İlâhi Atalet

Korkaklar dünyasında bir gün, ‘ayrı dünyaların insanlarıyız biz’ cümlesinin, ‘iki kulak arasındaki beyinlere’ usulca nüfuz etmesinden muzdarip olan ahali, dönemin âlim zatı Ali Haydar Efendiye koşmuş hemen:

“Neden ‘ayrı dünyaların insanlarıyız biz’ cümlesi, ortalıkta çokça salınmaya başladı ey Efendi Hazretleri?” diye sormuşlar.

Efendi hazretleri:

“ Aynı masmavi çatıyı mesken ettiklerini bilmiyor çünkü insanlar, aynı yıldızları seyre daldıklarının farkında değiller; üstelik ‘aynı insanlığı tükettiklerinden de bihaberler’… Tanımayı bekliyorlar… Tanışmayı bekliyorlar… Ama kendilerini tanıtmakta atıl kalıyorlar. Atıl kaldıklarını örtbas etmek adına da,   “Bekledim, bekledim… Ama gelmeyen sendin” cümlesini ıslatıyorlar dudaklarında nefes nefes, soluk soluk.

Bekleyen inisiyatiften yoksundur çünkü… Ne vazgeçendir o, ne de harekete geçen. Kimse, bekleyene suç duyurusunda bulunamaz mesela, elde suç teşkil eden herhangi bir unsur yoktur çünkü .‘Evet, hiçbir hata yapmamıştır bekleyen, hatta yapamamıştır, çünkü o hiçbir şey yapmamıştır, yapmaya da çalışmamıştır’.

Beklemek, işte sırf bu sebeple; atıl kalmanın sözcükler diyarındaki nispeten sevimli halidir. Atıl kalmak da beklemek de aynı kapıya açılan farklı dehlizlerden ibarettir oysa… Hatta ikisi de herhangi bir kapıya ulaşamayan farklı iki hol. Sularını denize ulaştıramayan kısır birer nehir…

“Bekledim, bekledim… Ama gelmeyen sendin”

Bu tümceyi iki dudağı arasından pervasızca döküveren kişinin, aynı tınıyı başkalarından işitme ihtimali de çok yüksektir. Nitekim beklemek ve beklediğini belirtmekle tükenmektedir birçok insanın ömrü. Birbirlerinin ruhuna sızmak adına, biri diğerini beklemektedir, diğeri de birini… İşte bu sebeple, “AA!  ‘Sen’de ne kadar çok ‘ben’ varmış!’ sevincini bölüşmek yerine;  ‘Kahretsin, ayrı dünyaların insanlarıyız biz’ hüznüne kapanmaktadır insanoğlu…

Beklemek, sözcüğünü bu yüzden üst rütbelere terfi yerine; hayatından tasfiye etmelidir insanoğlu…

“Ya beklemekten vazgeçmeli,

Ya da harekete geçmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir