Gizem Romanları: Son Sayfaya Kadar Merakınızı Zirvede Tutacak Gizem Dolu 22 Roman

Gizem Romanları: Son Sayfaya Kadar Merakınızı Zirvede Tutacak Gizem Dolu 22 Roman

Bir kitaba başlamak yeni bir yolculuğa çıkmak gibidir. Her sayfa sizi yepyeni ve merak dolu maceralara götürür. Peki sayfaları çevirdikçe merakınızı daha da körükleyecek romanlar hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? İşte bilmek isteyeceğiniz tüm detaylar bu yazımızda! Gizemli bir yolculuğun içinde olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceğiniz birbirinden keyifli gizem romanları ve daha fazlasını sizin için listeledik. Bakalım Ejderha Dövmeli Kız’dan, Portobello Cadısı’na uzanan bu yolculukta sizi neler bekliyor…

Gizem romanlarından söz açılmışken kehanetlerin gerçekleştiği kitaplarda ilginizi çekebilir diye düşündük. Geçmişte yazdığınız kitabın sayfalarının gelecekte tek tek canlandığını hayal edin. Siz de bu kitaplar ve içinde gerçekleşen kehanetler hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Titanik’in Batışından Atom Bombalarına: Geleceği Öngören 9 Kitap ve Yazarları içeriğimize göz atabilirsiniz.

1. Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson

Gizem romanları listemize Stieg Larsson’un kaleminden çıkan Ejderha Dövmeli Kız ile başlıyoruz. Yazarın Milenyum üçlemesinin ilk kitabı niteliğinde olan Ejderha Dövmeli Kız, gizem romanları kategorisinin olmazsa olmaz kitaplarından biri. Peki kitap ne anlatıyor? Kısaca bahsetmek gerekirse; gazeteci Mikael Blomkvist ülkenin önde gelen sanayicilerinden biri tarafından görüşmeye davet edilir. Görüşmede sanayici Blomkvist’ten 36 yıl önce kaybolan ve asla bulunamayan yeğeninin gizemini çözmesini ister. Blomkvist bu gizemi çözmek için harekete geçerken hacker olan Lisbeth Salander’in de desteğini alır. Kitabın Hollywood’da ve İsveç ‘de filminin çekildiğini de ekleyelim. Hatta Amerikan versiyonunda Blomkvist’e Daniel Craig , İsveç versiyonunda ise Michael Nyqvist hayat veriyor.

2. Melekler ve Şeytanlar – Dan Brown

Harvard Üniversitesi Profesörü Robert Langdon gizli örgüt Illuminati’nin hala faaliyette olup cinayetler işlediğini öğrenir ve büyük bir şaşkınlık yaşar. Başarılı bir fizikçi olan Leonarda Vetra’da bu cinayetlerden birine kurban gitmiş, yaşamına korkunç bir şekilde son verilmiştir. Bilim adamının son buluşu olan güçlü ve fazlasıyla tehlikeli enerji kaynağı olan bir madde çalınmış. Yeni Papa seçiminin gerçekleşeceği gün Vatikan Şehri’nin altında gizli bir yere saklanmıştır. Langdon, Vetra’nın kızı olan Vittoria ile medeniyeti silinmekten kurtarmak amacıyla Roma sokaklarında ve kiliselerde nefes nefese koşup 400 yıllık izi sürerler. Bu yolculuk Illuminati’nin izini bulmalarına yardımcı olacak mı? Biz de bu gizemli kitabı açık uçlu bırakalım ve kitabını okuyunca bu sorunun cevabını bulabileceğinizi hatırlatalım.

3. Kayıp Kızlar –  Megan Miranda

Sevdiğiniz insanı etrafındaki tüm tehlikelerden korumak için gerçekten ne kadar ileri gidebilirsiniz? Geçmişiyle yüzleşmekten korkan ve uzaklaşmayı seçen Nic, doğup büyüdüğü, anılar biriktirdiği kasabasına geri dönmeye karar verir. Aynı zamanda ölümle pençeleşen babasıyla kopan bağlarının da tekrar eski iyi hallerine dönmesini ister. Fakat bunu gerçekleştirmek tahmin ettiğinden çok daha zor olacaktır. Nic, eski kasabası Cooley Ridge’e döner ancak kendisini onu bekleyen gizemli olayların içinde bulur. Yıllardır gördüğü kâbusları tekrar yaşamaya başlamıştır. Kaybettiği arkadaşları, sevgilileri ve ailesi devasa bir girdap olup Nic’i içine çeker ve sonu görünmeyen bir karanlığın merkezine sürükler. Nic, bu karanlık geçmişte kaybolup gitmemek için bir onu kurtaracak bir mucize aramaya karar verir.

4. Smithfield – Gregory Külliyatı

Gizem romanları listemizde bahsedeceğimiz bu kitabın asıl gizemi metinlerinde değil görsellerinde gizli diyebiliriz. Papa 9. Gregory tarafından dini hükümleri açıklamak ve anlatmak amacıyla bastırılan bu kitapta, zamanının modasını yansıtan metinlere eşlik eden kaligrafiler ve illüstrasyonlar yer alıyor. İşte ilginç kısımda tam olarak burada başlıyor. Normalde Meryem Ana, İsa ve Azizlerin yer aldığı dini külliyat sayfalarının aksine bu külliyatta kılıçla kafa kesen dev tavşanlar, kurdu idam eden kazlar ve tek boynuzlu at figürleri gibi Hristiyan öğretileriyle açık bir şekilde çelişen tasvirler göze çarpıyor. Bu metinleri araştıran din adamları ve tarihçiler, Smithfield külliyatının gizemini hâlâ anlayabilmiş ve çözebilmiş değiller.

5. Sherlock Holmes- Sir Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes kitaplarıyla tanışma fırsatınız olduysa çoğunda cinayet ve suç olmadığını bilirsiniz. Bu kitaplarda var olan yegane şey gizemdir. Kitabın bazı baskılarında geçen ismiyle Sherlock Holmes’un Maceraları, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan on iki Sherlock Holmes hikâyesinin bir araya getirildiği kitap olarak biliniyor. Buradaki diğer öyküler de bir gizem oyunuyla çıkar okuyucunun karşısına. Anlatımdaki dikkat çeken sadelik, konuların orijinalliği ve olayların çözümünün akla uygunluğu mükemmel bir şekilde işlenmiştir. Sherlock dizisi ile de ekranlarda popülaritesini devam ettirirken mutlaka okunması gereken gizem kitapları listenize mutlaka bir Sherlock Holmes kitabı eklemeyi unutmayı deriz.

6. Gülün Adı- Umberto Eco

İtalyan bilim insanı ve tarihçi Umberto Eco’nun ilk romanı niteliği taşıyan kitap, okur kitlesi ile buluştuğu 1980 yılından bugüne dünya çapında yankı uyandırmaya devam ediyor. Yazarının adını dünya edebiyatının başarılı isimleri arasına yazdıran roman, kurgusal düzleminin ötesinde devasa bir tarihe ve gizemi aydınlatıyor. Orta Çağ’ın Hristiyan toplumunu ve çeşitli oluşumlarını konu alan Gülün Adı, kurgusu ve sürükleyici akışıyla aynı zamanda polisiye ve gizem türleri arasında da dikkat çekmeyi başarıyor. Bu kitap ile macera ve gizem dolu bir okuma deneyimi yaşarken, öte yandan edebiyat ve tarih alanlarında bilmediğiniz şeyler öğrenmeniz mümkün.

7. Da Vinci Şifresi- Dan Brown

Da Vinci Şifresi piyasaya çıktığı ilk haftanın bitişinde hatrı sayılır bir başarı yakaladı. New York Times’ın ‘en çok satanlar’ listesine bir numaradan giriş yapan kitap oldukça konuşuldu. Başarısının ardından, Colombia Pictures kitabın film haklarını satın alacağını açıkladı. Kitabın konusuna gelecek olursak; Harvard Üniversitesi profesörü Robert Langdon, Paris’te iş gezisindeyken, Louvre’un yaşlı müdürünün ölü bulunduğunu haber alır. Langdon ve yetenekli kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin çevresindeki izleri takip ederek bu esrarengiz olayın perde arkasını aralamaya başlarlar. Bir süre sonra buldukları ipuçlarının onları Da Vinci’nin tablosuna götürdüğünü farkederlerse. Bu sır herkesin görebileceği bir yere, yani Leonardo da Vinci’nin ünlü eseri, Mona Lisa tablosunun içine gizlenmiştir. Sır aydınlatılmaya çalışılırken macera kaldığı yerden devam eder.

8. Trendeki Kız – Paula Hawkins

Trendeki Kız, İngiliz roman yazarı Paula Hawkins’in 2015 tarihinde yayımlanan gerilim, gizem ve polisiye romanı. Amazon.com ve Goodreads’te 2015 yılı Ocak ayının en iyi kitabı seçilmeye hak kazanan başarılı kitap; 14 hafta boyunca 2015 New York Times Çok Satanlar Listesi’nde zirvedeki yerini korumuştur. Romanda Rachel adındaki karakterin yaşadıkları ve başından geçen olaylar anlatılıyor. Rachel eşi tarafından aldatılmış ve bu nedenle alkolik olan işsiz bir kadına dönüşmüştür. Romanda Rachel’in yolculuğuna tanık olacaksınız.

9. Rebecca – Daphne du Maurier 

Rebecca, İngiliz yazar Daphne du Maurier tarafından kaleme alınan 1938 tarihli Gotik ve gizemli bir roman örneğidir. Roman, zengin bir dulla acele bir şekilde evlenen, isimsiz genç bir kadını anlatıyor. Genç kadın sahne sanatlarıyla ve yazarlıkla ilgilenen bir ailenin kızı. Kitabın son sayfasına kadar okuyucuda şaşkınlık duygusu stabil kalıyor. Bu evlilikte değişmeyen bir şey varsa, ölümüne rağmen tüm mekana izlerini bırakan ve hayatlarına musallat olan ilk eş Rebecca’nın anısı. Yeni evlenen genç kadının hem kendisinin hem de ailesinin başından geçen gizemli olayları takip ederken kafanız biraz karışabilir şimdiden söyleyelim.

10. Kuzuların Sessizliği – Thomas Harris

Buffalo Bill takma adıyla tanınan bir seri katil kadınların peşine düşmektedir. Katilin belli bir amacı vardır. Ancak cesetler farklı eyaletlerde bulunduğu için kimse bunu anlayamaz. FBI Akademisi’nde genç bir öğrenci olan Clarice Starling, büronun davranış bilimlerinde bulunan Jack Crawford tarafından çağırılınca oldukça şaşırır. Görevi, zeki bir psikiyatr ve aynı zamanda korkunç bir katil olan biriyle görüşmektir. Bu kişi Baltimore Akıl Hastanesi’nde tutulan ve kriminal cinnet vakasıyla yakından izlenen Dr. Hannibal Lecter’dan başkası değildir. Zeki ve oldukça çekici bir kadın olan Starling, kendini Lecter gibi keskin zekâlı biriyle enteresan ve yoğun bir ilişki içinde bulunca adeta sarsılır. Adamın, Buffalo Bill ve genç kadının bizzat kendisi hakkındaki şifreli ipuçları; Starling’i son derece sürükleyici ve ürpertici bir araştırmaya doğru sürükler. Büyük bir yaratıcılık ve ustalıkla yazılan Kuzuların Sessizliği romanı bir gerilim ve gizem klasiği olarak listemizde yerini alıyor.

11. Nil’de Ölüm – Agatha Christie

Gizem romanları listemize Agatha Christie’nin kaleminden çıkan Nil’de Ölüm ile devam ediyoruz. Dilerseniz romanın içeriğine bir göz atalım. Linnet Ridgeway genç, alımlı ve oldukça zengin bir kadındır. Ancak hayatının en büyük hatasını yapar ve arkadaşının nişanlısını baştan çıkarır. Balayı için gittikleri Mısır, kahramanlarımızın bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcı olacaktır. Linnet ve kocası, Nil Nehri’nde çıktıkları sakin bir tekne gezisinde ünlü dedektif Hercule Poirot ile tanışırlar. Huzur dolu ve keyifli bir gezi olmasına rağmen Poirot’nun içinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğuna dair büyük bir sıkıntı vardır. Olaylar, gizem ve entrika arasında ilerler.

12. On Küçük Zenci – Agatha Christie

Aynı yazarın bir başka kitabı olan On Küçük Zenci’de gizem romanları listemizde yerini alıyor. Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişilik bir ekip, Zenci Adası’nda bulunan ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden insanları bir sürpriz beklemektedir, gizemli malikanenin ev sahibi ortalarda yoktur. Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka ellerinde hiçbir şey olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır. Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine açıkça anlatırlar. Sırlar anlatıldıkça konuklar teker teker ölmeye başlarlar. Gizem dolu kitaplara ilginiz varsa bu kitaba mutlaka bir şans verin deriz.

13. Baskerville’lerin Köpeği – Sir Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle’un Baskerville’lerin Köpeği adlı eseri ilk olarak 1901 ve 1902 tarihleri arasında The Strand dergisinde yayınlandı. Eserde adı geçen terim; ani ve şiddetli korku nedeniyle ölümle sonuçlanan kalp krizi vakalarını tanımlayan “Baskerville etkisi” adıyla tıp literatürüne girmiş durumda. Olaylar mekan olarak İngiltere, Dartmoor’da geçiyor. Soylu Charles Baskerville’in ani ölümüyle tekrar canlanan bir lanetli aile efsanesiyle tanıştıran bir yolculuğa çıkarıyor kitap sizi. Kitapta yer alan gizemli mekanlar, son sayfaya kadar okuyucunun merakını hat safhada tutmayı başarıyor. Bu mekanlar arasında bozkırlar, bataklıklar ve kasvetli bir köşk ortamı da bulunuyor.

14. Beyazlı Kadın – Wilkie Collins

İngiliz edebiyatının ilk “gotik” romanı olma niteliğiyle gizem ve gerilim romanlarının ilki sayılan Beyazlı Kadın’ı Wilkie Collins 19. yy. ortalarında kaleme aldı. Romanın hiç kaybolmayan popülerliği, konusundaki heyecan ve gizem kadar, temelinde etkileyici ve güzel bir aşk öyküsü anlatması. Bu romanda aşk ve gizem ögeleri birbirini tamamlıyor. Wilkie Collins öyküyü, farklı insanların ağzından anlatarak okuyucuyu heyecanlı bir maceraya sürüklüyor. Roman, gizem ve gerilim türünün en ünlü yapıtlarından biri.

15. Hollanda’da Bir Cinayet – Georges Simenon

Maigret bir mayıs öğleden sonrası Delfzijl’e geldiğinde, kendisini Hollanda’nın kuzey ucundaki bu küçük kasabaya çağıran olay hakkında sıradan bilgilerden başka bir şey bilmemektedir. Nancy Üniversitesi’nde profesör olan Jean Duclos kuzey ülkelerinde bir konferans turundadır. Delfzijl Denizcilik Okulu’nda öğretmenlik yapan Mösyö Popinga’nın konuğu olarak bu konferansta yer alır. Oysa Mösyö Popinga öldürülmüştür ve Fransız profesör resmen suçlanmamakla birlikte, yine de kendisinden kasabadan ayrılmaması ve gerekli makamlar tarafından arandığında hazır bulunması söylenmiştir. Olaylar Maigret ve bu gizemli durum etrafında şekillenir.

16. Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez’in 1981’de yayımlanan yedinci romanı olan Kırmızı Pazartesi aslında bir namus cinayetini konu alıyor. Kırmızı Pazartesi, işleneceği herkes tarafından bilinen ve engel olmak için kimsenin hiçbir şey yapmadığı bir namus cinayeti öyküsü. Hem Kolombiya’da, hem de dünyanın dört bir yanında yayımlandığında sarsıcı etkileri olan bir roman. Usta yazar Marquez, çocukluğunu geçirdiği kasabada yıllar önce yaşanan bir cinayet olayını okuyucuya aktarıyor. Romanın kahramanı Santiago Nasar’ın öldürüleceğini daha ilk satırlardan anlamak mümkün. Kırmızı Pazartesi, yalnızca bir cinayetin arka perdesini değil, bir halkın ortak davranış biçimlerinin resmini de çizen bir eser. Gizem romanları listesinde yer alıyor ancak gizemin içindeki gerçekliği aktarmayı amaçlıyor. Böylece, sonuna dek ilgiyle okuyacağınız bu kısa ve klasikleşen roman, bir toplumsal analiz niteliği de gösteriyor.

17. Körlük – Jose Saramago

‘Körlük’, 1998 yılı ‘Nobel Edebiyat Ödülü’ sahibi Portekizli yazar Jose Saramago’nun son zamanlarda yazdığı en etkileyici kitaplardan biri. Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken aniden körleşiyor. Bu körlük, başvurduğu doktora da bulaşır. Ardından yaşanan körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılmaya başlar. İlginç olan ise bu körlük öldürücü olmasa da tüm ahlâki değerleri yok etmeye başlar. Toplum, görmeyen bu gözlerle cinayetlere ve tecavüzlere tanık olur. Ayakta kalabilenlerse sdece güçlü olanlardır. Koca şehirde körlükten kurtulan tek kişi vardır, göz doktorunun karısı. Portekiz’in en önemli kalemlerinden olan Jose Saramago, bu çarpıcı romanında körlük olgusunu bir metafor olarak başarılı bir şekilde kullanıyor. Basit imgelere, sıradan söz gruplarına başvurmadan, yoğun bir anlatımla, asıl anlatmak istediğini aktarmayı başarıyor. Çağdaş dünya edebiyatının ünlü ismi Jose Saramago’nun, gizem içerisinde gerçeği muazzam bir şekilde ortaya çıkardığı eserlerini okumanızı tavsiye ediyoruz.

18. Morgue Sokağı Cinayeti – Edgar Allan Poe

Bugün dedektiflik romanlarının öncü isimlerinden biri olarak anılan Edgar Allan Poe’nun değeri yaşadığı dönemde pek anlaşılmasa da o, sonrasında pek çok edebi ismi etkilemeyi başardı. Morgue Sokağı Cinayeleri’nde yarattığı C. Auguste Dupin karakteriyle de polisiye ve gizem türünde adından söz ettiriyor. Hatta bu karakterle Arthur Conan Doyle’un yarattığı dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes’a dahi ilham olmuştur. Gizem romanları arasında yer alan eser, Paris’te hayalî bir sokak olan Rue Morgue’da yaşayan Madame L’Espanaye ve kızının esrarengiz biçimde öldürülmelerini konu alır. Gazetelere göre kadının boynu neredeyse tamamen kesilmiş ve başı gövdesine ufak bir deri parçasıyla bağlı olarak bırakılmıştır. Gizemli olaylar roman boyunca devam eder.

“İnsan çelişkiyi ancak kendi kalbine dönerek çözebilir.”

19. Dünyanın Merkezine Yolculuk – Jules Verne

Gizem romanları listemize oldukça keyifli bir kitap ile devam ediyoruz. Dünyanın Merkezine Yolculuk, Jules Verne’in en ünlü eserlerinden biri. Profesör Liedenbrock, el yazması oldukça eski bir kitabın içinde şifreli bir not bulunca çok heyecanlanır. Bu not bir kâşife aittir ve dünyanın merkezine yapılan bir yolculuğa işaret eder. Profesör ve yeğeni Axel, kâşifin izini sürmeye başladıklarında kendilerini akıl almaz ve oldukça gizemli olayların içinde bulurlar. Macera sayfaları çevirdikçe tüm heyecanı ve gizemiyle devam eder.

20. Olasılıksız – Adam Fawer

Dünya gizemli bir yer. İnsanoğlunun hayata dair bir çok sorusu vardır ve bu sorulara yine yüzlerce cevap verilebilir. Ancak yaşamda açıklanamayan bir çok olasılık da vardır. Aklınızdan geçen insan ile birden bire karşılaşmanız, birileri şans oyunlarını kazanırken sizin kaybetmeniz, bir şey yaparken içinizden bir hissin size ne yapacağınızı hatırlatması örnek olarak verilebilir. Adam Fawer’in Olasılıksız romanı içinde tüm bu soruların cevabını barındırıyor. Hayatta şans yada olasılık olarak adlandırdığımız yaşanmışlıkları bilim, felsefe ve gerçeklik ile karşılaştırıp size yaşamı anlatan bir kitap.

21. Mısır Ölüler Kitabı – Peter le Page Renouf 

Şimdi bahsedeceğimiz kitap okuyucusuna farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen oldukça gizemli ve sırlarla dolu bir eser. Mısır Ölüler Kitabı, Antik Mısır cenazelerinde okunan metinleri içeren bir eser ve asıl adı Günden Dışarı Gidenler anlamına gelen Ra nu pert em hru. Kitabın, Alman bilim insanı Richard Lepsius tarafından 1842’de bu metinlerin bazı kısımlarının bir araya getirilerek oluşturulduğu biliniyor. “Ölüler Kitabı” çok büyük ve çok derin sırlardan bahsediyor. 1758’de Cyprianus, “derinliğine ulaşılamayan gerçek kutsallığı bu kitapla tanıdım” ifadelerini kullanıyor.

22. Portobello Cadısı – Paulo Coelho

Esrarengiz bir kadının öyküsünü anlatan Portobello Cadısı ile gizemli romanlar listemizi tamamlıyoruz. Paulo Coelho’nun romanı olan Portobello Cadısı`nda birçok gizemli sorunun yanıtı aranıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan ya da hiç tanımayan yakınlarının ağzından anlatıyor.

Athena’nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.

Kaynak: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir