop hayranlarının Kore kültürünü, mutfağını ve tarihini öğrenmeleri için Kore’de geçirdikleri zamanı ekrana yansıtıyor. Program, 8 bölümden oluşuyor. 7. bölümle birlikte bir de Stone Music Entertainment etiketiyle “Popsicle” başlıklı bir albüm yayımlandı.

BONUS 3: Kpopplus k-pop grupları ürünlerinin satılmasını sağlayan popüler bir site

Kpopplus

Kpopplus
Kpop, aslında müzik ve danstan daha fazlası! Kendi içinde bir “endüstri” haline gelen k-pop ile ilgili pek çok ürün de satılıyor. K-pop grupları konserlerinde kullanılan ürünlerden oyuncaklara, kıyafetlerden müzik CD’lerine kadar kpop ile ilgili her şey Kpopplus adlı internet sitesinde satışa sunuluyor. Kimileri sitenin güvenilir ve yasal olmadığını söylese de buna benzer başka siteler de var. Örneğin Kpoptown adlı site de benzer formatta ürünler satıyor.

Kaynak: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir