İslam’dan Budizm’e: Tasavvuf ve Mistisizm Üzerine Yazılmış 11 Kitap

İslam’dan Budizm’e: Tasavvuf ve Mistisizm Üzerine Yazılmış 11 Kitap

Tasavvuf, halk arasında Tanrı veya Mutlak ile bir olmak olarak bilinir, ancak dini veya manevi bir anlam verilen her türlü vecd veya değişmiş bilinç durumunu da ifade etmektedir. Tasavvuf ve mistisizm; İslam, Hristiyanlık, Musevilik, Hinduizm, Budizm ve Taoizm gibi birçok farklı dini inanış ve felsefi öğretide kişinin dönüşümü, gerçeğin keşfi, sezgisel içgörü, güzel ahlaka ulaşma ve aydınlanma ile bağdaştırılır. Her öğretide bilge veya alim kişiler tarafından insanlara yol göstermesi ve rehberlik etmesi için birçok eser kaleme alınmıştır. İşte tasavvuf ve mistisizm üzerine yazılan kitaplardan bazıları…

Mesnevi – Mevlana Celaleddin Rumi

800 yaşında bir kültür hazinesi olan Mesnevi, Mevlana’nın kendini tanıma ve hayatı anlama kılavuzu olarak değerlendirilebilir. Mevlânâ’nın “Birlik Dükkânı” dediği Mesnevi, içinde Hint, İran, Yunan, Roma mitolojisi; Yaradılış Destanı, erenlerin kıssaları, âşık masalları, halk öyküleri barındıran; dünya cennetinde insan hürriyetinin anahtarlarını ardışık öyküler içinde vermeyi gaye edinmiş İslami tasavvuf değerlerini öğretmeyi amaçlayan bir eserdir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

“…

Ben her toplulukta ağladım, inledim; iyi hallilerle de eş oldum, kötü hallilerle de.
Herkes kendi zannınca dost oldu bana; İçimdeki sırlarımı ise kimse aramadı.
Benim sırrım, feryâdımdan uzak değil; fakat gözde, kulakta o ışık yok.
Beden candan, can da bedenden gizli değil; fakat kimseye Cânı görmeye izin yok.

…”

Tao Te Ching: Erdem Rehberi – Lao Tzu

İki bin yıldan daha uzun bir süre önce yazılmış olan Tao Teh Ching: Erdem Rehberi tasavvuf edebiyatının gerçek klasiklerinden biridir. Geleneksel olarak efsanevi Yaşlı Üstat Lao Tzu’ya atfedilen Tao Teh Ching: Erdem Rehberi, aydınlanmış bilgenin veya ideal hükümdarın niteliklerinin mükemmelleştirilmiş bireyinkilerle aynı olduğunu öğretir. Bugün, Lao Tzu’nun sözleri, günlük yaşamda bir denge ve uyum duygusu geliştirmede olduğu kadar, iş dünyasında ve siyasette liderlik sanatlarında ustalaşmada da yararlıdır. Lao Tzu’ya göre, her şeyin Tao’sunu takip etmek ve onların gerçek doğasını anlamak, alçakgönüllülüğü, kendiliğindenliği ve cömertliği somutlaştırmaktır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Yogi’nin Otobiyografisi – Paramahansa Yogananda

Bir Yoginin Otobiyografisi, tüm zamanların en çok satan ruhsal biyografilerinden biridir. Kitap sadece okunmakla kalmaz, dünya çapında milyonlarca ruhsal arayış içinde olan kişi tarafından çok değerlidir ve el üstünde tutulur. Bir Yogi’nin Otobiyografisi, hem olağanüstü bir yaşamın güzelce yazılmış bir anlatımı hem de kadim Yoga bilimine ve onun köklü meditasyon geleneğine derin bir giriş niteliğindedir. Paramahansa Yogananda, hem gündelik hayatın olağan olaylarının hem de genellikle mucize olarak adlandırılan olağanüstü olayların ardındaki ince ama kesin yasaları açık bir şekilde açıklar. Onun sürükleyici hayat hikayesi böylece insan varoluşunun nihai gizemlerine nüfuz eden ve unutulmaz bir bakışın arka planı oluyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ermiş – Halil Cibran

Lübnanlı yazar Halil Cibran’ın başyapıtı olarak görülen Ermiş, zamanımızın en sevilen tasavvuf kategorisinde yer alan klasiklerinden biridir. 1923’te yayınlanan Ermiş, yirmiden fazla dile çevrilmiş ve tüm dünyada büyük kitleler tarafından sevilen bir eserdir. Ermiş, Cibran’ın felsefi, manevi ve hepsinden önemlisi ilham verici şiirsel denemelerin bir koleksiyonudur. Cibran’ın düşünceleri aşk, evlilik, çocuklar, verme, yeme-içme, çalışma, sevinç ve keder, barınma, giyim, alım satım, suç ve ceza, kanunlar, özgürlük, akıl ve tutku, acı, kendini tanıma, öğretme, dostluk, konuşma, zaman, iyi ve kötü, dua, zevk, güzellik, din ve ölüm gibi geniş kapsamlı konuları kapsayan yirmi sekiz bölüme ayrılmıştır. Kitabı incelemek ve  satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

“…

“Hakikati buldum.” değil, “Bir hakikat buldum.” deyin. “Ruhun yolunu buldum.” demeyin. “Kendi yolumda yürürken ruhla karşılaştım.” deyin.

…”

Dört Anlaşma: Toltek Bilgelik Kitabı – Don Miguel Ruiz

Dört Anlaşma’da Don Miguel Ruiz, bizi neşeden mahrum eden ve gereksiz ıstırap yaratan kendi kendini sınırlayan inançların kaynağını ortaya koyuyor. Kadim Toltek bilgeliğine dayanan Dört Anlaşma, hayatımızı hızla yeni bir özgürlük, gerçek mutluluk ve sevgi deneyimine dönüştürebilecek güçlü bir davranış kuralları sunar. Ruiz’in altını çizdiği Dört Anlaşma şunlardır: Sözünüzde kusursuz olun çünkü söz büyüdür. Hiçbir şeyi kişisel algılamayın. Varsayımlarda bulunmayın. Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Simyacı – Paulo Coelho

Paulo Coelho’nun büyüleyici romanı Simyacı, dünya çapında sadık bir takipçi kitlesine sahiptir. Güçlü sadeliği ve ilham verici bilgeliği ile göz kamaştıran bu hikaye, İspanya’daki anavatanından Mısır çölüne, Piramitlerde gömülü bir hazine aramak için seyahat eden Santiago adında Endülüslü bir çoban hakkındadır. Dünyevi malı bulma amacıyla başlayan yolculuk, kişinin içinde bulunan hazinenin keşfine dönüşür. Çağrıştırıcı ve son derece insancıl olan Santiago’nun hikayesi, hayallerimizin dönüştürücü gücünün ve kalplerimizi dinlemenin öneminin sonsuz bir kanıtıdır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hafız Divanı – Hâfız-ı Şirâzî

Şiirin mistik, iyileştirici boyutlarına belki de diğer tüm İranlı şairlerden daha fazla erişen Hafız’dır. Şiirleri genellikle Tanrı’nın sevgili dünyasına kendinden geçmiş aşk şarkıları olduğu için, birçok kişi Hafız’ı, Hafız’ın yaşadığı dönemde “Görünmezin Dili” olarak adlandırdı. İran tasavvuf şiirinin öncülüğünü yapmış olan Hafız, Doğu’nun hikmeti, aşk anlayışı, neşesi, yaşama şevki ve şiirsel coşkusunun zirvesi olan eserleriyle Doğu’dan Batı’ya şöhret olmuş, asırlardır okunmuş, farklı dillere çevrilmiş bir efsanedir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

“Bir gün, ona aşk sarhoşluğunu anlat da ayıklığı terketsin.”

Şimdi’nin Gücü: Gerçeği Arayanların Mutlaka Okumaları Gereken Bir Kitap – Eckhart Tolle

Şimdi’nin Gücü: Gerçeği Arayanların Mutlaka Okumaları Gereken Bir Kitap’ta, Eckhart Tolle 29’uncu doğum gününden kısa bir süre sonra umutsuzluktan kendini gerçekleştirmeye geçişini anlatıyor. Tolle, bu dönüşümü tam anlamıyla anlamak için 10 sene bekledi ve bu süre zarfında Budizm ile paralellikleri olan bir felsefe geliştirdi. Şindi’nin Gücü’nde okuyuculara, kendilerini kendi acılarının yaratıcıları olarak nasıl tanıyacaklarını ve tamamen şimdiki zamanda yaşayarak nasıl sancısız bir varoluşa sahip olunacağını gösteriyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kadim Felsefe – Aldous Huxley

Aldous Huxley tarafından toplanan, tüm inançlar için ortak olan “ilahi gerçekliği” ortaya çıkaran dini yazıların ilham verici bir derlemesi Kadim Felsefe. Huxley, Zen, Budizm, Hinduizm, Taoizm, Hıristiyan mistisizmi ve İslam tasavvufu da dahil olmak üzere çok çeşitli inançlardan yararlanarak çeşitli dini geleneklerin manevi inançlarını inceliyor ve ilahi olanı deneyimlemek için ortak bir insan özlemiyle nasıl birleştiklerini açıklıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tibet’in Yaşam ve Ölüm Kitabı – Sogyal Rinpoche

Tibet’in Yaşam ve Ölüm Kitabı, pek çok çevre tarafından Tibet Budizmi üzerine yazılmış en eksiksiz ve yetkin metinlerden biri olarak kabul edilmektedir. Yaşam ve ölüm üzerine zengin bir bilgi birikimi sunmasının yanı sıra Tibet geleneğinin yüreğinden kopup gelen bir bilgelik kaynağıdır. Meditasyon, karma ve reenkarnasyon gibi konulara giriş niteliğindeki eser, aynı zamanda, son yolculuklarına çıkmaya hazırlanan kişilere şefkatle yardım etmek isteyenlerin başvurabilecekleri bir rehberdir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aşkın Kırk Kuralı – Elif Şafak

Elif Şafak, 2009 yılında yayınlanan Aşkın Kırk Kuralı’nda biri çağdaş, diğeri ise Mevlana’nın manevi akıl hocası olan Tebrizli Şems olarak bilinen dönen dervişle karşılaştığı on üçüncü yüzyılda geçen ve birlikte şairin zamansız aşk mesajını cisimleştiren iki cesaret verici paralel anlatıyı gözler önüne seriyor. Ella ve Aziz’in aşkını, Mevlânâ ve Şems’in yoldaşlığını güzel ve büyülü bir çerçeve gibi saran Aşkın Kırk Kuralı, Şafak’ın aşk, tasavvuf ve anlam arayışı üzerine kaleme aldığı bir roman. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir