Destiny’s Child’dan Spice Girls’e: Müzik Tarihinin En Popüler Kız Gruplarıyla İlgili Birbirinden İlginç 14 Gerçek

Destiny’s Child’dan Spice Girls’e: Müzik Tarihinin En Popüler Kız Gruplarıyla İlgili Birbirinden İlginç 14 Gerçek

Konu pop müzik olduğunda kız ve erkek müzik gruplarının oldukça önemli bir yere sahip olduklarını biliyoruz. Özellikle 80’li, 90’lı yıllarda ve 2000’lerin başında altın çağını yaşayan bu gruplar, günümüzde K-pop kültürüyle birlikte tekrar yükselişe geçti. Biz de sizler için müzik tarihinin en popüler kız gruplarını araştırdık. İlk kız müzik grubu The Andrews Sisters’dan Destiny’s Child’a işte müzik tarihinin en popüler kız gruplarıyla ilgili birbirinden ilginç bilgiler…

1. Müzik tarihinde bilinen ilk kız grubu: The Andrews Sisters

kız gruplarıylakız gruplarıyla

3 kız kardeşten oluşan The Andrews Sisters, bilinen ilk kız grubu olma özelliğini taşıyor. 600 şarkı kaydeden, 100 milyon kayıt satan ve uzun bir süre listelerde ilk sırada kalan bu efsanevi grup, listemizin ilk sırasında olmayı hak ediyor! 😊

2. Efsanevi kız grubu The Chordettes, aslında bir berberde şarkı söylüyordu

kız gruplarıylakız gruplarıyla

Giydikleri omuzları açık, zarif elbiselerle hafızalara kazınan The Chordettes, 4 kadından oluşan bir müzik grubuydu. Grup, müzik kariyerine berberlerde şarkı söyleyerek başladı. Tabii akapella yaptıklarını da unutmamalıyız! Hit parçalarından biri olan “Mr. Sandman” günümüzde de popülerliğini koruyor.

3. The Bobbettes, unutulmaz parçaları Mr. Lee’nin sözlerini değiştirmek zorunda kalmıştı

kız gruplarıylakız gruplarıyla

Harlem Kraliçeleri olarak da tanınan The Bobbettes, 1957 yılının en önemli hitlerinden birine sahipti. Mr. Lee parçası, kadın öğrencilerin aşık oldukları ancak içten içe nefret ettikleri bir öğretmeni konu ediniyordu. Grup, şarkının sözlerini bir miktar değiştirmek zorunda kalmıştı.

4. The Shirelles’ın hayranları arasında The Beatles üyeleri de vardı!

kız gruplarıylakız gruplarıyla

Siyahi kız grupları, 1960’lı yıllarda adeta müzik dünyasını ele geçirmişlerdi. The Shirelles’ın en popüler parçalarından biri olan Soldier Boy, 1962 yılında uzun bir süre listelerde ilk sırada yer aldı. The Beatles, bu efsanevi gruptan o kadar etkilendi ki Boys ve Baby It’s You şarkılarını ilk albümlerinde coverladılar.

5. The Crystals’ın He Hit Me şarkısı, aslında aile içi şiddeti konu ediniyor

kız gruplarıylakız gruplarıyla

Öncelikle The Crystals’ın He Hit Me şarkısından nefretle bahsettiğini söylemeliyiz! 😊 Grup üyeleri, bu şarkıdan hiç ama hiç hoşlanmıyorlardı. Hatta piyasaya sürülüp sürülmemesi hakkında da uzun bir süre tartıştılar. Büyük ısrarlar üzerine piyasaya sürülen şarkı, o zamanların en popüler parçalarından biri oldu.

6. Birçok başarılı müzisyen, The Ronettes’in Be My Baby şarkısını “muhteşem pop şarkısı” olarak nitelendiriyor

kız gruplarıylakız gruplarıyla

Müzik tarihinin en başarılı müzisyenleri tarafından efsanevi bir parça olarak kabul edilen Be My Baby, harika bir uyuma sahip. Hatta bu uyum öylesine başarılı ki pek çok isim, Be My Baby’den daha iyi bir pop parçası üretilemeyeceğini düşünüyor.

7. Stop! In the Name of Love şarkısı aslında gerçek bir ihanetten esinleniyor

kız gruplarıylakız gruplarıyla

Lamont Dozier, The Supremes için çalışan bir yazı ekibinin parçasıydı. Kız arkadaşını aldatıyordu ve bu ortaya çıktığında onu sakinleştirmek için “Stop! In the name of love…” (Dur! Aşk adına…) sözlerini sarf etti. Bu sözlerin gücünü fark eden Dozier, bu sözleri bir parçaya dönüştürmeye karar verdi. Sonuç mu? 1965 yılında listelerden düşmeyen bir hit!

8. Barack Obama’nın kampanya sloganı Yes We Can, The Pointer Sisters’ın 1973 tarihli parçası Yes We Can Can’den esinlenilmiş olabilir

70’lerde büyüyenler için en unutulmaz parçalardan biri olan Yes We Can Can, Barack Obama’nın seçim kampanyaları için ilham kaynağı olmuş olabilir! Aradaki benzerlik, göz ardı edilemeyecek seviyede! 😊

9. 1960’lı yıllarda Gospel kültüründen doğan Emotions, 70’lerin disko kültürünü etkisi altına aldı

Emotions, Wanda, Pamela ve Sheila adında üç kız kardeşten oluşuyordu. Kendileri Gospel kültüründe yetişmişlerdi. Best of My Love parçası ise 1977’de 5 hafta boyunca listelerde ilk sırada yer aldı ve en önemli disko hitlerinden biri olarak kabul edildi.

10. The Bangles, henüz doğmakta olan punk kültüründen etkilendi

Disko, 70’leri etkisi altına alsa da 80’lerin başında punk kültürü yükselişe geçti. Efsanevi kız gruplarından biri olan The Bangles de henüz doğmakta olan bu punk kültürüyle birlikte şekillendi.

11. Bananarama’nın Cruel Summer parçası, The Karate Kid filmine dek Amerika’da hit olmamıştı

Cruel Summer, piyasaya sürüldüğü Britanya’da hatırı sayılır bir başarı elde etse de 1984 yılına dek Amerika’da pek de popüler değildi. Karate Kid filmiyle birlikte bu unutulmaz parça da listelerdeki yerini almış oldu.

12. Spice Girls, Riot Grrrl hareketini ana akım kitle için yeniden yorumladı

Kız gruplarıyla ilgili ilginç bilgilerden bahsedip de Spice Girls’den bahsetmemek olmaz! Spice Girls, underground müzik kültüründen fazlasıyla etkilenmişti. Bununla birlikte 90’ların başında Riot Grrrl hareketi doğdu ve bir anda yükselişe geçti. Spice Girls, Wannabe şarkısıyla bu alt müzik akımını ana akım kitle için yeniden yorumlamış oldu.

13. TLC, güvenli seksle ilgili farkındalık oluşturmaya çalışıyordu

Tionne, Rozonda ve Lisa adında üç başarılı kadın şarkıcıdan oluşan TLC, güvenli seksle ilgili farkındalık oluşturmaya çalışıyordu. What About Your Friends ya da No Scrubs gibi parçalarında da bu çabalarını görebilirsiniz.

14. Destiny’s Child, bağımsız kadınlar için bir marş hazırladı

Kız gruplarıyla ilgili ilginç gerçekler listemizi en popüler kız gruplarından biri olan Destiny’s Chil ile sonlandıralım! 😊 90’ların sonunda oldukça olaylı bir şekilde yükselen Destiny’s Child, Charlie’nin Melekleri filminde de kullanılan Independent Woman şarkısıyla adeta bağımsız kadınlar için bir marş bestelemiş oldu.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir