Gerçek Kişilerden İlham Alınarak Oluşturulan 16 Kitap Karakteri

Gerçek Kişilerden İlham Alınarak Oluşturulan 16 Kitap Karakteri

Sanat deyince akla, film, kitap, müzik ve heykel geliyor. Bunların hepsi birer sanat eseri. Özellikle filmler ya da kitaplar büyük oranda gerçek hayattan ilham alınarak yazılıyor. Sanatçılar, gündelik yaşamdan ya da başkalarının hayatlarından ilham alabiliyorlar. Her şey ilham kaynağı olabilir, hatta sevdiğimiz romanların farklı bir yönünü keşfetmek için bilmemiz gereken gerçekten korkutucu hikayeler bile olabilir. Biz de sizler için gerçek insanlardan ilham alınarak oluşturulan 16 kitap karakterini yazdık. İşte gerçek kitap karakterleri…

1. John Silver / Define Adası

kitap karakterleri
Robert Louis Stevenson en ünlü romanı olan Define Adası’nda Jphn Silver karakteri gerçek bir kişiden ilham alınarak yazıldı. John Silver, İngiliz bir şair olan ve çocukluk çağında bir hastalık sonucunda sol bacağının dizden aşağısını kaybeden William Ernest Henley’den esinlenildi. Tüm hayatı boyunca bir koltuk değneği ile yürümek zorunda kalan Henley, Robert Louis Stevenson’a John Silver karakteri için ilham verdi.

Stevenson Henley’e yazdığı bir mektupta şu ifadeleri kullandı; “Şimdi bir itirafta bulunacağım; Long John Silver tamamen senden alındı. ”

2. Margarita Gautier / Kamelyalı Kadın

kitap karakterleri
Alexandre Dumas Fils tarafından yazılan bu kitapta Kamelyalı Kadın karakterine ilham veren kişi Marie Duplessis. Duplessis 1800’lerde Paris’te güzelliğiyle herkesi büyüleyen bir kadındı. Tüberküloz nedeniyle güçlü kokulara karşı zayıftı bu nedenle de neredeyse hiç kokusu olmadığı için kamelyalara karşı bir sevgi geliştirdi. Kamelyalı kadındaki Margarita Gautier gerçek kitap karakterleri arasında yer alıyor.

3. Daisy Buchanan / Muhteşem Gatsby

kitap karakterleri
F. Scott Fitzgerald tarafından yazılan bu roman beyaz perdede de kendine yer buldu. Daisy Buchanan karakteri ise Ginevra King isimli bir kadına dayanıyor. Chicago’da zengin bir ailede doğan King 18 yaşında Francis Scott Fitzgerald ile tanıştı. Birbirlerini hemen sevdiler ve ilişkileri 2 yıl sürdü. Ancak Ginevra babasının ortaklarından birinin oğluyla evlendi ve bunu Francis’e bir mektupla anlattı.

4. Van Helsing / Dracula

kitap karakterleri
Bram Stoker tarafından yazılan bu romanda Van Helsing vampir avcısı bir karakter. Bu karakterin Hollandalı bir doktor olan ve Kutsal Roma İmparatoriçesi Maria Theresa’nın kişisel doktoru olan Gerard van Swieten’dan ilham aldığı düşünülüyor. Gerard van Swieten, bir çok reform yaptı ve zamanın en gelişmiş doktor öğretim sistemini, bir botanik bahçesini ve bir kimyasal laboratuvarı yarattı. Ayrıca Gerard tamamen batıl inançlara karşıydı ve Avusturya Balkanlar’ın bir kısmını ilhak ettiğinde, yerel halkın bahsettiği “vampir saldırılarını” araştırmak için kişisel olarak Moravya’ya gitti. Bu geziden sonra van Swieten, tüm vakaları bilimsel bir bakış açısıyla açıkladığı ve vampir olmadığını kanıtladığı bir rapor yazdı. Diğer doktorlar onu destekledi ve imparatoriçe vampir olduğu düşünülen insanların öldürülmesini resmen yasakladı.

5. Treebeard / Yüzüklerin Efendisi


Clive Staples Lewis, harika bir konuşmacıydı. Sesi oldukça gürdü. Lewis ders verirken, insanlar onu kapalı kapılar ardında bile duyabiliyordu. Tolkien ise Yüzüklerin Efendisi romanında Orta Dünya’daki Ent’i böyle bir sesle tasvir etti.

6. Santiago / Yaşlı Adam ve Deniz

kitap karakterleri
Gregorio Fuentes, Yaşlı Adam ve Deniz’in ilk ortaya çıkışından 24 yıl önce 1928’de Ernest Hemingway ile tanıştı. Gregorio yazar gemisinin kaptanı oldu, Hemingway için yemek yaptı, birçok kez onunla balık tutmaya gitti ve II.Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltılarını takip etti. Bu nedenle, Gregorio’nun hikayesinin Hemingway’e birçok ödül alan karakterini yaratmada ilham verdiği düşünülüyor.

7. Tenten / Tenten’in Maceraları


Jules Verne’in 100. doğum gününde 1928 yılında Danimarka gazetesi Politiken, gençler arasında bir yarışma başlattı. Yarışmanın galibi dünyayı dolaşmak için bir şans elde edecek ve gazete bunun için ödeme yapacaktı. Kazananın 46 gün içinde bunu yapması gerekiyordu. Ulaştırma araçları uçaklar dışında herhangi bir şey olabilirdi. Yüzlerce katılımcı arasından Palle Huld adında 15 yaşında bir çocuk seçildi. Geziyi 44 günde tamamladı ve 20.000 kişi Kopenhag’a onu selamlamak için geldi. Gezi sırasında Palle, Almanya, İngiltere, Polonya, SSCB, Çin, Kore, Japonya ve Kanada’yı ziyaret etti. Hergé’nin Tenten hakkındaki çizgi romanı ise Palle’nin gezisinden sonraki yılda yayınlandı. Tenten tıpkı prototipi gibi, dünyayı dolaştı ve farklı maceralar yaşadı. Palle ve Tenten çok benzer görünüyor. Tenten gerçek kitap karakterleri arasında

8. Lisbeth Salander / Ejderha Dövmeli Kız

kitap karakterleri
İsveçli yazar Stig Larsson, meslektaşı Astrid Lindgren’in karakterlerinden ilham aldığını açıkça söyledi. Ejderha Dövmeli Kız’ın baş karakteri Lisbeth Salander ise Lingder’in Pippi Longstocking karakterinin büyümüş hali.

9. Ichabod Crane / The Legend of Sleepy Hollow


1812 Savaşı sırasında Yazar Washington Irving, New York Valisi Daniel Tompkins’e hizmet etti ve keşiflerinden birinde Ichabod Crane ile tanıştı. Yazar, The Legend of Sleepy Hollow romanında karakterin yalnıza kişiliğini aldı. Karakterin kişilik özelliklerini ise 1809’da birkaç ay boyunca birlikte yaşadığı New York’un kırsal kesiminde bir Okul Müdürü olan Jesse Merwin’den aldı.

10. Captain Quint / Jaws


Peter Benchley Jaws’ı yazmadan önce uzun süre boyunca bir köpekbalığı roman fikri üzerinde çalışıyordu. Ancak ok iyi bir hikaye olması gerekiyordu. 1964’te bir atılım yaptı. O zamanlar Amerikan gazeteleri, birkaç köpekbalığı yakalamayı başaran inanılmaz derecede şanslı bir balıkçı Frank Mundus hakkında yazıyordu. Bunlardan biri 2 tondan fazla ağırlıktaydı. Peter Benchley, Mundus ile tanıştı ve onunla balık tutmaya gitti. Daha sonra Frank ve Peter köpekbalıklarını korumaya başladılar. Jaws romanında Captain Quint karakteri ise Frank Mundus’tan ilham alındı.

11. Dolores / Lolita


Romanın ana karakteri için olası prototiplerden biri 11 yaşındaki Floransa Sally Horner olabilir. 1948’de genç Amerikalı kız, uzun süre onunla ülkeyi dolaşan 50 yaşındaki bir adam tarafından kaçırıldı. Romanda ise bu konuya bir atıfta bulunularak şu cümleye yer veriliyor; “50 yaşındaki bir tamirci olan Frank Lasalle’nin 1948’de on bir yaşındaki Sally Horner’a yaptığı şeyi Dolly’e yaptın mı? ”

12. The Snow Queen ( Kar Kraliçesi)

kitap karakterleri
Kar Kraliçesi’nin opera sanatçısı Jenny Lind’den ilham alındığı düşünülüyor. Yazar ona aşıktı ama Jenny Lind onu sevmiyordu. 1840’ta tanıştılar ve arkadaş oldular. Ancak, kadın bu arkadaşlık için romantik bir gelecek görmedi.

13. Ebenezer Scrooge / Bir Noel Şarkısı


Charles Dickens’ın 1843 yılında yazdığı romanın karakterlerinden biri olan Ebenezer Scrooge, günümüzde çok tanınmış bir çizgi film karakteri. Bu karakterin ilham alındığı kişi ise 18. yüzyılda yaşamış ve cimriliği ile ünlü politikacı John Elwes’di.Elwes çok zengin olmasına rağmen cimriliği nedeniyle oldukça sade bir hayat sürüyordu. Hakkındaki söylentiler o kadar çoktu ki, para ödememek için çürümüş domatesleri yediği, bunlardan sadece biriyidi.

14. Sherlock Holmes


Yıllardır filmlere dizilere konu olan Sherlock Holmes, aslında Sir Arthur Conan Doyle’un üniversitede tıp okurken tanıdığı Profesör Dr. Joseph Bell’den esinlenerek oluşturulmuş bir karakter. 19. yüzyılda İskoçya Edinburg Üniversitesi’nde Tıp bölümünde dersler veren Profesör Dr. Joseph Bell, yazarın söylediğine göre tıpkı Sherlock Holmes gibi çok zeki ve insanları bir bakışta tanıyan bir yeteneğe sahipti.

15. Huckleberry Finn / Huckleberry Finn’in Maceraları

kitap karakterleri
Mark Twain yazdığı bu otobiyografik romanda Huckleberry Fin Twain’in çocukluk arkadaşından esinlenerek oluşturuldu. Twain Huckleberry Finn’in aslında çocukluk arkadaşı Tom Blankenship olduğunu söylemişti. Twain’in bu kitabı yayınlamasından 2 yıl sonra Tom yaşamını yitirdi.

16. Aylin / Adı Aylin


Ayşe Kulin’in Adı Aylin romanı gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak oluşturuldu. Kitabın arkasında ise romanda bahsi geçen karakterlerin gerçek hayattaki kimlikleri yer alıyor. Aylin de gerçek kitap karakterleri arasında.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir