Genç Yazarların Kaleminden: Okudukça Kendinizi Kaptıracağınız En İyi 24 Wattpad Kitabı

Genç Yazarların Kaleminden: Okudukça Kendinizi Kaptıracağınız En İyi 24 Wattpad Kitabı

Tüm dünyada 60 milyondan fazla üyesi bulunan bir platformdan bahsedeceğiz. Wattpad, amatör yazarları bir araya getiren ücretsiz bir uygulama. Üstelik Türkiye dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde de oldukça popüler. Website ya da mobil uygulama üzerinden erişim sağladığınız platform aracılığıyla milyonlarca yazarın yazdığı hikayeleri okuyabiliyor ve bu hikayelere yorum yapabiliyorsunuz. Kısacası Wattpad, potansiyeli yüksek yazarlar için dünyanın dört bir yanındaki okurlara erişim imkanı sağlayan başarılı bir platform. Yayın dünyası da bu potansiyeli yüksek yazarları keşfetmekte geç kalmadı diyebiliriz. Aralarında Ephesus, Epsilon, Pegasus ve Martı Yayınları’nın da bulunduğu pek çok yayınevi, Wattpad’de keşfedilen genç yazarların kitaplarını basarak okuyucuyla buluşturuyor. Platformda yazan yazarlar arasında ilk baskıda 50 bin adet kitabı basılan yazarlar dahi bulunuyor. Üstelik bu yazarlardan bazıları henüz 18 yaşından küçük. “Wattpad’de hangi kitaplar var?” diye soracak olursanız size keyifli bir liste hazırladık. İlgiyi genç kitleye borçlu olan platformda yazılmış birbirinden ilginç Wattpad kitapları ve hikayeleri bu içeriğimizde sizi bekliyor.

1. Karantina – Beyza Alkoç

En iyi Wattpad kitapları listemizin ilk sırasında genç bir yazarın kitabı yer alıyor. Beyza Alkoç tarafından kaleme alınan “Karantina” isimli roman, Wattpad okuyucuları arasında şu sıralar oldukça popüler diyebiliriz. Yazarın genç yaşına nazaran gösterdiği başarılı performans takdire şayan. Genç yazar kitabında, sürükleyici bir maceraya kapı açıyor. Aldığı olumlu geri dönüşler sayesinde romanını keyifli bir seriye dönüştüren yazar, serinin ilk kitabı “Karantina” ile mistik bir dünyanın kapılarını aralıyor. Arkadaşlık, romantizm, gizem ve gerilim dolu kitap en iyi Watpadd kitapları arasında en dikkat çekenlerden.

2. Yabancı – Öznur Yıldırım

Öznur Yıldırım tarafından kaleme alınan Şahmeran, aynı zamanda yazarın ilk kitabı olma niteliğini taşıyor. Yabancı Şahmeran romanı ile bir anda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve oldukça geniş bir hayran kitlesine ulaşan Öznur Yıldırım serinin devamı olan yeni romanı Yabancı Veyh ile hikayeyi sürdürüyor. Öznur Yıldırım son zamanlarda çok popüler olan Wattpad ile geniş bir okur kitlesi yakalayan genç yazarlardan biri. Yazdığı Yabancı kitabı ile Wattpad’de en fazla okunanlar arasına giren genç yazar Yabancı Şahmeran ile okurlara polisiye bir hikaye sunuyor. Kitap, Doğa karakterinin etrafında şekillenen olaylardan okuyucuya kesitler sunuyor.

3. Gündönümü – İdil Elif Uzun

Wattpad kitapları yazarlarından İdil Elif Uzun tarafından kaleme alınan Gündönümü platformda en çok okunan hikayelerden biri. Ütopik bir dünyanın hanedan savaşlarını anlatan Gündönümü oldukça sürükleyici bir kitap. Genç yazarın kaleme aldığı kitap ütopik bir dünyanın hanedan savaşlarını konu alıyor. Kitapta, kuzeninin kralla nişanlandığının açıklandığı güne dek kraliçe olacağı inancıyla büyüyen Celina Woodville’in, şansını kaybetmesiyle büyük bir krallığı hırslarının esareti altına alışı anlatılıyor.

4. Alayına New York – Emine Can

Emine Can’ın kaleme aldığı Alayına Newyork Wattpad kitapları arasında en çok okunan hikayelerden bir diğeri. İnternet üzerinde yazdığı hikayelerle geniş bir hayran kitlesine ulaşan ve Alayına New York kitabını yazmaya başladığında henüz 18 yaşında olan yazar Emine Can, yazdığı Alayına New York romanı ile oldukça genç bir kitlenin kalbini fethetmeyi başardı. Alayına New York, genç bir kızın eğitim almak için gittiği şehirde hayatının aşkını bulduğu ve birçok macera yaşadığı romantik biraz da mizah içerikli bir kitap. Romantik kitaplar okumayı sevenlerin ilgiyle okuyacağı bu hikaye aynı zamanda okurları eğlenceli bir New York yolculuğuna davet ediyor. “Seni çok özledim,”  diye fısıldadı kulağıma. Ses tonu öyle bir özlem barındırıyordu ki… Hiçbir şey söylemeden ona sarılıyor, gözyaşlarıma engel olamıyordum. “Rüya olmasından korkuyorum, Max. Birazdan uyanacak olmaktan, yok olmandan korkuyorum.”

5. Kötü Çocuk – Büşra Küçük

Kitapçılarda sıklıkla gözümüze çarpan bir Wattpad kitabından bahsedeceğiz sizlere şimdi. Büşra Küçük tarafından kaleme alona Kötü Çocuk serisi de bir Wattpad hikayesi. Hatta bir Wattpad efsanesi desek yanlış olmaz. Kitap yayınlandığı günden bu yana tam 100 milyon kez okunmuş. Wattpad platformunun başarılı kitaplarından biri olan Kötü Çocuk klasik iyi kız, kötü çocuk hikayesine farklı bir bakış açısı getiriyor. Gençler için de yakından tanıyabileceği karakterler sunan kitap Ephesus Yayınları tarafından basılmış olmasına rağmen hala Wattpad uygulaması üzerinden indirilip okunabiliyor. Yazarı da oldukça genç olan kitabın genç hayran kitlesi ise oldukça fazla.

6. Bir Kavanoz Aşk – Buket Özdal

Buket Koyun tarafından kaleme alın Wattpad kitabı Bir Kavanoz Aşk iki kitaplık bir seriden oluşuyor. Buket Koyun, amatör yazarları okur kitlesiyle buluşturan hikaye paylaşma uygulaması Wattpad’de Buket Özdal takma adıyla bir aşk hikayesi paylaştı. Hikayesi 6 milyon tıklandı ve Epsilon Yayınevi’nden gelen teklifle kitabı “Bir Kavanoz Aşk” adıyla basılarak kitapçılarda yerini aldı. Kitap Hira ve Aras isimli iki karakterin aşkını okuyuca aktarıyor. ‘Bana kendimi evimde hissettiriyorsun,’ dedim. ‘Huzurlu, güvende, mutlu.’  “Seni tanımaya başladığım günden beri seni korumak o kadar zor ki… Çünkü ne zaman nereye gitsem, ne tarafa dönsem sana çarptı yüzüm. Kaçmam için hiç fırsat vermedin.  Bana git demedin. Benden hiç gitmedin. 

7. Psikopat – Mihri Mavi

Mihri Mavi tarafından kaleme alınan bir Wattpad hikayesi olan Psikopat oldukça ilgi çekici. Bir yanda lüks içinde yaşayan Buket, diğer yanda herkesin korktuğu, tehlikelidir çocuk olan Kağan baş karakterlerimiz. Buket’in yaşamı babasının iflasıyla değişir ve eski rahat günlerini İzmir’de bırakır, oldukça zorlu bir hayat yaşayacağı Ankara’ya taşınmak zorunda kalır. Buket, yeni çevresine ve liseye uyum sağlamaya çalışırken büyük bir hata yapar. Hatasının ardından her tavrıyla sorunlu biri olduğunu belli eden Kağan’ın tüm dikkatini üzerine çekmeyi başarır. İkili kendilerini imkansız bir aşkın içinde bulurken hikaye şekillenir.

8. Ejderha’nın Öfkesi – Meltem Özkaya

Wattpad kitapları

Epik fantastik hikayeler sevenler için bir Wattpad kitabı önerimiz var sırada. Meltem Özkaya’nın Ejderha’nın Öfkesi isimli eseri fantastik dünyaları sevenler için oldukça ilgi çekici bir seçenek. Tamamen fantastik bir dünya içinde geçen iktidar savaşları, ayakta kalma mücadelesi ve birbirlerine düşman kardeşlerin çatışmaları. Ejderha’nın Öfkesi sürükleyici kurgusuyla okuyucusuna başarılı bir fantastik deneyim sunuyor.

9. Paralel Odalar Teorisi – Ayşenur Nazlı

Uyumsuz karakterlerin uyumuna şahit olacağınız Paralel Odalar Teorisi en çok okunan Wattpad kitaplarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Ayşenur Nazlı tarafından yazılan hikayenin dili oldukça sade ve akıcı. Wattpad’in ilk MBTI temelli kurgusu olan Paralel Odalar Teorisi; öncesinde adını fantastik hikayesi Aurora’nın Şarkısı ile duyurmuş olan genç yazarın gençlik ve mizah türündeki ilk hikayesi. Ev arkadaşlarıyla sorun yaşadıktan sonra kalacak bir yer arayan Nihan’la, yaşadığı evin masraflarını karşılayamayan Teoman’ın çaresizlikten ötürü aynı evde yaşamalarını anlatıyor kitap. Paralel Odalar Teorisi; şu sıralar Wattpad’de rastlayabileceğiniz en başarılı mizah hikayelerinden biri diyebiliriz. Hikaye Kayseri’de geçiyor.

10. Benimle Yan – Beyza Özaydın

Wattpad kitapları

Beyza Özaydın tarafından kaleme alınan Benimle Yan, tutkulu ve cesur aşk hikayeleri sevenler için birebir. Eğer ateşte yürümeyi göze alabileceğiniz bir aşk arıyorsanız bu kitaba mutlaka göz atmalısınız. Oldukça büyük bir okur kitlesi olan ve 93 milyon okunan hikaye 2015 yılında Wattsy kazananı ilan edilmiş. Beyza Özaydın ise Wattpad yazarları arasından en çok okunanlardan biri.

11. Walker Ailesi Serisi – Seray Bilgin

Wattpad kitapları

Wattpad’in en eski hikayelerinden biri olan Sarı Bela, yayımlanmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala değerini korumayı başaran bir gençlik kitabı. Hikaye gençliğinin baharında olan Tyler ve Hailey’nin tehlikeli olmasına rağmen aşklarını sürdürmelerini konu alıyor. Walker Ailesi Serisi’nin ilk kitabı olan Sarı Bela, ikinci kitabı Walker Ailesi ile de oldukça dikkat çekiyor. Üstelik Sarı Bela’nın yazarı Seray Bilgin’in kitabı yazarken henüz 17 yaşında olduğunu hatırlatalım. Yazarın kitabı toplamda 5 milyonu aşkın okunma sayısı ile Watpadd kitapları arasında en popüler olanlardan bir tanesi.

12. Binlerce His – Ecem Altınok

Wattpad kitapları

İlk kitabı Beyaza Tutsak, Olimpos Yayınları aracılığıyla raflarla buluşan Ecem Altınok okurlarını fazla bekletmiyor ve Binlerce His adlı hikayesiyle tekrar platformla buluşuyor. Beyaza Tutsak eserine nazaran daha profesyonel biçimde kaleme alınan bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Genç yazarın eseri, Binlerce His; Çağın, Eymen ve Bade’nin öyküsünü konu alıyor.

13. Kızıl Kontes – Naime Nur Günbattı

Wattpad kitapları

Wattpad kitapları arasında yer alan Kızıl Kontes, Naime Nur Günbattı tarafından kaleme alınmış tarihi bir kurgu hikayesi. Henüz yazarın 18 yaşında kaleme aldığı hikaye İtalyan tarihini detaylarıyla aktarıyor. Caterine di Sforza’nın hikayesini akıcı bir dille işleyen genç yazar, eseriyle sağlam bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmış. Kızıl Kontes, Wattpad’de yakaladığı popülerlikten sonra yayınevlerinin de odağına girmeyi başarmış.

14. Kelebek – İrem Gizem Günyer

İzmir’de yaşayan iki kız kardeşin yazdığı Kelebek adlı hikaye Wattpad’de hatrı sayılır bir okuyucu kitlesine sahip. Wattpad kitapları arasında en çok okunan fantastik hikaye olmasının yanı sıra akıcı kurgusuyla yayınevlerinin dikkatini çekmiş. Aksiyon ve romantizmin harmanlandığı kitap okuyucuları hikayeni içine almayı başarıyor.

15. İntikamla Gelen – Jennifer Royce

Wattpad kitapları

Tarih romanları yazanlar arasında ilk akla gelen yazarlardan biri olan Jennifer Royce ile listemize devam ediyoruz. Gözlerinin Esareti adlı kitabı yayınlanan yazarın en dikkat çeken hikayelerinden biri İntikam Gelen adlı eseri. Kayla FiltzWater ve Falcon Francis Egerton çiftiyle beraber bir yolculuğa çıkacağınız, onlarla aynı duygulara şahit olacağınız eseri Wattpad okuma listenize eklemenizi öneriyoruz.

16. Yeni Dünya 1 Ametist – Meltem Özkaya

Wattpad platformunun genç yeteneklerinden biri olan Meltem Özkaya’nın kaleme aldığı Yeni Dünya Ametist, Wattpad’de en çok beğenilen ve okunan fantastik bilim kurgu kitaplarında biri. Ametist, yeni dünyayı diğer gezegenlerden ayıran farklılıkları konu alıyor. Genç yazar Meltem Özkaya dijital platformlardan başarılı hikayelerin de çıkabileceğini ve harika bilim kurgular yazılabileceğini adeta kanıtlıyor. Bilim kurgu okurlarının listesine eklemesini önerdiğimiz eserlerden biri yeni Dünya.

17. Sevgili Limon Çiçeği – Betül Güçlü

Wattpad kitapları

Ecrin, Meriç’in kaba bir adam olduğuna son derece emindir. Meriç, Ecrin hakkında katı ve kesin üşüncelere sahip olmasa da onunla ilgili emin olduğu tek şey vardır; bu kız bir cadıdır. Bir mektup arkadaşı, kendisi hakkında karşılıklı sohbet ettiğiniz birçok kişiden daha fazla ipucu verir. Ecrin ve Meriç’in fikirlerini savunduğu mektuplar giderek daha alaycı, daha özel mektuplara dönüşürken birbirlerine karşı olan düşünceleri gibi hisleri de değişecek gibi görünüyor. Sevgili Limon Çiçeği adlı Wattpad kitabı Betül Güçlü tarafından kaleme alınmış.

18. Gözlük – Koray Yersüren

Okuldan dışlanan Ege isimli karakterin aynı zamanda psikolojik sorunları bulunmaktadır. İnternet üzerinden tanıştığı ve tek dostu olan Heiley 17’nin gerçekte tanıdığı biri olma ihtimali ile çıktığı eğlenceli yolculuğu anlatan Gözlük ayrıca Wattpad Ödülü almaya hak kazanmış hikayelerden biri. Keyifli Wattpad eseri Koray Yersüren tarafından kaleme alınmış. Ege’nin iç dünyasına doğru bir yolculuğa çıkacağınız Gözlük’ün keyifle okuyacağınız Wattpad hikayelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

19. Kayıp Çocuklar – Lilian Carmine

Wattpad kitapları

Wattpad yazarlarından Lilian Carmine’in yazdığı Kayıp Çocuklar içinizi ısıtacak bir hikaye örgüsüne sahip. Kitap 17 yaşındaki karakterimiz Koey Gray’ın yeni taşındığı mahallede kendini yalnız hissederken yaşadığı maceraları konu alıyor. Hikaye Gray karakterinin beklemediği bir anda mezarlıkta karşılaştığı Tristan adında yakışıklı ve gizemli bir çocukla tanışmasını ve ardından yaşanan olayları işliyor.

20. Av Dönencesi – Büşra Toraman

Wattpad kitlesi tarafından “Türkiye’de fantastik edebiyat kraliçesi” olarak tanınan Büşra Toraman’ın yazdığı hikayelerden biri olan Av Dönencesi konusu ve kurgusu ile oldukça dikkat çekiyor. Hikaye kurt adamları merkeze alıyor. Platformun en popüler Wattpad kitaplarından biri olma özelliğini taşıyan Av Dönencesi adlı hikayeyi Wattpad listenize eklemenizi öneririz.

21. Muzlu Pastam – Betül Güçlü

Wattpad kitapları

Wattpad kitapları listemize asıl mesleği pastacılık olan bi yazar ile devam ediyoruz. Betül Güçlü’nün kaleme aldığı Muzlu Pastam okuyucuyu biraz acıktıracak türden bir eser. İlk kitabı Süper Dadı’dan sonra yayınlanan Muzlu Pastam sevimli bir aşk hikayesini konu alıyor. Yazar pastacılık mesleğini birbirinden keyifli hikayelerde yazıya dökerken Wattpad platformunda sevilen yazarlardan biri olmayı başarıyor.

22. Sessiz – Gizemli Kimlik

Wattpad kitapları

Wattpad kitapları listemizde sırada gizemli bir yazar tarafından yazılan Sessiz adlı hikaye yer alıyor. Kitabın tanıtım kısmında Can Yücel’in harika bir şiirine yer verilmiş. Şiirin mısraları kitabın konusunu okuyucuya fısıldıyor. ‘Seninle olmanın en güzel yanı ne biliyor musun? Elin elime değmeden avuçlarımı terleten sıcaklığını taa içimde hissetmek. Seninle olmanın en kötü yanı ne biliyor musun? Seni seviyorum sözü dilimin ucunu ısırırken her konuşmamızda boş yere havadan sudan bahsetmek’

23. Veda – Zeynep Sey

Wattpad kitapları

İnsan mükemmeli ararken bazen hayatındaki mevcut dengenin altüst olacağını hesaba katamayabilir. Bu süreçte yeni tanıdığı olgular, şimdiye dek fark etmediği yönlerini ona gösterebilir. Çektiği acılara rağmen dimdik durmayı başaran Nehir’in, aile ve arkadaşlarından yana bir sorunu yoktur. Kıvanç’ın aniden yurt dışına gidişiyle, kendisini meşgul edecek bir şeyler bulmaya çalışan Nehir, bir süre arkadaşlarının sorunlu aşk hayatları ile meşgul olur. Ancak Kıvanç hakkında öğrendiği yeni bir gerçek onu ve onun dürüstlüğünü sorgulamasına neden olur. Yaşadığı ani veda Nehir’i sarsar. Wattpad yazarlarından Zeynep Sey tarafından kaleme alınan Veda okuyucuları zaman zaman sorgulatan bir hikaye dünyasının kapılarını aralıyor.

24. 4N1K- Büşra Yılmaz

Wattpad kitapları

Wattpad kitapları listemizin son hikayesi ile listemizi sonlandırıyoruz. Büşra Yılmaz’ın kaleme aldığı 4N1K aşk için yapılacaklar listesine uymak zorunda kalan Yaprak karakterini ön plana çıkarıyor. Yaprak, çeteyi toparlamakta zorluk yaşayan Ali, mikser gibi devamlı ortalığı karıştıran Oğuz, öfke ve kıskançlık sorunlarını kontrol altına almak için psikoloğa giden Gökhan ve hayatının kadınını bulmak için gizemli bir internet karakteri yaratan Sinan karakterlerimiz arasında. Barış, Yaprak’a yol göstermek yapmak için çetenin karmaşık hayatının tam ortasında yer almayı başarır. Asıl merak edilen konu ise Yaprak geçmişten gelen gizemi çözmeyi başarabilecek midir? sürükleyici bir arkadaşlık hikayesini konu alan 4N1K adlı hikayeyi Wattpad listenize eklemeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir;

  • Binlerce Kitabı Cebinizde Taşıyabileceğiniz 8 E-Kitap Uygulaması
  • Büyülü Dünyalara Yolculuk Etmek İsteyenler İçin 16 Fantastik Roman
  • Okuduğunuzda Uykularınızı Kaçıracak 11 Yaşanmış Korku Hikayesi

Kaynak: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir