Edebiyat dergileri

Edebiyat Severlerin Okumaktan Büyük Bir Keyif Alacağı 13 Harika Dergi

Edebiyat severlerin vazgeçilmezi olan edebiyat dergileri, muazzam içerikleri sayesinde okurları bambaşka dünyalara götürüyor. Türk edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan bu dergiler, her daim güncelliğini korumayı başarıyor. Genç zihinler tarafından oluşturulan bu dergilerde onların düşünceleri ve eleştirileri yer alıyor. Hal böyle olunca bu tarz edebi dergiler, okurların çok fazla ilgisini çekiyor. Bu nedenle sizler için en iyi edebiyat dergilerini bir araya getirdik. İşte en iyi edebiyat dergileri…

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Dünyanın En Prestijli Edebiyat Ödüllerini Kazanan 9 Kitap”

1. Ot

Ot

Aylık edebiyat dergileri arasında bulunan Ot, köklü bir geleneği temsil etmektedir. Mart 2013 yılında yayın hayatına başlayan dergi, futboldan müziğe, siyasetten sinemaya kadar hiçbir konuya yabancı kalmıyor. Ayrıca metinlerde kullandıkları kendine has mizah sayesinde okurları eğlendirmeyi başarıyorlar. Hal böyle olunca derginin popülerliği günden güne artıyor.

2. Muhit

Muhit

Edebiyat dergiler ile birlikte okurların evlerine kadar ulaşmaktadır. Ocak 2020’de yayın hayatına başlayan Muhit ise bunu sağlayan en iyi edebiyat dergileri arasında bulunmaktadır. Her yaştan yazar ve şairin bulunduğu dergi, dijital dünyaya meydan okumaktadır. Yani kağıt, kalem ve mürekkebin dünyamızı güzelleştireceğini ilke edinerek, edebiyat dünyasına yeni bir soluk getirmiştir. Güncel edebiyat dergileri arasında bulunan Muhit, okurlar tarafından çok sevilmektedir.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Edebiyat Dünyasına Yön Veren 12 Usta Yazar ve Meslekleri”

3. Kafka Okur

Edebiyat dergileri

Türk edebiyatı hakkında ufuk açan dergilerden biri olan Kafka Okur, 2014 yılında yayın hayatına başlamıştır. En çok okunan edebiyat dergileri arasında bulunan Kafka Okur, okurlarına sanat haberlerinden röportajlara kadar uzanan harika bir edebiyat derlemesi sunuyor. Ayrıca Kafka Okur, Yılın En İyi Edebiyat Dergisi ve Yılın En Başarılı Edebiyat Kültür Sanat Dergisi gibi birçok ödüle layık görülmüştür. Kültür ve sanatı harmanlayan dergiyi kesinlikle her edebiyat sever okumalıdır.

4. Sabit Fikir

Sabit Fikir

İlk başlarda internette yayınlanan Sabit Fikir, iki yıl sonra yayın hayatına dergi olarak devam etti. Her ay yayınlanan güncel dergi, hem görselleri hem de toplumsal konulara bakış açısı ile çok ilgi gördü. Özellikle karantina döneminde çok fazla dikkat çeken Sabit Fikir, okurlarını eşsiz bir yolculuğa çıkarmayı başarıyor.

5. Pulbiber

Edebiyat dergileri

Pulbiber dergisinin en çok dikkat çeken özelliği, yazarlarının çok büyük bir çoğunluğunun kadın olmasıdır. Neden mi dikkat çekiyorlar? Çünkü bu kadınlar, kendilerine dayatılan küçücük alanla yetinmeyip her geçen gün büyüyorlar ve daha da çok görünür oluyorlar. Ayrıca dergide sadece kadın sorunları, cinsel yönelimler ve cinsiyet ayrımcılığı anlatılmıyor. En iyi Türkçe edebiyat dergileri arasında bulunan Pulbiber, spordan sanata kültürden edebiyata kadar birçok farklı konuya da odaklanıyor.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Toplum ve Sanat Hakkında Demeçler Veren Türk Edebiyatının 14 Ünlü Yazarı”

6. KAFA

Kafa

Hem ülkemizde hem de KKTC’de yayınlanan KAFA, 2014 yılında Candaş Tolga Işık tarafından çıkarılmıştır. KAFA, ilk çıkışından iki yıl sonra Türkiye’de en çok satılan dergi olmayı başarmıştır. Derginin kadrosunda Türkiye’nin önde gelen yazarları bulunmaktadır. Roman, öykü ve şiir severlerin ilgisini çeken dergi, arşiv niteliği taşımaktadır. Ayrıca derginin içeriğindeki her şey özgün ve eşsizdir.

7. Kafasına Göre

Edebiyat dergileri

Özgür düşünce fikri ile yola çıkan ve çeşitli konulara değinen Kafasına Göre, iki ayda bir yayınlanmaktadır. Gerek metinleri gerek çizimleri ile insanların gönlünü feth eden dergi, hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine sahiptir. Dergide hikaye, roman ve şiirin yanı sıra bilgilendirici fikirlere, eleştirilere ve röportajlara yer verilmektedir. Hem düşündüren hem de gülümseten Kafasına Göre, okurlarının çıkmasını sabırsızlıkla beklediği bir dergi olmayı başarmıştır.

8. Mavi

Mavi

1 Kasım 1952’de yayımlanmaya başlayan aylık sanat ve fikir dergisi. 28. sayıdan itibaren Son Mavi adını almıştır. Mavi’yi diğer dergilerden ayıran iki özelliği vardır. Bunlardan ilki; kültür ve sanat dergisi olan Mavi’nin, halk kültürümüze ait değerleri anlatması ve büyük ozanları tanıtmasıdır. İkincisi ise; derginin içinde çocuklara hitap eden Mavi Çocuk isimli bir bölüm bulunmasıdır. Ayrıca derginin edebiyat, kültür ve sanat dokunuşları iki ayda bir yayımlanmaktadır.

9. Nüktedan

Edebiyat dergileri

Edebiyat dergileri arasında bulunan Nüktedan, 15 Ağustos 2017 tarihinde yayımlanmaya başlamıştır. Dergi, unutulan bir kelime olan “nüktedan” kelimesini hatırlatmayı ve Anadolu’da “Yunus dili” olarak bilinen gönül dilinin aşılanmasını hedeflemektedir. Nüktedan dergisinin en büyük amacı, insanların yalnız kaldığı, sohbet, samimiyet ve vefa gibi kavramların anlamını yitirdiği şu dünyada okurların yüzünü güldürmektir. Ayrıca dergi hiçbir kuruluştan destek almadığı için fikirlerini özgürce dile getirebilmektedir

10. Muhayyel

Edebiyat dergileri

Genellikle genç edebiyatçıların eserlerine yer veren Muhayyel, İz Yayıncılık bünyesinde yayın hayatına başlamıştır. Derginin yayın danışmanlığını yapan Cemal Şakar, Muhayyel ile nihai amacının güzel bir edebiyat yapmak olduğunu söylemiştir. Daha iyi bir gelecek için çabalayan dergi, içeriğinde roman, öykü ve şiire yer vermektedir. Ayrıca dergi çok büyük bir okuyucu kitlesine sahiptir.

11. Notos

Notos

İki ayda bir yayımlanan dergi, Notos kitap yayınevinin bünyesinde yer almaktadır. Her yıl farklı konulara ve soruşturmalara yer veren dergi okurlar tarafından çok sevilmektedir. Notos’un içeriğinde eleştiriler, kitap tanıtımları ve öyküler bulunmaktadır. Ayrıca güçlü kalemleri bir araya toplayan dergide, farklı düşüncelere ve sorunlara yer verilmektedir.

12. İzdiham

Edebiyat dergileri

Tasarımı ve içerikleri ile keyif veren İzdiham, edebiyat dergileri arasında bulunmaktadır. Oldukça akıcı olan dergi, edebiyat ile birlikte günümüzün dünyasını yorumlamaktadır. Böylece okuyucu kitlesinin yepyeni bakış açılarına sahip olmasını sağlamaktadır. İzdiham, evde, ofiste veya yolculukta okuyabileceğiniz çok keyifli bir dergidir.

13. Granta

Edebiyat dergileri

Dünyanın önde gelen edebiyat dergilerinden Granta, Everest Yayınları ile yaptığı işbirliği sayesinde Türkçe yayımlanmaya başladı. Altı ayda bir yayımlanan dergi, İngiltere arşivlerindeki öyküleri ve denemeleri Türkçeye çevirip okurlarla buluşturuyor. Altı ay çok uzun bir süre olsa da, bu edebiyat dergisi kesinlikle beklemeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir