‘Ana’dolu

Anadolu,
Jeostratejik açıdan, yerkürenin kilit merkezlerinden biri.
İnsan,
Kimi çevrelere göre “düşünen hayvan” , kimi çevrelere göre ise “yaratılmışların en kutsalı”.
Anadolu ve insan, insan ve Anadolu…
Veeeee…
Anadolu insanı,
Etki-tepki ve soru-cevap nedensellik bağlamlarında, bağımsız değişkenlere verecekleri reaksiyonları , başka odaklar tarafından, önceden belirlenmiş, sıcak, samimi, içten türk, kürt, çerkez, laz ve aleviler…

Mesela, kim olacaksa da giden, neresi olacaksa da gidilecek yer , “gitme, kal ” haykırırken yürekler, “iyi yolculuklar” dökülmeli Anadolu insanının dudaklarından. ”İçinde hiç gitme isteği bulunmayan Allah’a ısmarladıklar ” savrulmalı Anadolulu yolcunun dişleri arasından ve ”içinde hiç gönderme isteği bulunmayan güle güleler” buğulandırmalı arkada bırakılan Anadolunun gözlerini.

Bunları yapmalı, yapmak zorunda anadolu insanı, sadece iki seçenek sunuldu kendisine çünkü:
• Çarklar arasında ezilme
• Çarklardan bir dişli olma
İkincisini seçti ve kendisine altın tepsilerde sunulan, altın kaplama bakırlara aldandı. Kalıpların çarkları arasında basmakalıp insanların doğuşuna şahitlik yapmış oldu böylelikle, anadolu medeniyeti. Oysaki “hayy senin çarkına…” deme cesaretinde bulunabilirdi anadolu insanı.

Gitmek istemiyorsa yolcu, zorluklara göğüs gerebilmeli, her şeye karşı durabilmeli, herkese meydan okuyabilmeli. Yeri geldiğinde kendisi ile bile savaşabilmeli. Göndermek istemiyorsa yolcuyu “gitme, kal” diyecek kadar cesur ya da birlikte gidelim diyecek kadar fedakâr olabilmeli. Bu yolu seçmeli idi Anadolu insanı tarihi boyunca sevgiyi, sevdayı, aşkı yücelten; onları kutsallaştıran bir millet olarak tarihe geçti çünkü o.

Yeter artık! Gözü yaşlı “analarla dolu” olmamalı Anadolu. “Yolcu bavulu hazırlamak hüznü” yerini dönecek olacak olan onlarca, yüzlerce, binlerce gideni karşılamak sevincine bırakmalı. Gülelelerin tahtına hoş geldinler kurulmalı. Hoş geldin tebessümleri yüzlere yerleşmeli.

Anadolu “yüzü gülen analarla dolu” olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir