Çocuğunuzu Büyütürken Size Yardımcı Olacak En İyi Kitaplar

Çocuğunuzu Büyütürken Size Yardımcı Olacak En İyi Kitaplar

Taze anne-baba olmak, şimdiye kadar yaptığınız en stresli şeylerden biri olabilir. Nasıl olacağını düşündüğünüzde engellerle dolu olan bir yol gibi görünebilir ve bu normaldir. Hamilelik sürecinden itibareni ebeveyn olmanın getirdiği stresle başa çıkmak çok kolay olmayabilir. Anne ve baba bebeklerine nasıl daha iyi bakabilecekleri konusunda akıllarındaki soru işaretlerini çeşitli kaynaklardan ve çevrelerine danışarak gidermeye çalışmaktadırlar. Bu çoğu zaman yardımcı olsa da, yeterli değildir. Uzmanlar tarafından kaleme alınmış tavsiyeler, hem aileyi psikolojik olarak rahatlatır hem de daha geniş perspektiflerden öğretiler sunar. Her yıl onlarca kitap çıkmakta ve bunlardan hangisi diye düşünüyorsanız işte çocuğunuzu büyütürken yardımcı olacak en iyi kitaplar!

Koşulsuz Ebeveynlik – Alfihe Kohn

“Çocuklara nasıl laf dinletiriz?” sorusuyla başlar ve onları itaat ettirmenin yollarını tartışırız. Alfie Kohn ise tam anlamıyla ezber bozan bu kitapta “Çocuklar neye gereksinim duyar ve bu gereksinimleri nasıl karşılarız?” sorusunu soruyor ve sağlıklı bir psikolojik gelişim yolunda çocuklarla birlikte çalışmayı hedefleyen yöntemleri açıklıyor. Her çocuğun temel gereksinimi, koşulsuz olarak sevilmektir, yetersiz kalsa veya başarısızlığa uğrasa bile olduğu gibi kabul edileceğini bilmektir. Ama alışılmış ebeveynlik yaklaşımlarının, yani cezaların (şaplak, rencide etmek, “mola” vs.), ödüllerin (övgü, olumlu pekiştirme vs.) ve diğer kontrol yöntemlerinin çocuğa verdiği mesaj, ancak bizi memnun etmesi veya etkilemesi koşuluyla sevgi göreceğidir. Buna karşılık olarak yazılan bu kitapta koşulsuz ve şartsız ebeveyn olmanın önemi ve püf noktaları yer alıyor. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Her ebeveynin okuması gereken, çocuklarına daha özverili bir eğitim verebilmek isteyen anne babaların mutlaka alması gereken bir kaynak.”

Geliştiren Anne Baba – Doğan Cüceloğlu

“Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne ve babalardan da beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için öncelikle ailede demokratik bir yapı kurulması şart. Bunun yolu da, anne ve babaların geçmişten gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri… Geliştiren Anne-Baba olmak için kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi, niyetinizi keşfetmeniz,değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elinizde… Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hak ediyorlar”.diyor Doğan Cüceloğlu. Psikoloji alanında ülkemizde öncü yazarlar ve akademisyenler arasında önce gelen ve çok sevilen isimlerden biridir. Kitapları oldukça sevilmekte ve ebevenyler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Nereden başlayacağını bilmeyen ebeveynlere öneriyorum. Okumak için ilk başvurulan ve herkese hitap edebilecek bir kaynak.”

Sevmek Yetmez – Nancy Samalin

Çocuklarımızı çok seviyoruz, bunda şüphe yok. Fakat sorumluluklarının bilincinde ve kendi kendine yetebilen bireyler yetiştirebiliyor muyuz? Çocuklarımız sorumluluklarını yerine getirmediklerinde, mızmızlandıklarında, birbirleriyle kavga ettiklerinde, yemeklerini yemediklerinde ya da bizi dinlemediklerinde onlara büyük tolerans gösteriyoruz. Bazen de buna gücümüz yetmediğinde, patlıyoruz. Kızıyor, bağırıyor, tehditler savuruyoruz. Sonra da bunları yaptığımız için kendimizden nefret ediyoruz. Tüm bu sorunlar doğru dili kullanmamamızdan kaynaklanıyor. Çocuklar doğru dili kullanmadığımızda bizi dinlemiyor. Böyle olduğunda da işler sarpa sarıyor. Nancy Samalin bu kitabında çocuklarla doğru iletişimin temellerini konu almış. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Gerçekten bu kadar yararlı olacağını düşünmüyordum içerisindeki bilgiler ve örnekler çok güzel.

Kusursuz Ebeveyn Yoktur – Isabelle Filizoat

Ebeveyn olmak büyük bir maceradır. Büyüleyici bir maceradır evet ama bazen de fiziksel ve ruhsal olarak tüketici bir hal alır. Çocuk eğitimi dünyanın en çok tartışılan konularından biridir. Dayağı savunanlar da vardır, disiplin yanlısı olanlar da çocuğun özgür bırakılmasına inananlar da. Peki neden insanlar uyguladıkları yöntemleri bu derece şiddetle savunur? Çünkü bunlar birer teori olmanın ötesinde bilinç dışımızdakilerin açığa çıkışıdır. Çocuğumuzu nasıl yetiştirdiğimiz bizim geçmişimiz, yaralarımız tarafından belirlenir. İnsan her zaman bir ebeveyn olarak davranışlarını beğenmez. Bunu yapmamaya yemin etmesine rağmen bazen kendisini aynı annesi gibi davranırken bulur. Çocuklarımız adına içimizde yalnızca sevgi ve şefkat olsun isteriz. Ne yazık ki her şey bu kadar basit değildir. Çocuğun öfke krizi yaşadığı ve saldırganlaştığı anlarda anne baba kendini çaresiz ve tükenmiş hissedebilir.  Başarısızlıkların yükünden kurtulmak ve olabileceğiniz en iyi ebeveyn haline gelmek için bu kitabı okumalısınız! Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Bana Çok iyi geldi bu kitap. Bence her anne baba okumalı. İyi bir anne baba şöyle olmalıdır, böyle olmalıdır gibi didaktik söylemlerden uzak her duygunun hayatın içinden olduğunu ve bunların sizi yetersiz yapmadığını çok iyi anlatmış.

Bilinçli Bebek – Aletha J. Solter

Bebekler neden ağlar? Neden sürekli kucakta tutulmak isterler? Bebeklerin uyku saatlerindeki düzensizlikler nasıl aşılabilir? Tuvalet eğitimi vermenin en iyi yöntemi nedir? İlk yıllar zeka gelişimi açısından ne kadar önemlidir? Bilinçli Bebek, kendine güvenen ve bilinçli bireyler yetiştirme yolculuğunun ilk 2,5 yılında anne babalara çığır açıcı önerilerde bulunuyor. Doğal ebeveynlik savunucularından olan Aletha J. Solter “Çocuğunuz her istediğinde onu kucağınıza alabilirsiniz. Çünkü onun sizin sıcaklığınıza ihtiyacı var” diyerek bebeklerin kendini ifade etmekte kullandığı özel dili deşifre ediyor. Solter ayrıca, anne babalara çocuk yetiştirmede referans noktası olarak alınacak bir tavsiyede bulunuyor: “Bebeğiniz düşünme ve hissetme yeteneğine sahip ‘tam’ bir insandır, bunu unutmayın!” Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Ruh sağlığı çalışanı ve bir anne olarak bu kitabı tüm ebeveyn olacak kişilere öneriyorum.

Oyun Oynama Sanatı – Aletha J. Solter

Hangi tür oyunlar ebeveyn-çocuk bağını güçlendirir? Travmayla başa çıkmakta oyundan nasıl yararlanırsınız? Ev ödevlerini oyunla nasıl keyifli hale getirirsiniz?  Çocuklar anne babalarıyla mutlu ve uyumlu bir ilişki kuramadıklarında ya da herhangi bir travma yaşadıklarında, aralarındaki bağ zayıflar; bu da davranış sorunlarına ve duygusal sıkıntılara yol açabilir. Ama unutmayın ki, çocuklar oyun oynamayı severler ve kendilerini çoğu zaman oyunlarla ifade ederler. Siz de çocuğunuzun sorunlarını oyunun iyileştirici gücüyle çözebilirsiniz. Doğal ebeveynlik öncüsü Aletha J. Solter bu kitabında çocuklarla oyun oynama iletişimini detaylı bir şekilde ele almıştır. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: kesinlikle tavsiye ederim. İçinde bol bol örnekler barındıran çok bilgilendirici ama asla sıkıcı olmayan bir kitap. Bir anne bana kattıkları yadsınamaz. Oğlumun her evresinde ergenliğe kadar devamlı yararlanacağım bir başucu kitabı.

Tuvalet İletişimi – Evren Bay Şengül

Bu kitap, kendini kirletmeme içgüdüsü ile dünyaya gelen bebeklerin tuvalet ihtiyacını anlamak ve buna cevap vermeyi öğrenmek için hazırlanmış bir rehberdir. Sanılanın aksine, bebeğiniz doğumdan itibaren sizinle konuşur; karnının acıktığını, uykusunun geldiğini, tuvalet ihtiyacı olduğunu çeşitli sesler çıkararak ve beden dili ile size iletir. Bu iletiyi almak ve bunu karşılıklı bir iletişime çevirmek için bebeklerin değil ebeveynlerin eğitilmesi gerekir. Bu kitapta, bebeğinizle tuvalet iletişimi kurmanız için gerekli olan hem teorik hem pratik bilgiler sunulmuştur. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Her ebeveynin okuması gereken bir kitap ve mümkün olduğunca erken okunmalı.

Otuz Milyon Kelime – Dana Suskind

Her çocuk mutheşem potansiyellerle doğar, ancak içine doğduğu aile onu ister istemez bir kalıba sokar. Çocukların potansiyelini çevresel etkenlerin şekillendirdiğini iyi bir şekilde eden bu kitabı bütün anne babaların okuması tavsiye ediliyor. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Bilimsel araştırmalara ve verilere dayanarak çok yalın bir dille anlatılmış, 0-3 yaş arası çocuğun beyin gelişimi hakkında kendinizi eğitebileceğiniz harika bir ebeveyn başucu kitabı. Her anne babanın edinmesi ve sindire sindire okumasını tavsiye ederim.

Anne Baba Sihri – Hedvig Montgomery

Anne babalık hayatta üstlendiğiniz en büyük rol. Güzel haber ise şu: İyi anne baba olmak, iyi insan olmakla el ele yürüyor.
Bu kitap, size mükemmel ebeveyn olmanın yollarını anlatmıyor. Böyle bir şey olmadığını, ama daha iyiye doğru yol alabileceğimizi söylüyor ve bunun için adımlar sunuyor. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Bir çok kişi de kitabı görmüştüm. En son bir psikoterapistte de görünce hemen aldım.

Bütün Beyinli Çocuk – Daniel J. Siegel

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bir mağazanın ortasında öfke nöbeti geçiriyor. Anaokuluna giden çocuğunuz giyinmeyi reddediyor. Beşinci sınıf öğrencisi olan çocuğunuz arkadaşlarıyla bahçede oynamak yerine bir bankta oturmuş ağlıyor. Çocuklar sanki anlaşmış gibi anne-babalarının hayatlarını çekilmez hale getirmek zorundalar mı? Elbette hayır size çıkış noktasını söyleyecek tek şey onların gelişen beyinleridir. Alanında öncü ve son derece pratik olan bu kitapta nöro-psikiyatrist Daniel J. Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson, çocuk beyninin nasıl bağlantılar kurduğu ve olgunlaştığı ile ilgili yeni bilimsel veriler ışığında çöküş ve çileden çıkma hallerinin gizemini çözüyorlar. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Sadece çocuklar için değil kendi hayatımıza bakış açımızı da değiştiriyor.

Bebeğimin Beslenme Kitabı – Sibel Güngör & Dr. Gülnihal Şarman

Bebeğimin beslenme kitabı, ülkemizde sağlıklı beslenmeyi ve beslenme alışkanlıklarını bebeklikten itibaren ele alan ilk kitap. Bebeklerimizi beslerken doğru kabul ettiğimiz hangi yanlışları yapıyoruz? Bebeğe hangi besini, ne zaman ve nasıl vermeliyiz? Sağlıklı bebek beslenmesinde en yeni bilgiler, yaklaşımlar, besleyici ve yaratıcı tarifler nelerdir? Bebeğimize ilk verdiğimiz tatlar ve oluşturacağımız yemek düzeni, gelecekteki beslenme alışkanlıklarını etkiler mi? Bunun gibi birçok soruyu uzmanlar cevaplamış ve hepsini bu kitapta toplamış. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumu: Kitap çok güzel her aya uygun tarifler var mevsimine göre neler yedirmek gerektiği yazıyor iyi ki almışım bebeğim 5 aylık ek gıda sürecinde çok faydalı olacak bir kitap.

Bu Çocuk Aç! – Beb Ek Gıda

Ek gıda her zaman ailelerin düşünceler dalıp çocuğum ne yiyecek stresiyle tedirginlik yaşadığı bir dönem geçişidir. Bu dönemde Bu çocuk aç kitabı içeriği Ek gıda hakkında merak ettiğiniz her şeyi konu almaktadır. Doktor onaylı 117 adet bebek ek gıda tariflerine yer verilen kitapta alanında uzman kişilerin yazılarını içermektedir. Anne sütüyle başlayan ve tüm ek gıda serüvende size yardımcı olabilecek bir rehber kaynaktır. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

“Kullanıcı yorumu: Ek Gıda ya geçtiğimde biraz korkmuştum ama kitap baya yardımcısı oldu. Hem tarifler kolay yapılabilir hemde birkaç tarifi karıştırarak kendinizde tarif oluşturabilirsiniz bana yardımcı oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir