Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar

İletişim Psikolojisi Uzmanı Olan Doğan Cüceloğlu’nun Önerdiği Kesinlikle Okunması Gereken 22 Kitap

İletişim psikolojisi uzmanı olan , uzun yıllar Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde çalıştı. 1996’dan sonra Türkiye’de üniversite öğrencilerine, anne ve babalara, öğretmenlere ve çalışanlara yönelik konferanslar, seminerler ve atölye çalışmaları düzenledi. Ayrıca Doğan Cüceloğlu, Türk insanının duygu, düşünce ve davranışlarını psikolojik kavramları ile birlikte inceleyen kitaplar yazdı. Ancak ne yazık ki geçtiğimiz 16 Şubat’ta hayata gözlerini yumdu. Artık aramızda olmamasına rağmen yazdığı ve önerdiği kitaplarla birçok insana yol gösterdi. Bu nedenle Doğan Cüceloğlu’nun önerdiği kitapları herkesle paylaşmak istedik. İşte Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar.

Doğan Cüceloğlu’nun anne ve babalar için önerdiği kitaplar

Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplarDoğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar

1. Otuz Milyon Kelime: Çocuğunuzun Beynini Geliştirin

Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında yer alan Otuz Milyon Kelime, çocukların gelişimine büyük bir katkıda bulunan harika bir kitap olarak ön plana çıkıyor. Kitabın içinde bilimsel çalışmalar ile oluşturulmuş ve kanıtlanmış yöntemler anlatılıyor. Bu nedenle Otuz Milyon Kelime kitabı, çocuk gelişimi konusunda en çok okunan kitaplar arasında bulunuyor.

2. Film Kulübü

Kitap, oğlunun yoldan çıkmak üzere olduğunu gören bir babanın, onunla bağ kurmak için haftada üç tane film izlemesini konu alıyor. Lise öğrencisi Jesse yoldan çıkmak üzereydi. Bu nedenle babası ona ilginç bir anlaşma önerdi. Haftada babasının seçtiği üç filmi izlemek şartıyla bir daha okula gitmesine gerek yoktu. Baba oğul uzun zaman boyunca çeşitli kategorilere ait onlarca film izledi. İzledikleri her filmden sonra hayat, dostluk ve uyuşturucu gibi konulardan konuştular. Jesse ve babası arasında güzel bir bağ oluştu. Ancak Jesse sona yaklaşırken babasını şaşırtan bir seçim yaptı.

3. Bütün ‑ Beyinli Çocuklar: Çocuğunuzun Gelişmekte Olan Beynini Geliştirmek

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bir mağazanın ortasında öfke nöbeti geçiriyor. Anaokuluna giden çocuğunuz giyinmeyi reddediyor. Beşinci sınıf öğrencisi olan çocuğunuz arkadaşlarıyla bahçede oynamak yerine bir bankta oturmuş ağlıyor… Çocuklar sanki anlaşmış gibi anne-babalarının hayatlarını çekilmez hale getirmek zorundalar mı? Elbette hayır. Size çıkış noktasını söyleyecek tek şey onların gelişen beyinleridir. Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında yer alan bu kitapta alanlarında uzman olan nöro-psikiyatrist Daniel J. Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson, çocuk beyninin nasıl bağlantı kurduğu ve olgunlaştığı hakkında bilimsel bilgiler veriyorlar.

4. Anne Olmak

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, anne ve babaların mutlu çocuklar yetiştirmelerini sağlamak için özgün vakaları temel alarak anneliğin önemini anlatıyor. Ayrıca Prof. Yavuzer bu kitapta, araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştirmenin bir annenin gelişimi ve değişimi ile yakından ilişkili olduğunu belirtiyor.

5. Bebeğinize Fransız Kalın

Amerikalı gazeteci Pamela Druckerman Paris’te yaşadığı sırada bebek sahibi olduğunda bebeğini bir Fransız gibi yetiştirmeyi düşünmüyordu. Ancak Fransız bebeklerin daha iki-üç aylıkken gece boyu deliksiz uyuduğunu, haşlanmış sebzelere bayıldıklarını ve ebeveynleri keyifle kahvelerini yudumlarken bir kenarda sakince kendi başlarına oynayabildiklerini görünce fikri değişti. Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında bulunan bu kitapta, Fransız usulü ebeveynliğin sırrını keşfeden Amerikan bir anne bunu okurlara anlatıyor.

Doğan Cüceloğlu’nun “kendine yolculuk” yapanlara önerdiği kitaplar

KitapKitap

6. Hasta Toplumlar

Bu kitap birçok antropoloğun toplumların doğuştan iyi adapte olmuş sistemler olduğu inancına çok etkili bir meydan okumadır. Ayrıca görecilikle ilgili diğer toplumların hasta olarak asla tanımlanamayacağı efsanesinin yanlış olduğunu ispatlamaktadır. Profesyonel antropologların yanı sıra üniversite öğrencileri tarafından da okunması gerekir.

Doğan Cüceloğlu bu kitap için şöyle demişti: “Hasta Toplumlar kitabını Türk toplumunun geleceği ile ilgilenen üniversiteli gençlerin, düşünürlerin, eğitimcilerin, siyasetçilerin, gazetecilerin okumasını isterim.”

7. Bir Sosyopatın İtirafları: Göz Önünde Saklanarak Geçen Bir Yaşam

Onlar, psikologların “antisosyal kişilik bozukluğu” dediği, bilimsel literatürde ise “başkalarının haklarını ısrarla görmezden gelme ve ihlal etme” olarak tanımlanan bir rahatsızlığa sahip, her gün karşılaştığınız ama göremediğiniz insanlar. Yani sosyopatlar! Bir Sosyopatın İtirafları, sizi bir sosyopatın zihninde yolculuğa çıkaracak. Yani onun hayata dair tüm düşünce akışını yakından izlemenizi sağlayacak. Ayrıca Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında bulunan bu kitap size “normal” kavramının ne olduğunu sorgulatacak.

8. Camdaki Kız

Bize çocukluk acılarını tekrar yaşatacak kişileri gözünden tanır, başkasına değil, ona aşık oluruz. Hayat onu kendi ellerimizle buldurur bize. Kaderimiz aslında doğduğumuz evlerde yazılır. Yine o evlerde yaralanır, o yaralarla büyür, sonunda o yaraların bizi götürdüğü yere gideriz. Ancak mutluluk her zaman o yolda değildir. Dr. Gülseren Budayıcıoğlu çok okunan Camdaki Kız kitabı için şunları söyledi:

“Bu kitapta her zamanki gibi gerçek bir yaşam hikayesi anlatacağım sizlere. Hep lüks içinde yaşamış ama kaderi daha baştan kötü yazılmış Camdaki Kız ile bir varoş çocuğunun aşk hikayesi bu.”

9. Ölümcül Hastalık Umutsuzluk

Danimarkalı filozof Kierkegaard’a göre umutsuzluk evrenseldir. Çünkü insan sonluluktan sonsuzluğa geçişi umutsuzluk yoluyla gerçekleştirir. Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında bulunan kitapta umutsuzluğun kaçınılmaz olduğunu anlatılır. Yazara göre umutsuzluk ölümcül bir hastalıktır. Kierkegaard kitapta bir dinin çevresinde yapıtlar üretir. Aynı zamanda insanların en temel sorunlarını anlatır. Daha sonra ise aniden varoluş gizeminin içine dalar.

10. Günübirlik Hayatlar

Her şeyi olmasına rağmen bir türlü mutlu olamayan bir iş adamı, sinir krizleri yaşayan bir kadın ve bir yandan insanın bu dünyadaki yerini düşünürken diğer yandan da kendi sorunlarıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom’un gerçek psikoterapi seanslarından esinlenerek yazdığı bu hikayelerde, sonsuz varoluşun çok küçük bir parçası olan günübirlik hayatlar, yani bizler anlatılıyor.

11. Normalliğin Deliliği

Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında bulunan kitapta, yazar Arno Gruen, yaşamakta olduğumuz dünyada insanı insan yapan değerlerin yok olmasına katlanamayanların “deli”, insanlığını kaybedenlerin ise “normal” olarak kabul edilmesini anlatıyor. Ayrıca normal sayılan bu insanların elinde çok yıkıcı bir güç olduğunu belirtiyor.

Doğan Cüceloğlu’nun biyografi ve anı üzerine önerdiği kitaplar

Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplarDoğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar

12. Bir Türk Ailesinin Öyküsü

Bir Türk Ailesinin Öyküsü, Osmanlı’nın çöküşün eşiğindeki son günlerinden 1. Dünya Savaşı’nın zorluğuna uzanan bir hikayeyi yansıtıyor. Kitapta zengin bir ailenin yavaş yavaş yoksullaşması, bir arada kalmaya çalışmaları ile delilik ve mantık çarpıcı bir şekilde anlatılıyor. Yazar İrfan Orga kitapta bir yandan kendi hikayesini anlatırken diğer yandan da koca bir devrin hikayesine ışık tutuyor.

13. Şu Çılgın Türkler

Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında bulunan Şu Çılgın Türkler, dünyadaki en kutsal savaşlardan birinin hikayesini anlatıyor. Kitap 1914-1920 yılları arasında yaşananları özetleyen geniş bir giriş ile başlıyor. Daha sonra Kurtuluş Savaşı yılları ile devam ediyor. Kitabın sonu ise Atatürk’ün Bursa’da öğretmenlere yaptığı konuşmaya yer veriyor.

14. Kör Uçuş

Kitap, yaşama sevincini hiç kaybetmeyen ve mücadele etmekten yorulmayan 83 yıllık yaşamın hikayesini konu alıyor. 11 yaşındayken görme yeteneğini kaybeden eğitimci ve yazar Gültekin Aygan’ın engel tanımayan azmi ve yaşam mücadelesinin öyküsü, tüm okurlara bir şeyler katmayı başarıyor.

Doğan Cüceloğlu’nun evlilik ve ilişkiler üzerine önerdiği kitaplar

KitapKitap

15. Bağırmayan Karı Koca Olmak: Sakinleşmek, Büyümek ve Yakınlaşmak

Bağırmayan Karı Koca Olmak özünüze ulaşıp içtenlikle kendinizi ifade ederek kalıcı bağlar kurmanın yollarını anlatıyor. Ayrıca Hal Edward Runkel ve Jenny Runkel mutlu evliliğin sırlarını ya da eşinizi mutlu edecek on adımı sıralamıyor. Aksine, kendinize odaklanarak, eşinizin nasıl olmasını istiyorsanız öncelikle kendiniz öyle olarak hep hayalini kurduğunuz o mükemmel ilişkiye sahip olabileceğinizi savunuyorlar. Önerileri uyguladığınızda sadece romantik ilişkilerinizde değil, tüm ilişkilerinizde kalıcı iyileşme sağlayacaksınız.

16. Bir İlişki 50 Günde Nasıl Kurtulur?

Yazar kitapta, bitmek üzere olan ilişkilerin bir evlilik danışmanının desteğiyle düzelme ve toparlanma hikayesini anlatıyor. Roman tadı veren bu kitap, birlikte yaşayan kişilerin birbirlerinin duygularını anlamasını sağlıyor. Ayrıca nasıl iyi bir eş ve iyi bir ebeveynin olunacağını anlatıyor.

17. Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi

Evli çiftlerin alışkanlıklarını bilimsel olarak analiz eden psikolog Gottman, gerçek sorunları olan eşler üzerinde denediği ve sınadığı yedi ilkesini şöyle sıralıyor:

  • Eşinize yeniden saygı ve şefkat gösterebilmek için sevgi haritalarınızı genişletin.
  • Aşık olma nedeninizi kendinize hatırlatmak için birbirinize karşı sevgi ve hayranlığınızı geliştirin.
  • Sorunlarınız olduğunda kaçmak yerine birbirinize yakınlaşın.
  • Eşinizin sizi etkilemesine izin verin.
  • Çözülebilir sorunlarınızı çözün
  • Kilitlenmenin üstesinden gelin
  • Son olarak ortak anlam yaratın.

Doğan Cüceloğlu’nun felsefe üzerine önerdiği kitaplar

Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplarDoğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar

18. Hay Bin Yakzan

Hem İslam Doğu edebiyatında hem de tüm dünyada büyük bir yeri olan bu eser, her türlü dış etkiden uzak bir adadaki yalnız bir çocuğun hakikati arayış yolculuğunu anlatıyor. Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında bulunan Hay Bin Yakzan, Jean-Jacques Rousseau’nun Émile’ine, Thomas More’un Ütopya’sına, Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe’suna ilham kaynağı olmuştur.

19. Sofie’nin Dünyası

Norveçli yazar Jostein Gaarder tarafından 1991 yılında yazılan kitap, birçok farklı dile çevrildi ve 30 milyondan fazla sattı. Kitabın konusu ise şöyle:

Sofie, bir gün posta kutusunda “Kimsin sen?” yazılı bir kart bulur. Daha sonra bununla hareket ederek felsefe tarihinde yanıtlanmış tüm sorulara cevap bulur. Romanın sonunda aslında Lübnan’daki bir BM taburunda görevli olan bir binbaşının, kızına doğum günü hediyesi olarak yazdığı bir romanın parçası olmasını anlamasıyla biter. Jostein Gaarder’in felsefe alanında yazdığı bu kitap insanı kendi içine çekerek edebiyat tarihinde hakkı olan yeri almaktadır. Roman içinde roman denilebilecek kitap, her yaştan insanı kendi içine çekebilecek türden bir başyapıttır.

Doğan Cüceloğlu’nun dünya edebiyatı, öğretmenler ve şiir üzerine önerdiği kitaplar

KitapKitap

20. Ayşe ve Ailesi Sınava Hazırlanıyor

Ülkemizde, eğitim sisteminin farklı düzeylerindeki okulların giriş sınavları için yapılan “yarış” birçok açıdan yıpratıcıdır. Bir yanda ailelerin altına girdiği maddi ve manevi yük, diğer yanda çok küçük yaşlara kadar inen “yarışmacılar”ın karşı karşıya kaldığı acımasız psikolojik darbeler… Çoğu ebeveyn ve çocuklar yalpalayarak, darbe alarak bu koşuşturmanın içine girerler. Doğan Cüceloğlu önerdiği kitaplar arasında bulunan bu kitapta, yazar A. Kadir Özer, öğrencilerin yaşadığı kaygının bilgi düzeyini etkileyerek onları yıprattığını ve bunun nasıl önleneceğini anlatıyor.

21. Işıkla Yazılsın Sonsuza Adım

Bu harika kitap, tarihin ateşinde yanan kahramanların günümüzden geçmişe dek uzanan kozmik bir çizgide gelişen olağanüstü serüvenini anlatıyor. Ayrıca Mimar Sinan’ın zihnine girmemize olanak veren bu romanda okurları, umarsız bir aşk ve şaşırtıcı bir son bekliyor. Işıkla Yazılsın Sonsuza Adım romanı, Doğan Cüceloğlu’nun dünya edebiyatından önerdiği kitaplar arasında yer alıyor.

22. Eksik Şiir

Kitapta, Sezen Aksu’nun 1975-2006 arasında yazdığı 400’ün üzerindeki şarkı sözünden 197 tanesi yer alıyor. Eksik Şiir’de çok iyi hatırladığınız ve sürekli mırıldandığınız şarkı sözleri ile karşılaşacaksınız. Ancak muhtemelen hiç bilmediğiniz şarkı sözlerini de göreceksiniz.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir